Salka Valka
Rubina

„Czy istnieje coś bardziej żałosnego, bardziej niepozornego niż taka nędzna wioska zagubiona wśród wysokich gór? Jak ludzie mogą w takiej zapadłej dziurze żyć... i umierać? O czym rozmawiają, budząc się rano?... Jakież to radości czy smutki mogą się rodzić przy smętnym świetle zakopconej lampki naftowej?...” — pyta pasażer pierwszej klasy, płynąc statkiem przez fiord. Bohaterka książki, Salka...

Bohaterka książki, Salka Valka, jest prostą dziewczyną rybacką, dzieje jej są ściśle związane z życiem tej małej osady. Z zaszczutego nieślubnego dziecka, z którego inne dzieci się wyśmiewają, wyrasta na pełnowartościowego człowieka. Z żelazną energią przebija się przez życie, nie zdołają złamać jej ani przeciwności losu, ani trudna miłość do niegodnego jej człowieka. Salka Valka należy niewątpliwie do najpiękniejszych postaci kobiecych w literaturze światowej.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1963

Izabela | 2016-03-02

Po podróży do Islandii była najodpowiedniejszą lekturą. Ma klimat.

Maciej Horała | 2016-09-30
Konrad | 2016-05-29