Maksymilian Robespierre

Okładka książki Maksymilian Robespierre
Jan Baszkiewicz Wydawnictwo: Ossolineum historia
321 str. 5 godz. 21 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
321
Czas czytania
5 godz. 21 min.
Język:
polski
ISBN:
83-04-03084-5
Tagi:
historia rewolucja francja
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
85 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
674
258

Na półkach: ,

Maksymiliana Robespierre przez wieki przedstawiany jest jako symbol Wielkiej Rewolucji Francuskiej, a także rewolucji w ogóle. Uosabia sobą rewolucyjny motor przemian porządku społecznego, który dla swojej dynamiki i skuteczności musi być smarowany krwią „wrogów rewolucji”. Środowiska konserwatywne z czasów restauracji starych struktur państwowych, przedstawiały Robespierre’a jako szaleńca, fanatyka, krwawego demona nienasyconego krwią ludzką. Jan Baszkiewicz podjął się napisania kompleksowej biografii wielkiego rewolucjonisty, od najmłodszych lat, po fatalny koniec na gilotynie.
Robespierre, jak większość młodych intelektualistów swojej epoki, wychowanych na ideałach Rousseau, dał się porwać wielkim hasłom rewolucji: „Wolność, Równość, Braterstwo”. Ludzie tacy jak on uwierzyli, że można pokonać słabości natury ludzkiej i stworzyć tu na ziemi, odgórnie, kraj trwałej szczęśliwości i dostatku dla wszystkich. Jak wiemy z historii, żadnemu rewolucjoniście to się nie udało. Poczynając od działalności wędrownego nauczyciela z Judei, który chciał forować ostatnich przed pierwszymi, przez wielkich wizjonerów z epoki oświecenia, a na współczesnych poszukiwaczach trzeciej drogi kończąc.
Postać jaka wyłania się z książki Baszkiewicza, to oddany zupełnie sprawie młody człowiek (kiedy zginął miał zaledwie 37 lat), który niespecjalnie obcuje z kobietami, nie używa życia, choć władza i popularność dają mu takie możliwości. Żyje skromnie i ubogo, całkowicie koncentrując się na urzeczywistnianiu swoich idei. Zarzut, że był krwawym tyranem też nie jest do końca prawdziwy. Nigdy bowiem nie rządził samodzielnie, zawsze w systemie kolegialnym, czy to przez glosowanie w Konwencie, czy uczestniczenie w pracach Komitetu Ocalenia Publicznego, gdzie mocą swojej charyzmy, ideowości i skuteczności w działaniu wyrobił sobie posłuch wśród krewkich rewolucjonistów. Liczne ofiary z czasów jego rządów niczego nie dowodzą, zdarzały się one zarówno za czasów absolutyzmu królów francuskich, jak i po zakończeniu rewolucji, w czasach białego terroru. Z książki Baszkiewicza, która jest przecież pracą naukową, możemy dowiedzieć się, że Robespierre był człowiekiem bardzo emocjonalnym, przeżywającym czerwony terror, który pochłaniał większość jego własnych przyjaciół i rewolucyjnych towarzyszy, skutkiem czego regularnie chorował na ogólną niemoc i emocjonalne załamanie. Stany te potrafiły trwać tygodniami, wyłączając go z wszelkiej działalności publicznej. W końcowych miesiącach swojego życia przeczuwał, że logika rewolucyjnych przemian, które rozbudził, wymaga także i jego głowy, co publicznie ogłaszał. W dniach swojego upadku zbytnio się nie bronił i tak jakby z obojętnością czekał swojego końca.

Maksymiliana Robespierre przez wieki przedstawiany jest jako symbol Wielkiej Rewolucji Francuskiej, a także rewolucji w ogóle. Uosabia sobą rewolucyjny motor przemian porządku społecznego, który dla swojej dynamiki i skuteczności musi być smarowany krwią „wrogów rewolucji”. Środowiska konserwatywne z czasów restauracji starych struktur państwowych, przedstawiały...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    117
  • Chcę przeczytać
    103
  • Posiadam
    47
  • Historia
    15
  • Teraz czytam
    8
  • Biografie
    7
  • Francja
    3
  • Biografie
    3
  • Historyczne
    3
  • Audiobook
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Maksymilian Robespierre


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne