Film Gangsterski

Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe

Autorka opisuje powstanie, rozwój i charakterystyczne cechy gatunku od czarnego kryminału poprzez francuski film nor, aż po ironiczne parodie gatunku.

źródło opisu: internet

Meszuge | 2014-01-30
Przeczytana: 07 listopada 2008

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza to próba scharakteryzowania i analiza gatunku, wraz z jego historią i co ciekawszymi przedstawicielami. W drugiej zaprezentowano dość dokładnie cztery wybitne filmy gangsterskie – gangsterskie według autorki książki.

Część pierwsza jest dość ciężkostrawna i w sumie niewiele z niej wynika poza udziwnionymi teoriami. Naszpikowana trudnymi słowami – w większości przypadków zupełnie niepotrzebnie – jest wyraźnie przeintelektualizowana. Oto przykład:
„Rytuał uzyskuje znaczenie dzięki strukturowaniu opozycji binarnych, wyrażających immanentne danej społeczności antagonizmy i sprzeczności”. O fundamentalnym dualizmie rządzącym kinem gatunków była już mowa – chodzi o komplementarność systemu wartości kultury i kontrkultury”*.

W drugiej części Alicja Helman starała się bardzo dokładnie zaprezentować filmy: „Ojciec Chrzestny”, „Dawno temu w Ameryce”, „Honor Prizzich” i „Człowiek z blizną”. Jako, że trzy pierwsze znam dość dobrze, teksty na ich...

Daguchna | 2017-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

Ocenę zawyża zdecydowanie ilość informacji o kinie gangsterskim i skrupulatność w ich uporządkowaniu. Nie orientuję się, czy od czasu wydania tej książki powstały jakieś konkretniejsze opracowania na ten temat, ale "Film gangsterski" pod tym kątem sprawdza się dobrze. Niestety pani Helman ma dość męczący styl pisania, a jej interpretacje (zwłaszcza w drugiej części, poświęconej pojedynczym obrazom) zdają się być dość wydumane i nie za bardzo przekonujące.

Paweł Panfil | 2015-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Książka pani Helman jest dosyć specyficzna. W częściach, gdy autorka przybliża charakterystykę i ewolucję gatunku podpierając się przykładami, czyta się ją dobrze i można się czegoś dowiedzieć.

Później jednak skupia się na poszczególnych przykładach filmów, robi się gęsto od spoilerów, których trzeba unikać, żeby nie psuć sobie zaskoczeń. I chociaż omawia klasyki, które chyba każdy widział, to niesmak pozostaje.

Madital | 2016-09-03
Grzegorz Betlej | 2016-08-05