rozwińzwiń

Ptaki niebieskie

Okładka książki Ptaki niebieskie Peter Seeberg
Okładka książki Ptaki niebieskie
Peter Seeberg Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich literatura piękna
104 str. 1 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Tytuł oryginału:
Fugls føde
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
1972-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1972-01-01
Liczba stron:
104
Czas czytania
1 godz. 44 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Maria Bero
Tagi:
literatura duńska mikropowieść surrealizm tożsamość Kafka Beckett
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Buty są ważne Benny Andersen, Anders Bodelsen, Cecil Bødker, Ulla Dahlerup, Sven Holm, Frank Jaeger, Christian Kampmann, Svend Aage Madsen, Leif Panduro, Klaus Rifbjerg, Ole Sarvig, Peter Seeberg, Villy Sørensen, Henrik Stangerup, Dorrit Willumsen
Ocena 6,4
Buty są ważne Benny Andersen, And...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
296
153

Na półkach: , ,

"Ptaki niebieskie" to powieść zwięzła, niebanalna, dająca do myślenia, nieco przewrotna i zaskakująca. Po licznych powtórzeniach w tłumaczeniu i prostocie składni dialogów, łatwo można rozpoznać, że książka została wydana w latach siedemdziesiątych. Rażą w oczy też pojedyncze niespójności dotyczące fabuły, np. fakt, że Hiffis zatelefonował do Toma mimo tego, że widzieli się tylko kilka razy w życiu i to w latach szkolnych. "Ptaki niebieskie" mają jednocześnie zalety, których wiele współczesnych książek może pozazdrościć, jak chociażby przepięknie zaprojektowana okładka. Powieść Seeberga mnie nie zachwyciła, ale z chęcią sięgnę w przyszłości po kolejną pozycję tego autora.

"Ptaki niebieskie" to powieść zwięzła, niebanalna, dająca do myślenia, nieco przewrotna i zaskakująca. Po licznych powtórzeniach w tłumaczeniu i prostocie składni dialogów, łatwo można rozpoznać, że książka została wydana w latach siedemdziesiątych. Rażą w oczy też pojedyncze niespójności dotyczące fabuły, np. fakt, że Hiffis zatelefonował do Toma mimo tego, że widzieli się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
108
20

Na półkach: ,

Książka zestawia ze sobą dwie postacie, mające zupełnie różne spojrzenie na rzeczywistość. Jedna z nich zdaje się być mędrcem, osobą doświadczoną, od której chciałoby się czerpać ułatwienia rzeczywistości. Druga postać jest zagubiona i odrealniona. Fizycznie egzystuje, nie czerpiąc jednak z życia już nic. Zdaje się nie rozwijać i przekazuje swoją apatię najbliższej osobie, żonie. Postawione jest przed nią ważne pytanie, na które sama musi znaleźć odpowiedź. Powinna ona być wyciągnięta z wnętrza, choć wnętrze wydaje się już dawno być zepsute. Pytanie uderza w kwestię zrozumienia rzeczywistości, albo po prostu odnalezienia się w niej.

Książka zestawia ze sobą dwie postacie, mające zupełnie różne spojrzenie na rzeczywistość. Jedna z nich zdaje się być mędrcem, osobą doświadczoną, od której chciałoby się czerpać ułatwienia rzeczywistości. Druga postać jest zagubiona i odrealniona. Fizycznie egzystuje, nie czerpiąc jednak z życia już nic. Zdaje się nie rozwijać i przekazuje swoją apatię najbliższej osobie,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2303
2125

Na półkach: ,

Sprawia wrażenie zaledwie szkicu powieści, która faktycznie mogłaby być dobra. Jednak kilka fajnych myśli i ten żywy, naturalistyczny sposób pisania potrafiący bez niepotrzebnych rozwleczeń stworzyć plastyczny obraz za pomocą zwrócenia uwagi na oczywiste elementy, których na codzień się nie dostrzega sprawia, że to całkiem interesującą nowela.

Sprawia wrażenie zaledwie szkicu powieści, która faktycznie mogłaby być dobra. Jednak kilka fajnych myśli i ten żywy, naturalistyczny sposób pisania potrafiący bez niepotrzebnych rozwleczeń stworzyć plastyczny obraz za pomocą zwrócenia uwagi na oczywiste elementy, których na codzień się nie dostrzega sprawia, że to całkiem interesującą nowela.

Pokaż mimo to

avatar
762
84

Na półkach: , , , ,

Czym jest rzeczywistość? Skąd wiemy, że to co nas otacza, jest realne i prawdziwe, jak możemy doznać owej realności prawdziwości? Jak znaleźć prawdziwe przeżycie, ogarnąć i poczuć, jak odszukać to, co nadaje naszemu życiu sens? Co nas definiuje i gdzie jest istota wszystkich rzeczy?

Podobne pytania zada sobie główny bohater tej króciutkiej powieści, Tom, jednak zanim to nastąpi, przyjdzie mu spędzić jeden dzień - powieść bowiem toczy się w ciągu zaledwie dwóch dni - z dawno niewidzianym znajomym, Hiffsem, z którym to spotka się licząc na zarobek. Tom bowiem nie ma pieniędzy, planuje je zarobić napisaniem powieści, którego to napisania jest pewien, jednak mam wątpliwości, czy w ogóle zaczął to robić. Mieszka w niedokończonym domu wraz z żoną, Etną, sfrustrowaną brakiem pieniędzy i brakiem podejmowania jakichkolwiek działań przez Toma. Telefon od bogatego Hiffsa wydaje się być dla bohaterów wybawieniem.

