W blasku szpady

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
6 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
kamk

Powieść awanturniczo-historyczo-przygodowa z gatunku płaszcza i szpady , z akcją rozgrywającą się w drugiej połowie XVII wieku

Linoskoczek | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Ramotka.
Czytałem to dziełko jak mały byłem. To opowiastka o dziejach szlachciury powracającego z zagranicznych wojaży i rozbijającego się po Polsce końca XVII wieku.
Historia w oczywisty sposób nawiązująca do Trylogii Sienkiewicza. By nie było wątpliwości jako motto znajduje się fragment „Potopu”.
Tyle zalet.
Do „Potopu” to się w żaden sposób nie umywa. Tak naprawdę to nic nadzwyczajnego.

Nie wiem skąd autorowi przyszło na myśl, że w ówczesnej Rzeczypospolitej na południowo – wschodnich kresach dzieciom nadawano takie imiona jak Amadeusz, Luiza albo Grażyna. Pomieszanie z poplątaniem. W jednym wypadku pewnie w celu obrzydzenia obczyzny, Amadeusz i Luiza muszą kojarzyć się z jakąś francuską zgnilizną, ale Grażyna? Dziwne. Tak mi się zdaje, że Mickiewicz je stworzył. A jeśli stworzył to sto lat wcześniej nikt nie powinien go używać, bo go nie było.

Intryga, a właściwie intrygi. Mój Boże, tak one przewidywalne, że żal zadek ściska. Bohaterowie do przesady cyniczni, przez to...

Jakub | 2014-12-18
kawajka | 2011-09-27