Cioran, Eliade, Ionesco: o zapominaniu faszyzmu. Trzech intelektualistów rumuńskich w dziejowej zawierusze

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Wydawnictwo: Universitas
'oubli du fascisme : trois intellectuels roumains dans la tourmente du siècle
Cioran, Eliade, Ionesco, faszyzm
takie_tam

Jeśli wiek XX był stuleciem intelektualistów, to Emil Cioran, Mircea Eliade i Eugene Ionesco byli w nim pasażerami z pewnością emblematycznymi, zarówno w sensie geograficznym – ich droga wiodła ze Wschodu na Zachód – jak i politycznie: od faszyzmu do komunizmu. Oznacza to, że historia ich lat rumuńskich, dopełniona dziejami gigantycznych wysiłków stylistycznych i teoretycznych, rozwijanych po 1945 r. w celu zatarcia śladów owych lat, przenosi nas daleko poza ów zapadły kąt Bałkanów, jakim z naszej perspektywy mógłby się wydawać kraj ich pochodzenia.
(…) Rekonstrukcja szlaków, jakimi wędrowali Cioran, Eliade i Ionesco – wewnątrz faszyzmu w wypadku dwóch pierwszych, przeciwko niemu w wypadku trzeciego – a także etapów jego „zapominania”, jest również dla nas, w dzisiejszej Europie, formą sprzeciwu wobec tezy, jakobyśmy przezwyciężyli wydarzenia, które stały się możliwe jedynie na skutek skłonności głęboko zakorzenionych w naszych tradycjach myślowych, takich jak chrześcijański antyjudaizm, etniczne nacjonalizmy, nienawiść do Zachodu, antynowoczesne resentymenty. Tendencje, które z pewnością bynajmniej nie wygasły ostatecznie.

źródło opisu: Z zakończenia książki

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl

ermanism | 2011-07-16

niestety, niestety, książka znakomicie napisana, bogato udokumentowana, gęsto cytująca teksty w Polsce niedostępne, jak i w ogóle niedostępne, bo stanowiące np. prywatne korespondencje, do których autorka dotarła jakimś cudem; nie bardzo też można zarzucić cośkolwiek atakującej i demaskującej argumentacji. książka przełożona zresztą przez Ireneusza Kanie, co już samo w sobie jest gwarantem dobrej jakości.
a to wszystko "niestety", bo łamie serce miłośnikom wielkiej rumuńskiej trójcy.

Anna Baudelaire | 2011-02-22
Na półkach: Przeczytane, Rumunia, Posiadam
Przeczytana: styczeń 2011

Rzetelna, bezkompromisowa opowieść o faszystowskim zaangażowaniu Eliadego, Ciorana i Ionesco. Równocześnie - książka wyczerpująco objaśnia kontekst kulturowy, zawiłości międzywojennej historii Rumunii, obnaża obrzydliwość rumuńskiej wersji faszyzmu, który obecnie zbyt często ukazywany jest w pozytywnym świetle. Nie można czytać Eliadego z uwielbieniem, okazuje się bowiem, że całe życie kłamał. Cioranowska negacja nie jest tak bezinteresowna, jak zwykle się wydaje... Świetna literatura naukowa, niezwykle wciągające studium.

nikol | 2012-08-01

Genialna lektura. Książka obnaża podwójne życie Eliadego i Ciorana. Pokazuje niepewność i strach Ionesco. Miałam okazję zamienić kilka słów z tłumaczem książki, Ireneuszem Kanią. Sam był zaskoczony niektórymi faktami.

Osobiście wracam do dzieła Lavastine bardzo często. Nie zaprzestałam jednak czytać Ciorana, nie mogę przestać także podziwiać Go za erudycję.

Może nawet trochę Mu współczuję.

Chiara | 2013-02-26

Świetnie napisana książka; ludzkie wybory w czasach wojny to temat rzeka. Tutaj jednak autor ukazuje faszyzującą inteligencję rumuńską, która stanowiła niewielki procent narodu. Wszyscy, jak pisze, w Bukareszcie się znali. Zadziwiające postawy późniejszych , mieszkających we Francji, intelektualistów. Dla mnie książka odkrywcza.

Prospero | 2017-04-05
Dominik Gąsowski | 2016-11-28