Spotkanie między mężczyznami przypomina zderzenie dwóch światów. Hiffs zdaje się czerpać z życia pełnymi garściami, wszystko go ciekawi i fascynuje, a przyjemność sprawia mu zarówno dobry posiłek, jak i zwykły spacer. Toma natomiast nic nie interesuje, ba, nie wie on nawet, co lubi robić. Mija świat, a ten nie wywołuje nań żadnego wpływu. Główny bohater żyje odosobniony, jednak nie tyle fizycznie oddzielony od świata i ludzi, co odgraniczony od nich pewną barierą psychiczną. Życie nie ma dlań niczego fascynującego, pędzi je jakoby z nudów, nie mając powodu ani by żyć, ani by umrzeć. Jedyne, co go w jakiś sposób napędza, to pieniądze, których nie ma, nie jest jednak jasne, dlaczego chce je mieć. Sam mówi, że chce wybudować dom, jednak na ile jest to jego życzenie, a na ile jego żony, które stara się spełnić tylko po to, aby nie słuchać jej utyskiwań? W całym swoim życiu Tom zupełnie gubi siebie.

Dzięki spotkaniu z Hiffsem coś w sposobie pędzenia żywota przez głównego bohatera zaczyna się zmieniać. Tom zaczyna pragnąć zmiany, chce zacząć żyć i pragnie poczuć coś prawdziwego, jakiś ciężar rzeczywistości. Szuka w tym pomocy Hiffsa, czy ten jednak może nauczyć go zmiany? Seeberg daje do zrozumienia, że drugi człowiek może nas jedynie pchnąć do działania, ale cały trud musimy pokonać sami. To my nadajemy naszemu życiu cel i sens, więc sami musimy odnaleźć i zbudować siebie, wyrwać się ze stanu nijakiej egzystencji, bowiem nikt nie odkryje za nas naszej rzeczywistości. W pojedynkę musimy znaleźć odpowiedzi na dręczące nas pytania - jakiekolwiek odpowiedzi by to nie były, ważne jest, aby były nasze.

Całość napisana jest w iście niesamowitym stylu, nadającym światu w powieści pewną dozę nierealności. Osoba robiąca króciutki wstęp do mojego wydania napisała, że proza Seeberga jest nasycona "przedziwną atmosferą książek Kafki i Becketta". Cóż, autor "Ptaków niebieskich" nie pisze - przynajmniej nie w tej powieści - ani tak rewelacyjnie jak Kafka, ani tak przedziwnie jak Beckett, jednak nastrój u Seeberga rzeczywiście przypomina ten kafkowski, choć, gwoli ścisłości, w trochę słabszym wydaniu. Mimo tego niech będzie to najlepszą rekomendacją.

Polecam.

Peter Seeberg, "Ptaki niebieskie", Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1972, wydanie I. Autor wstępu nieznany.

Tekst opublikowany także na blogu: http://trans-ksiazkowy.blogspot.com/2017/06/ptaki-niebieskie-petera-seeberga-albo.html

Czym jest rzeczywistość? Skąd wiemy, że to co nas otacza, jest realne i prawdziwe, jak możemy doznać owej realności prawdziwości? Jak znaleźć prawdziwe przeżycie, ogarnąć i poczuć, jak odszukać to, co nadaje naszemu życiu sens? Co nas definiuje i gdzie jest istota wszystkich rzeczy?

Podobne pytania zada sobie główny bohater tej króciutkiej powieści, Tom, jednak zanim to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
77
4

Na półkach: ,

Czytając "Ptaki Niebieskie" co chwilę przypominał mi się wiersz Józefa Barana "Mam 25 lat". Senna aura i obojętność bohatera na otaczający go świat, podczas lektury otaczała mnie ze wszystkich stron. Atmosferę z książki najlepiej oddaje cytat z wyżej wspomnianego wiersza:
" żyłem a właściwie spałem
w poniedziałek wtorek środę
czwartek piątek sobotę niedzielę
był to bardzo dyskretny sen
z zachowaniem wszelkich niezbędnych pozorów życia"

Główny protagonista jest człowiekiem pozbawionym wszelkich cech, które pozwalałby mu na normalne funkcjonowanie w społeczności. Niechętnie zawiera znajomości, nie jest przedsiębiorczy. Jest człowiekiem żyjącym poza rzeczywistością. Ma żonę, która w gruncie rzeczy jest mu całkiem obojętna, pisze książkę, której nie zaczął. Stawia sobie za cel prześlizgiwanie się z dnia na dzień, bez specjalnego wysiłku. Żyje w długach, a pożywienie zdobywa na różne, nie do końca uczciwe sposoby. Tom zaciera granice między snem, a jawą. Dopiero telefon od starego przyjaciela daję mu szanse na odszukanie swojego miejsca na ziemi.
Powolny, surrealistyczny klimat powieści skłania do refleksji, akcja rozgrywa się zdawkowo, jednak nie przeszkadza to wcale w kontentowaniu się lekturą.

Czytając "Ptaki Niebieskie" co chwilę przypominał mi się wiersz Józefa Barana "Mam 25 lat". Senna aura i obojętność bohatera na otaczający go świat, podczas lektury otaczała mnie ze wszystkich stron. Atmosferę z książki najlepiej oddaje cytat z wyżej wspomnianego wiersza:
" żyłem a właściwie spałem
w poniedziałek wtorek środę
czwartek piątek sobotę niedzielę
był to bardzo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    76
  • Przeczytane
    35
  • Posiadam
    7
  • Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
    2
  • Literatura duńska
    2
  • Ulubione
    2
  • 9) Literatura skandynawska
    1
  • Przeczytane w 2012 roku
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Fabularne (chcę przeczytać)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ptaki niebieskie


Podobne książki

Przeczytaj także