Dallas Barr

Wydawnictwo: Egmont Polska
Dallas Barr
komiksy
Lucyfer

Kolejny tom ukazujący się w kolekcji Plansze Europy autorstwa Joe Haldemana i Marvano. Druga połowa XXI wieku. Genialny naukowiec lord Stileman oferuje niezwykłą kurację przedłużającą życie. Zabieg kosztuje milion dolarów i musi być powtarzany, co 10 lat. Pacjenci doktora są nieśmiertelni, dopóki nie zabraknie im pieniędzy. Tytułowy Dallas Barr – przyjaciel Stilemana – jest najemnikiem w typie Jamesa Bonda, specjalizującym się w wykonywaniu zadań niemożliwych. Tylko dzięki nim może zdobyć pieniądze na kolejne kuracje odmładzające, doktor bowiem dla nikogo nie czyni wyjątków. Dallas Barr to znakomicie skonstruowana wielowątkowa opowieść o walce politycznej, ukazana w świecie przyszłości, świecie stacji kosmicznych, androidów i niezwykłych rodzajów broni. Autorzy ukazują nam skorumpowany świat końca wieku, gdzie bieda i przewroty polityczne w jednych częściach świata są przeciwstawione życiu w luksusie nielicznej grupy decydentów z najbardziej rozwiniętych części Ziemi. Poznajemy też zupełnie inaczej skonstruowane społeczeństwo kolonii na Księżycu – oparte na wzajemnym zaufaniu, ale też stosujące okrutne kary łamanie tej zasady. Scenariusz komiksu napisał (na podstawie własnej powieści pt. Buying Time) Joe Haldeman, jeden z najsłynniejszych pisarzy science fiction. Rysunkami zajął się Marvano. Obaj twórcy są znani w Polsce ze znakomitych cykli Wieczna Wojna i Wieczna Wolność. W polskim wydaniu znalazło się 7 tomów edycji francuskiej.

źródło opisu: Wydawnictwo Egmont, 2007

źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/europa/3,okladka

kendo777 | 2016-12-28
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Scenariusze wszystkich siedmiu albumów zebranych w ten integral są naprawdę świetne. Ale rysunki i przede wszystkim kolory nie we wszystkich powalają. Pierwsze dwa albumy są dobre, dwa kolejne o wyprawie na księżyc wręcz fantastyczne (zarówno rysunkowo jak i scenariuszowo nawiązują do najlepszych czasów tego duetu, czyli Wiecznej wojny i co chwilę można zawiesić oko na ładnym kosmicznym widoczku, jakimś pojeździe i czerni kosmosu), ale ostatnie trzy historie są kolorowane komputerowo, co miejscami mocno mnie denerwowało. Albumy 1-2 warto przeczytać, 3-4 trzeba, a resztę czyli 5-7 można. Wychodzi średnia 7/10, czyli dobry (według mojej skali, bo po wielu latach oceniania na Filmwebie nie potrafię się przestawić na tutejszą, gdzie 6/10 to już dobra, dlatego moje oceny na Lubimy czytać mogą się wydawać niektórym zawyżone).

Sandman | 2013-07-19

Z cyklu Plansze Europy , jedna z moich ulubionych pozycji. Zupełnie nie doceniony komiks.

QUEENfan | 2017-03-16
Killy_Kaiju | 2017-02-17