De Profundis

Wydawnictwo: Portal
978-83-60525-20-3
de profundis, RPG, Lovecraft, Cthulhu
Toddziak

De Profundis to reedycja niedostępnej od lat polskiej gry RPG. Wydana w roku 2001, była drugą, która doczekała się wydania zagranicą. Miała swoje wydanie anglojęzyczne (Hogshead Publishing), hiszpańskie (Edge Enternainment) oraz niemieckie (Krimskrams Kiste). Została tam zauważona i doceniona, czego wyrazem jest nagroda For Excelence in Gaming. De Profundis narodziło się z fascynacji prozą H....

De Profundis narodziło się z fascynacji prozą H. P. Lovecrafta, jej specyficznym klimatem grozy i szaleństwa. Gracze w De Profundis nawiązują do niej, tworząc niesamowite opowieści rodem z opowiadań mistrza z Providence. Czynią to - w przeciwieństwie do klasycznego RPG - nie na sesjach, lecz za pomocą listów, preparowanych materiałów, za pomocą korespondencji.

De Profundis wciąga graczy w wędrówkę po krainach wyobraźni, każe spojrzeć na rzeczywistość z innego, dziwnego, niesamowitego punktu widzenia. To przede wszystkim gra dla dojrzałych, aktywnych graczy, którzy znajdują przyjemność w przygotowywaniu kolejnych fragmentów korespondencji tak, by była ona jak najbardziej inspirująca dla współgraczy, by tchnęła autentyzmem i grozą.

Taki jest i sam podręcznik. Napisany w formie listów autora do czytelnika, nie mieści się w ramach standardowego przewodnika po regułach gry. Ma zadanie raczej inspirować, zarażać klimatem gry, zachęcać do sięgnięcia po pióro. Zdaje się mówić - „Spójrz, to więcej niż gra" - i robi to przekonująco. Wszak De Profundis urzeka najbardziej właśnie wtedy, gdy czytając kolejny list, gracz zapomni, że to tylko fikcja, opowieść innego gracza o zmyślonych wydarzeniach z wyimaginowanego świata. W tym tkwi właśnie urok gry.

Specjalnie dla nowej edycji Michał Oracz przygotował rozszerzenie, którego ideą jest przystosowanie De Profundis do nowego medium - poczty elektronicznej. Poprzednia edycja konsekwentnie piętnowała je, jako nowoczesne i nie przystające do ducha gry. Wraz z upływem czasu okazało się, że e-maile nie tylko nie stoją z nim w sprzeczności, lecz mogą rozwinąć go, oferują nowe, niedostępne tradycyjnemu listopisarstwu możliwości. Konwersja na e-maile zaowocowała partią soczystego materiału, tym razem pod postacią wydruków e-maili właśnie.

Lecz na tym nie koniec. Do wydania dołączono bowiem materiały Cadracha, doświadczonego gracza w De Profundis. W książce znajduje się pakiet jego tekstów poświęconych z jednej strony usprawnieniu rozgrywki, z drugiej zaś - wykorzystaniu De Profundis do rozgrywek innych niż osadzone w klimacie grozy H.P. Lovecrafta. Cadrach stara się ująć esencję erpegowego grania za pomocą listów, a tym samym otwiera drogę rozgrywkom w dowolnej konwencji czy fikcyjnym świecie.

źródło opisu: http://www.sklep.gildia.pl/literatura/104610-michal-oracz-de-profundis

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/literatura/104610-michal-oracz-de-profundis

Kirguel | 2015-05-27
Na półkach: Przeczytane, RPG

Pomysł na prowadzenie RPG przez korespondencję, a w ten sposób wprowadzanie siebie i współgarczy w stopniowo napędzające się szaleństwo, jest naprawdę interesujący. Podręcznik jest napisany w formie listów, także już sama lektura staje się dla czytelnika namiastką rozgrywki. Może nie wszystko co przedstawia książka jest odkrywcze, szczególnie kwestie postrzegania rzeczywistości dla doświadczonego gracza o rozwiniętej wyobraźni mogą wydać się niepotrzebnie przywoływane. Ale ogólnie podręcznik jest jasny, przejrzysty i przyjemny w lekturze. Jeśli chodzi o samą grę De profundis, to największą jej wadą jest brak graczy. Nie wiem wprawdzie czy w Polsce funkcjonują wciąż jakieś żywe "pajęczyny", ale nawet próba rozpoczęcia własnej wśród moich znajomych, okazała się sporym wyzwaniem. Gdyż znalezenie czasu, żeby w spokoju i skupieniu przemyśleć, a potem napisać list, nie jest wcale takie proste.
Tak czy inaczej polecam przeczytać tę książkę osobom zainteresowanym grami fabularnymi (w...

miedziokoko | 2016-06-19
Na półkach: Przeczytane, 2016