8324205063
japonia, estetyka
kirikot

Tom II antologii, poświęconej kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni, został podzielony, jak wskazuje tytuł „Słowo i obraz”, na dwie częsci: w pierwszej znalazły się przekłady z oryginałów japońskiej literatury klasycznej, w tym fragmenty powieści „Genji monogatari”, w drugiej – rozważania na temat malarstwa i kaligrafii, oraz takich sztuk jak emaki czy haiga, stanowiących połączenie obrazu i słowa. W problematykę tekstó klasycznych wprowadzają komentarze Uedy Makoto, wybitnego znawcy japońskiej literatury i sztuki, zaczerpnięte z pracy „Literary and Art. Theories in Japan”. Bogato ilustrowana część druga antologii pozwala lepiej zrozumieć problemy estetyki japońskiej

źródło opisu: Wydawnictwo Universitas, 2005

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Przeczytana: grudzień 2007

Teksty są, według mnie, dobrane nierówno, a obraz estetyki japońskiej, jaki się z niej wyłania, nie jest tak spójny, jak się spodziewałam, ale być może nie to było zamierzeniem redakcji. Natomiast panią Wilkoszewską należałoby surowo upomnieć za masakrę na przekładach, bo przebrnięcie przez jej tłumaczenia graniczyło z cudem, a na pewno było testem na poczytalność.

bloodymaarta | 2014-12-29
Przeczytana: 03 lutego 2015