Pasterze

Tłumaczenie: Maria Krzysztofiak
Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Hyrder

Leon Gray - pracownik ministerstwa opieki społecznej - wraca do domu po szczęśliwym spotkaniu i nocy spędzonej z ukochaną - Erną. Zawraca z drogi, by zobaczyć ją jeszcze raz, wpada w poślizg, odwożą go do szpitala nieprzytomnego; jest sparaliżowany, stracił mowę. Jego żona, Viola, bawi na zimowym urlopie. Tak można by zacząć streszczenie "Pasterzy". Nie jest to jednak książka nadająca się do...

Tak można by zacząć streszczenie "Pasterzy". Nie jest to jednak książka nadająca się do streszczenia.
"Pasterze" to powieść współczesna, czas akcji: luty-sierpień 1967 r. Uczestnicy akcji: ludzie w wieku od 14 do 65 lat, para głównych bohaterów ma lat 35 i 45. Z początku główną postacią jest Leon Gray. A potem? Któż stanie się prawdziwym bohaterem?
Lecz wcale nie to jest w "Pasterzach" najważniejsze...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Bartosz | 2013-09-03

Krótka powieść będącego pod wyraźnym wpływem egzystencjalistów P. Seeberga powstała w roku 1970. W latach siedemdziesiątych zapewne pachniała świeżością psychologicznych obserwacji i niestandardowym ujęciem tematu: uwikłania jednostki w skomplikowane relacje, niemożliwe do satysfakcjonującego dla wszystkich ułożenia. Czytana dziś książka nie jest straconym czasem, ale nie uwodzi już nowatorstwem formy ani głębią obserwacji.
Samochodowy wypadek Leona, urzędnika w średnim wieku, czyni z niego zdanego na innych kalekę. Jest to dla autora okazja do wprowadzania kolejnych postaci z życia Leona - odsłaniania złożonych aspektów jego społecznej egzystencji. Poznajemy żonę Leona: Violę, z którą nie łączy go już wiele, jego obecną ukochaną: Ernę, wreszcie świetnie się z nim rozumiejącą przyjaciółkę: Różę. Są też mężczyźni: kochanek Violi, zazdrosny mąż Róży nie przepadający za Leonem, a także zbuntowany, ostro lewicujący syn - przedstawiciel pokolenia '68.
Stan śpiączki głównego bohatera...

Mateusz Turski | 2015-09-17

Nie mogę powiedzieć, że książka jest wybitna, ale nie mogę też powiedzieć, że nie jest ciekawa

Anna | 2016-10-19
Na półkach: Nike, Posiadam, Przeczytane