Najnowsze artykuły
- ArtykułyPrzygotuj się na nadchodzącą jesień. Najlepsze książkowe promocje wrześniaLubimyCzytać1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Akrobatki” Agi AntczakLubimyCzytać1
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i otrzymaj książkę „Wszyscy zakochani nocą” Mieko KawakamiLubimyCzytać1
- Artykuły„Miasteczko Salem” i „Pingwin” robią wrażenie. Adaptacja Stephena Kinga z szansami na OscaraKonrad Wrzesiński5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Iga Rutkowska
4
7,0/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,0/10średnia ocena książek autora
46 przeczytało książki autora
118 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Boska obecność. O względności tekstu i rytuału w teatrze kabuki
Iga Rutkowska
7,5 z 2 ocen
16 czytelników 0 opinii
2015
Dwa filary japońskiej kultury. Literatura i sztuki performatywne
Beata Kubiak Ho-Chi, Iga Rutkowska
0,0 z ocen
7 czytelników 0 opinii
2013
W Kawagoe. Antropolog wobec życia codziennego Japończyków
Iga Rutkowska
5,4 z 28 ocen
92 czytelników 4 opinie
2006
Najnowsze opinie o książkach autora
Teatr Kabuki - Kwiat Edo Iga Rutkowska
8,0
Do tej pory czytałam tylko jedną publikację Igi Rutkowskiej - zakładam, że pracę magisterską, a więc dzieło raczej "młodzieńcze". Z mieszanymi uczuciami sięgnęłam zatem po jej książkę o kabuki - przyznaję, że nie spodziewałam się fajerwerków, a jestem bardzo, bardzo mile zaskoczona. Nie uwierzycie, jak zmienił się warsztat autorki, z jaką pasją i jednocześnie swobodą napisała "Kwiat Edo".
Czy po doskonałej monografii Estery Żeromskiej o teatrze japońskim warto jeszcze pisać o kabuki? Książka Rutkowskiej pokazuje, że zdecydowanie tak. Mniej tu informacji o powstaniu, historii czy technice aktorskiej w kabuki - co nie oznacza, że wiadomości te są pominięte - więcej za to soczystych szczegółów dotyczących sztuk i ich kolejnych inscenizacji. Są i kulturowe smaczki, i anegdoty, i bardzo konkretne omówienia tytułów najbardziej rozpoznawalnych czy charakterystycznych dla danego okresu rozwoju kabuki.
Prawda jest taka, że zachwyciłam się tą książka. Nieobiektywnie i z głęboką niechęcią do szukania dziury w całym. Nic na to nie poradzę, urzeka mnie, kiedy w książce popularnonaukowej o aktorach sprzed wieku autorka ma ikrę napisać, że grali postacie seksownych bandytów. Nie chodzi tylko o to, że przez takie wtrącenia książka jest naprawdę ożywcza. Mnie ten jeden szczegół jak nic innego uświadomił, że kiedyś faktycznie aktorzy byli bogami seksu, a uznane za skarb narodowy kabuki dalekie było od hieratycznej kultury wysokiej.
Kto czytał o japońskim teatrze, ten wie, że kabuki od początku było krzykliwe, barwne, miejscami przaśne i zakładało żywą więź między aktorem i publicznością. A kto z was słyszał, żeby o aktorach znanych z drzeworytów napisać, że byli atrakcyjni? No właśnie. Osiem gwiazdek i czekam na kolejne książki.
W Kawagoe. Antropolog wobec życia codziennego Japończyków Iga Rutkowska
5,4
Wzbudziła we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony pozycja o tyle ciekawa, że pokazuje codzienne życie Japończyków oglądane oczami osoby z zewnątrz, antropologa (bardzo się różniące od ochów i achów Bator i pełnego zrozumienia Bruczkowskiego),z drugiej- bardzo brakuje własnych spostrzeżeń autorki, drażni też napuszona, naukowa forma przy tak, przepraszam, błahej treści. I tak, muszę to napisać- ze względu na koszmarny styl i interpunkcję (sic!!) kolejna książka z gatunku „test na poczytalność czytelnika”.