City

City
83-07-02803-5
baricco, włochy
Raincloud

"Napisałem tę książkę, a następnie zatytułowałem ją City. Wydawało mi się, że powinienem tak postąpić. Postaci-ulic-jest wiele. Pojawia się pewien fryzjer, który w czwartki strzyże za darmo, ktoś kto jest olbrzymem, i ktoś inny, kto jest niemową. A także chłopczyk mający na imię Gould i dziewczyna Shatzy Shell (nic wspólnego z tym od benzyny). Są tam profesorowie, ludzie grający w piłkę nożną, czarny chłopiec rzucający do kosza, zawsze celnie, a nawet generał. Ludzie. Ulice. Postanawiamy pójść jakąś ulicą i ruszamy nią". A.B.

Naia | 2012-12-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 lutego 2012

To z pewnością jedna z najlepszych książek, jakie czytałam. Z gatunku tych, które powodują niesamowite nagromadzenie myśli i wrażeń, rozpełzających się niczym żyjątka i trudnych do uporządkowania. O czym? O przyjaźni łączącej zupełnie odstające od reszty społeczeństwa jednostki, o wyższości świata fantazji, o pozostawaniu dzieckiem na całą resztę życia. Cudownie głęboka, każe przemyśleć mnóstwo kwestii i zrewidować swoje poglądy na życie, a równocześnie lekka, dowcipna i chwilami absurdalna. Prawdziwe arcydzieło!

Moja zabawa interpretacjami: http://literackie-skarby.blogspot.com/2012/02/w-zotej-przyczepie-z-olbrzymem-i.html

ydorius | 2013-05-20

Diesel, Poomerang, Shatzy Shell, profesor Mondrian Kilroy i w końcu Gould, cudowne dziecko. Tyle lat minęło, od kiedy czytałem City, a przecież pamiętam wykład profesora Kilroya na temat uczciwości intelektualnej, pamiętam opowieść o Nympheas Moneta, pamiętam piękny western Shatzy Shell. To jedna z niewielu książek, które pokazują życie w całej jego prostocie, ujawniając, jak piękne pottrafi być wszystko, gdy nie ma się oczekiwań, które rujnują przeżywanie. W kategorii "książki, po których chce się biegać po ulicach i całować wszystko, co żyje" - drugie miejsce, po "Naiwny. Super" oraz "Dopplerze" Erlenda Loe.

Dociekliwy_Kotek | 2011-07-18
Przeczytana: lipiec 2011

No i się rozczarowałam. Zakochana w "Jedwabiu" sięgnęłam po "City", skuszona nazwiskiem autora, tytułem i, rzecz jasna, odautorskim komentarzem, zachwalającym "City" jako przeplatającą się opowieść o różnych, mniej lub bardziej niekonwencjonalnych postaciach. Czemu już to nie obudziło mojej czujności?
Shatzy podejmuje się roli opiekunki nastoletniego geniusza, Goulda, i jego dwóch towarzyszy. Brzmi niewinnie, ale ciągnie się straszliwie: potoki słów, jakie wylewa z siebie Shatzy przy każdej okazji, dość bełkotliwe i raczej pozbawione sensu, potrafią nieźle zirytować, sam Gould jako postać też jest raczej nieciekawy.
Ale były w tej powieści dokładnie trzy epizody, które zasługują na szczególną uwagę: doskonały opis miasta zapoczątkowany od zgubionego obcasa, relacje z meczów bokserskich, wymyślane przez Goulda oraz scenariusz westernu Shatzy, jedna z najlepszych historii, z jakimi się zetknęłam, doskonale przemyślana i z zakończeniem, które utkwiło mi w pamięci bardziej, niż samo...

Dante17 | 2013-03-16

Spodziewalem sie czegos zupelnie innego - czegos zabawnego, przepelnionego celną ironią i słodką lekkością niedzielnej lektury. Spotkałem coś niebywałego, nie do ogarnięcia, coś przepełnionego niesamowitą groteską, coś ocierającego się o istotę wszechrzeczy. Jestem zachwycony

Ka_Ha | 2015-05-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Porzucone

Nie sądziłam, że to możliwe, ale tym razem Baricco mnie rozczarował. Po zachwycających "Jedwabiu" czy "Ocean morze", przy "City" ledwo dobrnęłam do połowy, by ostatecznie porzucić książkę po 250 stronach. Zabrakło mi historii, opowieści, jakiejś struktury, przez co zabiegi literackie, zamiast czarować, wydały mi się pretensjonalne i rozdmuchane. Forma połknęła treść, strawiła ją i wypluła.

majkabally | 2016-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2016