Druga strona Księżyca. Przygody na wyspach Pacyfiku

Okładka książki Druga strona Księżyca. Przygody na wyspach Pacyfiku Olgierd Budrewicz
Okładka książki Druga strona Księżyca. Przygody na wyspach Pacyfiku
Olgierd Budrewicz Wydawnictwo: G+J Seria: Na Krańce Świata literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Na Krańce Świata
G+J
2004-01-01
2004-01-01
8389019582
Oceania wyspy Pacyfiku podróże literatura podróżnicza
Inne

Przypuszczałem, że to jest książka, którą Budrewicz napisał w latach 60-tych lub 70-tych a tu niespodzianka: to już początek XXI wieku. Nie powiem, żeby mnie tematyka zafascynowała, ale jest w tym bardzo ważny obraz świata, nawet nie ginącego ale takiego którego już nie ma. Wszystkie te wsypy Indonezji, Mikronezji i Melanezji, na których jeszcze powinni żyć ludzie tak, jak żyli przed trzystu laty... W zasadzie już nikt tak nie żyje. Choć może jednak coś z tego jeszcze zostało?
Tak i nie. Ale jeśli tak to to są już ostatnie chwile.

[Audiobook, czyta Henryk Pijanowski]

Okropny gniot. W dodatku jak nieszczęścia chodzą parami, to nietrafione książki chyba również (na raz przyszło mi czytać dwie słabe).
Jako plus przyznam, że "Druga strona księżyca" wydaje mi się i tak znacznie lepsza od pewnej niemiłosiernie przeze mnie ocenionej podróżniczej książki noblisty na temat tego samego regionu. No ale nie koncentrujmy się na tym, że ktoś napisał coś gorszego, skoro porównując z lepszą literaturą wypada bardzo cienko.
Nie rozumiem doprawdy dlaczego w przypadku każdego rejonu świata poza wyspami Pacyfiku są książki dobre i słabe, a tu tylko słabe, bez analizy, nudne, powierzchowne, nic nie wnoszące. Po mordęgach związanych z tym czytaniem nie wiem, czy w bieżącym roku znów odważę się sięgnąć po inne dokumenty o tej części świata.

kiedys czytałem teraz słuchałem

nie zmienia to faktu że dreszczyk pozytywnych emocji jest