Pracownia doktora Mengele

Wydawnictwo: Czytelnik
Orvos voltam Auschwitzban
historyczna
Magdalena

Węgierski lekarz antropolog-patolog, Mikos Nyiszli, więzień Oświęcimia w r. 1944, był w obozie przydzielony do pracy w "laboratorium" doktora Mengele, zbrodniarza wojennego, który do chwili obecnej przebywa na wolności. Przez placówkę eksperymentalną Sonderkommanda, stworzoną i kierowaną przez dra Mengele, przewinęły się setki ofiar które uśmiercano, aby zdobyć materiał do "naukowych" badań. Obraz przestępczej działalności tej komórki, opis pracy Sonderkommanda i buntu zatrudnionych w nim więźniów (październik 44), zawarty w tej książce, stanowi materiał dokumentalny, tym bardziej wstrząsający, że podany w postaci rzeczowej, beznamiętnej relacji człowieka wtajemniczonego we wszelkie szczegóły zbrodniczego procederu.

Małgosia | 2015-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Autor swoje emocje przenosi na drugi plan. Na pierwszym znajdują się wydarzenia obozowe. Spodziewałam się opisów pracy dr Mengele - jednak książka bardziej przypomina relację z życia Sonderkommando w Oświęcimiu. Mimo wszystko warto przeczytać, warto wiedzieć, jak wyglądała zagłada z punktu widzenia człowieka, który przeżył i który swoją relację spisał na gorąco, tuż po wyzwoleniu.

akwz47 | 2016-10-31
MsEurydyka | 2016-08-30