Antarktyda. Biały kontynent

Antarctica : the blue continent
8372009791
popularnonaukowa
edymucha

Antarktyda z lotu ptaka sprawia wrażenie bezkresnej bieli, którą tworzą zlewające się w jeden obraz: lodowce, pak lodowy oraz zasyp śnieżne. Jednak dopiero bliższe poznanie pozwala docenić prawdziwe piękno tego kontynentu. Błękitne góry lodowe dryfują po lazurowym morzu, olśniewające barwami zorze polarne tańczą na nocnym niebie, a pomarańczowe plamy mienią się na głowach pingwinów...

Błękitne góry lodowe dryfują po lazurowym morzu, olśniewające barwami zorze polarne tańczą na nocnym niebie, a pomarańczowe plamy mienią się na głowach pingwinów królewskich.
Uwagę przykuwają opisy heroicznych zmagań pierwszych podróżników, którzy zmierzali ku nieosiągalnemu dotąd biegunowi południowemu.
Setki efektownych, barwnych fotografii, szczegółowe mapy regionów i 50 map tematycznych - rozmieszczenia zasiedlających ten obszar gatunków oraz tras wypraw podróżników - przybliżają piękny, fascynujący świat Antarktydy.

źródło opisu: Muza, 2005

źródło okładki: własne

Dociekliwy_Kotek | 2013-12-02
Przeczytana: listopad 2013

Ta pięknie wydana książka koncentruje się na trzech zagadnieniach: powstaniu i geografii Antarktydy, jej faunie i florze oraz historii odkryć. Brzmi to niewątpliwie zachęcająco, a jeśli dodać dziesiątki pięknych zdjęć i dobrze zrobionych map, powinniśmy w rezultacie otrzymać książkę doskonałą. Co zawiodło?
Jak zwykle w wypadkach, kiedy nad książką pracuje zespół naukowców, teksty są nierówne. Pierwsza część, poświęcona pochodzeniu Szóstego Kontynentu będzie niewątpliwie fascynująca dla pasjonatów, ale przeciętny zjadacz chleba jako trudną próbę cierpliwości odbierze szczegółowe omówienia zmian w płycie prekambryjskiej oraz geologicznych niuansów. Znacznie ciekawiej prezentują się wiadomości z zakresu glacjologii, trzeba też podkreślić, że poświęcono nieco miejsca na kwestie ekologii dotyczące Antarktydy. Omówienie rejonów Antarktydy mogłoby być jednak nieco bardziej wyczerpujące.
Części poświęconej przyrodzie tego kontynentu brakuje "ikry" - przez rośliny i bezkręgowce brnęłam z...

Monika | 2011-11-09
Aggie | 2016-02-21