Pasterze

literatura piękna
Maria Krysztofiak-Kaszyńska
Nike
powieść obyczajowa literatura duńska

Wyróżniam tę książkę z uwagi na skandynawski, zaśnieżony, senny klimat. Nie jest to łatwa pozycja, wymaga skupienia, ale jeśli to jej damy, to przeniesie nas w zamglony świat duńskiej zimy, w którym zawieszone są równie ciężkie rozważania egzystencjalne i psychologiczne .

Nie mogę powiedzieć, że książka jest wybitna, ale nie mogę też powiedzieć, że nie jest ciekawa

Krótka powieść będącego pod wyraźnym wpływem egzystencjalistów P. Seeberga powstała w roku 1970. W latach siedemdziesiątych zapewne pachniała świeżością psychologicznych obserwacji i niestandardowym ujęciem tematu: uwikłania jednostki w skomplikowane relacje, niemożliwe do satysfakcjonującego dla wszystkich ułożenia. Czytana dziś książka nie jest straconym czasem, ale nie...

• Nike
  • Literatura duńska