Halloween Blues
komiksy
Marcin Badtke

Zbiorcze wydanie kryminalnej serii komiksowej, której głównym bohaterem jest inspektor Forester Hill. Cykl, którego pierwszy tom ukazał się w 2003 roku, a ostatni - w 2009, przyniósł zasłużone uznanie jego twórcom: scenarzyście Mythicowi (autorowi m.in. hiperrealistycznej serii sensacyjnej Alpha) i rysownikowi Zbigniewowi Kasprzakowi (Yans, Podróżnicy). Akcja komiksu rozgrywa się w latach 50...

Akcja komiksu rozgrywa się w latach 50 w USA. W tajemniczych okolicznościach zostaje zamordowana młoda hollywoodzka gwiazda filmowa, Dana Anderson. Jej mąż, inspektor policji, staje się głównym podejrzanym. Niestety, stracił pamięć i sam nie ma pewności, czy nie popełnił zbrodni. Nie wie tego także... duch Dany, który codziennie ukazuje się Foresterowi, aby go dręczyć i zmusić do rozwikłania zagadki.

Zjawa Dany jest jednym z elementów spajających całą serię, której każdy epizod jest poświęcony innej tajemnicy kryminalnej. Mythic napisał niezwykle gęsty i precyzyjnie skonstruowany scenariusz, w którym wątki ściśle się ze sobą przeplatają, trzymając czytelnika w nieustannym napięciu. Cała fabuła to umiejętne połączenie realizmu z mistycyzmem. Dla rysownika zaś była to okazja do radykalnej zmiany stylu. Elegancki, czysty rysunek, zostawiający wiele miejsca dla koloru (tradycyjnie już autorstwa żony rysownika, Grażyny Kasprzak) i drobiazgowo zrekonstruowany obraz Ameryki połowy XX wieku stanowią efektowne dopełnienie bogatego scenariusza.

"Pomysł na ducha, który wprowadza odrobinę humoru, dwuwątkowość akcji, połączenie mistycyzmu z realizmem, co pozwala złamać schemat klasycznego thrillera i rozwinąć trochę mniej szablonowo ideę czarnego kryminału... Po prostu miałem ochotę to wszystko narysować. Poza tym, jest to historia gęsta, trochę jak powieść, no i lata 50. są moim wyborem, nie muszę więc ograniczać się do "dekoru" jak w fantastyce, czy "prawdy historycznej". Przyznaję, że jest to dla mnie duże odświeżenie". - Zbigniew Kasprzak, Świat Komiksu, Nr 34/2003

źródło opisu: http://www.swiatkomiksu.pl/katalog/wyszukiwanie/komiks,657.html

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/katalog/wyszukiwanie/komiks,657.html

Endriux | 2016-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2016

Bardzo przyjemny album. Ciekawa fabuła, sympatyczni bohaterowie (oczywiście pozytywni), gęsty klimat i arcymistrzowskie rysunki. Kasprzak, wcześniej przeze mnie mało znany urósł na jednego z najlepszych europejskich rysowników. Na niniejszy komiks trafiłem przypadkiem i życzę sobie więcej takich przypadków. Polecam

George Klunej | 2018-01-12
Na półkach: Kryminał, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2017

Bardzo ładnie wydane. Graficznie: ok. Jak ktoś lubimy rysunki Kas-a to na pewno będzie zadowolony, bo wyglądają b. ładnie.
Scenariusz: No słabizna mili Państwo, słabizna... Właśnie za fabułę tak mało gwiazdek daję. Sztampowe, przewidywalne historie, jakbyśmy oglądali amerykański kryminał klasy B lub F.... Trochę obrażają czytelnika :)
Długo nosiłem się czy nie sprzedać dalej tej pozycji... W sumie została,ale nie sądze czy kiedykolwiek jeszcze do niej wrócę.

raeribelle | 2018-01-26
Na półkach: 2018, Komiksy, Przeczytane