Historia Japonii

Tłumaczenie: Karolina Wiśniewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieje imperiów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bellona
A History of Japan. From Stone Age to Superpower.
978-83-11-11936-9
historia
Yanadis

Japonia to kraj o niezmiernie bogatej tradycji, kulturze i historii. Poszczególne zagadnienia zaprezentowano w porządku chronologicznym. Szczególnie dużo uwagi i miejsca autor poświęca analizie przyczyn i okoliczności, które doprowadziły Japonię do światowego prymatu gospodarczego w drugiej połowie XX w. Przejrzysta struktura książki pozwala wyraźnie pokazać pojawianie się, zanikanie i...

Japonia to kraj o niezmiernie bogatej tradycji, kulturze i historii.

Poszczególne zagadnienia zaprezentowano w porządku chronologicznym. Szczególnie dużo uwagi i miejsca autor poświęca analizie przyczyn i okoliczności, które doprowadziły Japonię do światowego prymatu gospodarczego w drugiej połowie XX w. Przejrzysta struktura książki pozwala wyraźnie pokazać pojawianie się, zanikanie i odradzanie poszczególnych wartości i zwyczajów na przestrzeni wieków. Autor stara się potraktować dzieje Japonii w sposób syntetyczny i wytłumaczyć, na czym polega ich specyfika.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2010

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/nokl/big/5106.jpg

Przede wszystkim - to nie książka dla studentów japonistyki ani dla zgłębiających temat Japonii (tych książka może rozczarować). To książka dla tych, którzy w ten czy inny sposób (na przykład zajmując się handlem międzynarodowym), zetkną się z Japonią i wypadałoby, by coś o niej wiedzieli. To książka, która w jasny i wyczerpujący sposób pomaga zrozumieć, jak to się stało, że Japonia - z zacofanego względem Zachodu feudalnego kraju - zmieniła się w krótkim czasie w potęgę wpierw militarną, a później gospodarczą. Napisana w formie niemal podręcznika, z licznymi tabelami i podsumowaniami, uzupełniona w bogatą bibliografię i kilkudziesięciostronicowe przypisy, stanowi naprawdę dobrą pozycję na naszym rynku.

Falko | 2015-11-27
Przeczytana: wrzesień 2015

Jeśli jesteś zawziętym fanem historii Japonii, to już zapewne wiesz, że nie jest to pozycja dla Ciebie. Okaże się zbyt ogólna, ferująca zbyt powierzchowne wnioski itd. Jeśli jednak wybierasz się do Kraju Wschodzącego Słońca na wakacje, odwiedziny lub w biznesową podróż - zaopatrz się w nią. Serio. Jakiekolwiek wykazanie się wiedzą na temat Japończyków i ich historii jest tam bardzo punktowane. Wywołuje nawet, raczej rzadki, szczery uśmiech na japońskiej twarzy. Ja przykładowo podbiłem serce obsługiwanego przeze mnie klienta znajomością nazwisk twórców ich nowożytnego państwa (Oda, Toyotomi, Tokugawa).
Książka jest też świetnym materiałem do cytowania we wszelkich pracach dyplomowych (no może prócz tych na japonistyce). Mój brat, który pisał o japońskim transporcie na kierunku ekonomicznym, czerpał z niej pełnymi garściami.
A więc: dla 'historycznych otaku' - raczej nie, dla wszystkich innych - bardzo tak.

Kikyou | 2013-07-17
Przeczytana: 11 lipca 2013

Cóż... cholernie subiektywne opinie, typowo amerykańskie. Na wstępie fail - sprawdziłam słowniczek z tyłu. Gejsze prostytutki? Strzał w stopę. Przeczytałam tylko dlatego, że nie wzięłam ze sobą nic innego będąc odcięta na kilka dni od internetu. Ogólny zarys historii jest ok, przejrzysty, dość czytelny, ale kwestie obyczajowości budziły u mnie dużo wątpliwości.
Edit - tak jak napisała użytkowniczka litera, książka rozczarowuje osoby, które podstawową wiedzę już posiadają.

Fantasmagoria | 2016-01-27
Na półkach: Studia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Bardzo dobre opracowanie najważniejszych epok w dziejach Japonii. Niezwykle przystępne, z podsumowaniami na końcu każdego rozdziału - polecam :)

oswin | 2016-10-31
Marta Suchoń | 2016-10-17