Hinduizm

Tłumaczenie: Leon Żylicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Świat Orientu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
7 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Der Hinduismus
9788361203582
hinduzim, indie, orient, religia
religia

Hinduizm fascynuje Europejczyka bogactwem i różnorodnością form, głęboką uczuciowością przejawiającą się w praktykach religijnych oraz głębią teologiczno-filozoficznej refleksji nad istotą człowieka i świata. Książka daje przegląd liczącej 3000 lat tradycji religijnej, od religii wedyjskiej do nowoczesnego hinduizmu. Objaśnia też różne pisma święte i prezentuje najważniejszych bogów z ogromnego wręcz panteonu. Szczególną uwagę zwraca na współcześnie praktykowany hinduizm i na jego aspekty, ukształtowane pod wpływem doświadczeń z okresu kolonialnego i walki o niepodległość.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: www.dialog.edu.com.pl

Tamanna | 2016-06-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 01 maja 2016

Profesor indologów i religioznawstwa zawarł w 131 stronicowej - opatrzonej indeksem i tablicą chronologiczną - książeczce syntezę na temat hinduizmu. W trzech rozdziałach:
- Historia i teologia starszych religii hinduskich
- Wielkie religie monoteistyczne
- Hinduizm w dobie współczesnej
Według mnie warto przeczytać. Mimo iż ostatnio szukam wiedzy na temat hinduizmu w kolejno czytanych książkach (u Kudelskiej, Tokarczuka, Kim Knott, w "Świętej nici hinduizmu") książka Stitencrona nie tylko pomaga mi uporządkować wiedzę na ten temat, ale i przedstawia nowe dla mnie wymiary współczesnego hinduizmu. Jej zaletą jest zwięzłość i jasność przedstawienia zawiłej rzeczywistości hinduizmu. Czytałam z dużą ciekawością.

W rozdziale HISTORIA I TEOLOGIA STARSZYCH RELIGII HINDUSKICH można znaleźć:
Słowo "hindus" pochodzi z perskiego, od nazwy rzeki Indus (w sanskrycie Sindhu, w perskim Hindi). Gdy w 326 r.przed Chr. Aleksander Wielki opanowawszy Persję przekroczył Indus, nazwał rzekę Indos, a...

kajjali | 2015-07-20
Na półkach: Indie, Posiadam, Przeczytane