Błażeja Siennickiego z wojen przeszłych notacje

Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
83-11-07062-8
historyczna
kamk

Po „Błażeja Siennickiego diariuszu z wojny szwedzkiej” i „Błażeja Siennickiego przypadkach wojennych osobliwszych” jest to trzecia i ostatnia część powieściowego cyklu historycznego Bohdana Królikowskiego. Główny bohater i narrator cyklu, siedemnastowieczny pamiętnikarz Błażej Siennicki, tym razem nie tylko kończy opowieść o wojnach i bitwach dywizji Czarnieckiego, której był żołnierzem, ale spisuje wydarzenia następne, o ile był ich naocznym świadkiem. A po abdykacji Jana Kazimierza, jak wiadomo, wydarzeń owych było aż po rok 1705 (końcowa data „pamiętnika”) tyle, tak barwnych i różnych, że z pewnością świeże na nie spojrzenie zainteresuje nie tylko czytelników rozmiłowanych w historii. Wystarczy przypomnieć wojny z Turcją, zakończone wspaniałym zwycięstwem pod Chocimiem, czy początek czasów saskich, od razu wciągających Rzeczpospolitą w wir wojny północnej.

Marek | 2011-05-31
Atos | 2016-08-30