Przełom

Wydawnictwo: Arcana
literatura piękna
moch

Powieść Przełom ukończył Janusz Krasiński tuż przed swoją tragiczną śmiercią w roku 2012. Stanowi ona piąty tom głośnego cyklu, na który składają się powieści: Na stracenie, Twarzą do ściany, Niemoc oraz Przed agonią. Przełom jest ciągiem dalszym tetralogii. Jej fabuła opowiada o losach Szymona Bolesty w latach 80. XX wieku, zamykając się w momencie odzyskania przez Polskę niepodległości....

Przełom jest ciągiem dalszym tetralogii. Jej fabuła opowiada o losach Szymona Bolesty w latach 80. XX wieku, zamykając się w momencie odzyskania przez Polskę niepodległości. Centralnym wydarzeniem powieści jest walka prowadzona przez głównego bohatera o ocalenie wyspy na Bugu, która stanowi miejsce wypasu okolicznego bydła, a którą chce zlikwidować miejscowa nomenklatura, mając nadzieję na uzyskanie atrakcyjnych gruntów. Bolesta, niczym Don Kichot i Józef K., błądzi po rozmaitych instytucjach państwowych starając się udaremnić te zakusy. W powieści znajdziemy ciekawy, panoramiczny obraz Polski stanu wojennego, kraju zdegenerowanego już komunizmu, rozdartego między oporem a kolaboracją. Mamy tu również elementy autobiograficzne, quasi-reportażowe, znakomite mini-portrety pisarzy, urzędników i zwykłych mieszkańców Polski „znijaczonej”, bo taki obraz naszego kraju wyłania się z kart Przełomu.
Powieść ta to ostatnie dzieło jednego z najważniejszych polskich pisarzy drugiej połowy XX i początku XXI wieku, a zarazem jest ważną puentą i jakby wygłosem cyklu, który już zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach polskiej prozy współczesnej.

źródło opisu: http://www.arcana.pl/index.php?akcja=nowosci&s=2

źródło okładki: http://www.arcana.pl/index.php?akcja=nowosci&s=2

Marek | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

Dwa miesiące temu usłyszałem w II PR fragmenty książki. Autor nie był mi znany a muszę to teraz przyznać ze wstydem. Potem chciałem nabyć książkę ale z tym także był kłopot. W Matrasie na przykład, nie słyszeli o takim autorze także. I już ten fakt był na tyle denerwujący że poszukiwania zawęziłem i dostałem w małej księgarni na Placu Wolności w Katowicach. Wstęp do lektury jest ważny bo natychmiast czytać nie zamierzałem. Każdy tekst musi trafić na swój czas. Aż razu pewnego podczas przeprowadzki książka sama wpadła mi w łapę. Myślę że mamy w tym przypadku do-czynienia kawałkiem naprawdę dobrego tekstu. Przez lata 60 do współczesności i kilka znanych nazwisk ze świata literatury, bo i Iredyński, i Iwaszkiewicz, i chyba Odojewski a w tle PRL. Za powieścią skrywa się sam autor dzieląc się z czytelnikiem ciekawą narracją. Naprawdę warto. I tylko smutno że na stronie książki jeszcze żaden czytelnik się nie skusił...