Okładka książki Cioran, Eliade, Ionesco: o zapominaniu faszyzmu. Trzech intelektualistów rumuńskich w dziejowej zawierusze Alexandra Laignel-Lavastine
Alexandra Laignel-Lavastine Wydawnictwo: Universitas językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
'oubli du fascisme : trois intellectuels roumains dans la tourmente du siècle
Universitas
2010-01-01
2010-01-01
Ireneusz Kania
Cioran Eliade Ionesco faszyzm

Wielka książka odsłaniająca z premedytacją tuszowana prawdę o drugowojennej przeszłości największych Rumunów XX wieku. Faszyści, kłamcy i oszuści z wybujałym poczuciem własnej wielkości. Obowiązkowe dla każdego kto otaczał nimbem wielkości tych ludzi.

Świetnie napisana książka; ludzkie wybory w czasach wojny to temat rzeka. Tutaj jednak autor ukazuje faszyzującą inteligencję rumuńską, która stanowiła niewielki procent narodu. Wszyscy, jak pisze, w Bukareszcie się znali. Zadziwiające postawy późniejszych , mieszkających we Francji, intelektualistów. Dla mnie książka odkrywcza.

Genialna lektura. Książka obnaża podwójne życie Eliadego i Ciorana. Pokazuje niepewność i strach Ionesco. Miałam okazję zamienić kilka słów z tłumaczem książki, Ireneuszem Kanią. Sam był zaskoczony niektórymi faktami.
Osobiście wracam do dzieła Lavastine bardzo często. Nie zaprzestałam jednak czytać Ciorana, nie mogę przestać także podziwiać Go za erudycję.
Może nawet trochę Mu współczuję.

Może nawet...

niestety, niestety, książka znakomicie napisana, bogato udokumentowana, gęsto cytująca teksty w Polsce niedostępne, jak i w ogóle niedostępne, bo stanowiące np. prywatne korespondencje, do których autorka dotarła jakimś cudem; nie bardzo też można zarzucić cośkolwiek atakującej i demaskującej argumentacji. książka przełożona zresztą przez Ireneusza Kanie, co już samo w sobie jest gwarantem dobrej jakości.
a to wszystko "niestety", bo łamie serce miłośnikom wielkiej rumuńskiej trójcy.

Rzetelna, bezkompromisowa opowieść o faszystowskim zaangażowaniu Eliadego, Ciorana i Ionesco. Równocześnie - książka wyczerpująco objaśnia kontekst kulturowy, zawiłości międzywojennej historii Rumunii, obnaża obrzydliwość rumuńskiej wersji faszyzmu, który obecnie zbyt często ukazywany jest w pozytywnym świetle. Nie można czytać Eliadego z uwielbieniem, okazuje się bowiem, że całe życie kłamał. Cioranowska negacja nie jest tak bezinteresowna, jak zwykle się wydaje... Świetna literatura naukowa, niezwykle wciągające studium.

• Rumunia
  • 2011