Hannah

1998-01-01
83-7163-070-0
Zofia Cesul
historia biografia

Książka inspirująca,dająca do myślenia i skłaniająca do refleksji. Nie jest typowym 'czytadłem',momentami wymaga wręcz skupienia(zwłaszcza kiedy chodzi o kwestie związane z bankowością). Nie jest to biografia,ale wiele faktów z życia Rubenstain się nakłada z historią z Hannah. Wg.mnie bardzo dobra, jedyne do czego można by się przyczepić to narracja(osobiście nie jestem fanką kwestii typu "(...)ale o tym dowiemy się potem/ale o tym Hannah przekona się dopiero za kilka lat".

Książka ta opowiada o życiu jednej z najbardziej wpływowych osób w branży kosmetycznej. Kobiecie, która zmieniła na zawsze podejście kobiet do własnej urody. Jest to opowieść o Helenie Rubinstein, która zrewolucjonizowała rynek kosmetyczny. Jako pierwsza zauważyła różne, odmienne potrzeby dostosowane do rodzaju skóry.
Autor ukazuje nam jak pięła się na sam szczyt kariery. Ta Polka żydowskiego pochodzenia uważała, że rozwój osobisty jest niezbędny do osiągnięcia sukcesu. Miała niesamowitą głowę do rachunków, wierzyła w moc reklamy i władała kilkoma językami. Jej umysł wyprzedzał czasy , w których żyła.
Niestety jej życie osobiste nie było idealne. Związki z mężczyznami były bardzo burzliwe. Jej własny mąż upokorzył ją odchodząc do największej rywalki Elizabeth Arden.
Książka ta pomoże nam przybliżyć tą postać. Zrozumieć jej życie i osobowość. I choć w książce znajdują się pewne przekłamania z oficjalną biografią to nie ma to najmniejszego znaczenia. Zresztą sama Helena zwykła ubarwiać swój życiorys.
Jakakolwiek była prawda , nie zmienia to faktu, że zapisała się na kartach historii jako ikona piękna i wielka znawczyni kobiet i ich potrzeb. Mawiała: "NIE MA KOBIET BRZYDKICH, SĄ TYLKO LENIWE".

Autor książki ukazuje nam, że Helena była kobieta z krwi i kości. Wielka sława i bogactwo nie pozbawiło jej kompleksów. Niski wzrost i tendencje do tycia, były tym z czym walczyła przez całe życie.
Nie szczędziła pieniędzy na rozwój, sztukę i wystrój swoich domów. Natomiast życiu codziennym była wielką sknerą. Jednak swoje produkty od samego początku ceniła wysoko twierdząc, że produkt tani kojarzy się z bylejakością, czymś bezwartościowym.
Polecam tą książkę wszystkim kobietą marzącym o własnym biznesie i tym , które uwielbiają bajkowe historie, jak być pięknym, młodym i bogatym. Helena Rubinstein osiągnęła to o czym marzy wiele osób. Przyczyniła się do polepszenia samooceny milionów kobiet, ale czy sama była szczęśliwa? Co spowodowało, że sprzedała swój pierwszy krem? W których wielkich miastach mieszkała? Może uda Wam się odpowiedzieć na te pytania po przeczytaniu tej książki.
Ja sama po lekturze mam ochotę na jakieś ręcznie robione mydełko w niepowtarzalnym kształcie, którego zapach przyniesie mi relaks i pozwoli poczuć się piękną.

Autor ukazuje nam jak pięła się na sam szczyt kariery....

Jedna z najciekawszych książek, jakie przeczytałam. Bieda plus wojna, emigracja i ciężka praca. I jakie efekty?

• 1g) Biografie/Autobiografie
  • Holokaust