Film Gangsterski

Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe

Autorka opisuje powstanie, rozwój i charakterystyczne cechy gatunku od czarnego kryminału poprzez francuski film nor, aż po ironiczne parodie gatunku.

źródło opisu: internet

Meszuge | 2014-01-30
Przeczytana: 07 listopada 2008

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza to próba scharakteryzowania i analiza gatunku, wraz z jego historią i co ciekawszymi przedstawicielami. W drugiej zaprezentowano dość dokładnie cztery wybitne filmy gangsterskie – gangsterskie według autorki książki.

Część pierwsza jest dość ciężkostrawna i w sumie niewiele z niej wynika poza udziwnionymi teoriami. Naszpikowana trudnymi słowami – w większości przypadków zupełnie niepotrzebnie – jest wyraźnie przeintelektualizowana. Oto przykład:
„Rytuał uzyskuje znaczenie dzięki strukturowaniu opozycji binarnych, wyrażających immanentne danej społeczności antagonizmy i sprzeczności”. O fundamentalnym dualizmie rządzącym kinem gatunków była już mowa – chodzi o komplementarność systemu wartości kultury i kontrkultury”*.

W drugiej części Alicja Helman starała się bardzo dokładnie zaprezentować filmy: „Ojciec Chrzestny”, „Dawno temu w Ameryce”, „Honor Prizzich” i „Człowiek z blizną”. Jako, że trzy pierwsze znam dość dobrze, teksty na ich...

Paweł Panfil | 2015-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Książka pani Helman jest dosyć specyficzna. W częściach, gdy autorka przybliża charakterystykę i ewolucję gatunku podpierając się przykładami, czyta się ją dobrze i można się czegoś dowiedzieć.

Później jednak skupia się na poszczególnych przykładach filmów, robi się gęsto od spoilerów, których trzeba unikać, żeby nie psuć sobie zaskoczeń. I chociaż omawia klasyki, które chyba każdy widział, to niesmak pozostaje.

Madital | 2016-09-03
Grzegorz Betlej | 2016-08-05