Syn Wallenroda

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza

Powieść osnuta na prawdziwych wydarzeniach, dotycząca II wojny światowej i wiernie oddająca klimat tamtych tragicznych lat.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Przemysław Zyra | 2015-05-08
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 maja 2015

Książkę podzieliłbym na dwie części. Losy przedwojenne i losy wojenne. Pierwszą część oceniam bardzo pozytywnie zarówno ze względu na ciekawą fabułę jak i sposób opisywania zdarzeń. Druga część nie była już tak ciekawa. Dodatkowo pojawia się nowe wątki i nowe postawy głównego bohatera. Stanisław Altenberg, który wcześniej jako harcerz żył zgodnie z etosem prawa harcerskiego, zaczyna palić, wchodzić w przygodne relacje z kobietami. Co prawda zachowuje się przyzwoicie nie zabijając więźniów, czym ryzykuje własne życie.

Książka nie daje jasnego morału. Kończy się urywając losy Stanisława i pozostawiając domysłom czytelnika co wydarzyło się dalej. Autor, który nie miał łatwo w PRL i nie po drodze mu było z ówczesnym "przyjacielem" z zza wschodniej granicy wprowadza swojego bohatera w struktury radzieckiej partyzantki. Z pewnością wynika to podparcia powieści prawdziwymi wydarzeniami oraz konkretną sytuacją polityczną w chwili publikowania książki. Zastanawia mnie więc czemu ta...

Grażyna | 2013-02-23
Przeczytana: 21 lutego 2013

Czytałam 100 lat temu, teraz przeczytałam ponownie i odkryłam na nowo, myślę, że z wielką korzyścią na rzecz książki, jednak niektóre pozycje rzeczywiście powinny być czytane przez dojrzalszych czytelników.

Zofia Tutaj Smykowska | 2011-03-01
sebastyankk | 2016-09-10