Kometa nad Annapurną

Tłumaczenie: Sebastian Korczyk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura Górska na Świecie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stapis
Cometa sull'Annapurna
Ag2S

Simon Moro uczestniczył w ponad dwudziestu wyprawach alpinistycznych. Mimo tego nigdy nie zamierzał napisać książki o swoich doświadczeniach.
Dopiero echo tragicznej wyprawy na Annapurnę w 1997 roku zrodziło w nim potrzebę
szczegółowego przypomnienia sobie wszystkiego, co poprzedzało wypadek. Autor pragnął wskrzesić wspomnienia spędzonego w górach, pełnego wyrzeczeń i wysiłku grudnia 1997 roku.

źródło opisu: Stapis, 2011

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Iza Wu | 2011-11-15
Na półkach: Przeczytane, Góry, Posiadam
Przeczytana: 09 listopada 2011

Kompletnie nie zgadzam się z recenzją poniżej. Dla mnie to brzmi jak Simone, książka jest zdecydowanie hołdem dla Burkiejewa i jego dokonań, a akcja górska, chociaż tej typowo wysokogórskiej nie jest może super dużo, jest niezwykle wciągająca. Po przeczytaniu tej książki (na wdechu!) jeszcze bardziej cenię Simone jako wspinacza i jako człowieka.
I tylko szkoda, że tak szybko się czyta - papier jest gruby, a czcionka dosyć duża.

apto | 2011-07-07
Przeczytana: 05 lipca 2011

Daje 2 gwiazdki tylko ze względu na dokonania i szacunek dla autora, którego nazwisko widnieje na okładce. Mam poważne wątpliwości, czy książka wyszła faktyczne spod pióra Simone czy też została spisana przez kogoś, kto jedynie wysłuchał jego opowieści. Książka napisana językiem pełym banałów, bez polotu. Opisy gór i akcji górskiej są sztampowe! Jeśli książka miała być hołdem ku pamięci Bukriejewa, to jest w niej zadziwiająco mało o tym wielkim człowieku.. Konstrukcja fabuły tylko nuży. Jest to książka raczej dla przypadkowego czytelnika niż entuzjasty. Wydawca chyba liczył na wypuszczenie na rynek jakiegoś katastroficznego, żewnego dziełka , które przyniesie szybki pieniądz. Na pewno nie jest to jednak lektura dla ludzi, którzy znają się na górach; tych tylko zdenerwuje. Po sygnowaniu książki nazwiskiem Moro oczeikwałabym zdecydowanie więcej, lepiej i na temat. Ogólnie nie polecam tej książki, lepiej kupić coś innego :)

Kama86 | 2016-05-05
Na półkach: Góry, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 marca 2016

Czy znajomość trwająca kilkanaście miesięcy może być przyjaźnią w pełnym znaczeniu? Jak poradzić sobie z utratą bliskiego, który był tak ważny, ale nie zdążyło się nim nacieszyć? Jak upamiętnić człowieka, by go nie idealizować i nic mu nie ująć?
"Kometa nad Annapurną" jest nietypową relacją z wyprawy górskiej. To jednocześnie hołd złożony przez Simone'a Moro Anatolijowi Bukriejewowi.
Mimo, że oba nazwiska są mi znane, z książki tej dowiedziałam się wielu nowych faktów, np. tego jak krótko panowie się znali, jak wyglądało ich nastawienie podczas tej wyprawy, jakie obrażenia odniósł Włoch wskutek śmiercionośnej lawiny. Ponieważ początki wyprawy nie sugerowały tragedii, nie zabrakło anegdot z życia obozowego.
To wszystko sprawiło, że lektura była wciągająca.

Katarzyna Wójcik | 2016-04-26

Według mnie książka fatalnie przetłumaczona. Momentami nie wiadomo, czy ja źle to rozumiem, czy coś jest kiepsko przetłumaczone. Natomiast cała historia w mojej opinii to samopochwała dla autora i jego przyjaciela. Chwilami miałam jej dość - ciągle zdania o tym jaki ten facet jest genialny oraz jaki autor doświadczony i mądry. Liczyłam na ciekawiej opowiedzianą podróż.

Karolina | 2013-06-24
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 16 czerwca 2013
Karolina | 2013-09-17
Przeczytana: 16 września 2013

"Książka "Kometa nad Annapurną" jest śladem, jaki Anatolij Bukriejew pozostawił w duszy Simona Moro, podziękowaniem za naukę, której Bukriejew udzielił autorowi, a także swoistym hołdem złożonym wszystkim, dla których wspinaczka przestała już być tylko sportową pasją, a przekształciła się w jedyny sposób na życie" - zdanie, które widnieje na okładce książki, a które przykuło moją uwagę i zachęciło do sięgnięcia po tę właśnie pozycję.
Po przeczytaniu nie czuję rozczarowania, natomiast czegoś mi zabrakło. Autor skupił się na przybliżeniu wydarzeń z grudnia 1997r., a nie tego oczekiwałam. Brakowało mi opisów dotyczących Bukriejewa, jakby ten ślad, który pozostawił w duszy Moro trochę się zatarł. Liczyłam, że więcej tu będzie przyjaźni i, że sama postać Bukriejewa będzie znacznie bardziej przybliżona. Więcej o samym Bukriejewie dowiedziałam się ze "Wspinaczki".
Niemniej książka jest dobra, czyta się jednym tchem. Sam opis tragedii mrożący krew w żyłach i niezwykle wzruszający. Polecam.

marmalade-sky | 2013-10-31

Na tę książkę natrafiłam całkiem przypadkowo podczas wizyty w antykwariacie. Już samo nazwisko zadecydowało, że musi być moja. Początkowo nie czytało się jej najłatwiej (nie mając podstaw wiedzy wspinaczkowej ciężko było mi odnaleźć się w fachowej terminologii). Jednak później książka niesamowicie mnie wciągnęła. Dla mnie to nie jest książka ani o górach, ani o wspinaniu. Dla mnie to książka o wielkiej przyjaźni. Poruszająca, wzruszająca, skłaniająca do chwili zastanowienia.

Rafraf | 2015-01-16

Książka jest nieco zbyt krótka, chciałoby się więcej przeczytać o tym niezwykłym człowieku, jakim jest włoski wspinacz, nagrodzony nagrodą Fair Play. To opowieść nie tylko o dokonaniach, ale przede wszystkim o przyjaźni i o tym, że nawet w ekstremalnych warunkach, a może zwłaszcza w nich, można być wiernym najważniejszym wartościom: przyjaźni, poświęceniu.

andre | 2013-09-05
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Książka bez tego czegoś , bez smaczku mimo że opowiada o tak fascynujących sprawach jak góry i wspinaczka wysokogórska.

Alex | 2016-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Simone Moro opowiada historię wypadku w którym zginął sławny alpinista - Anatolij Burkiejew