Wspomnienia warszawskie

Wydawnictwo: Czytelnik
caryca

Wspomnienia obejmują okres od dzieciństwa autora, poprzez lata emigracji- aż do chwili powrotu do kraju w roku 1951. Poświęcone ludziom, z którymi Antoni Słonimski przyjaźnił się w różnych okresach swego życia, są zarazem kronikarskim zapisem warszawskiego obyczaju i języka, warszawskiej codzienności oraz życia kulturalnego i umysłowego stolicy.

źródło opisu: Czytelnik, 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Najciekawszą częścią wspomnień Słonimskiego jest okres dzieciństwa - sielskiego, anielskiego i pełnego wolności. Czasem nawet zbyt wolnego, gdyż liberalni i oddani życiu towarzyskiemu rodzice nie zauważyli, że ich dziesięcioletni syn... nie chodzi do szkoły. Nikt go tam nie posłał, gdyż ojciec był pewien, że zajęła się tym matka i na odwrót.
To zabawna anegdota, obrazująca jednocześnie, jaki tryb życia prowadzili rodzice przyszłego poety.
Zaległości w nauce zdolny chłopak szybko nadrobił, gdyż dużo czytał, sięgając nawet po literaturę dla dorosłych; poza tym zdezorientowany, ale ambitny i wykształcony ojciec sam zabrał się za edukację syna, przygotowując go w kilka miesięcy do szkoły.

Ten pierwszy okres życia obfitował w liczne przygody i lektury. Z wielką pasją mały Antoni pochłaniał książki, a w swoich wspomnieniach dużo miejsca poświęca właśnie pierwszym literackim fascynacjom.

Dzieciństwo opisane jest barwnie, dynamicznie, a jednocześnie pięknie. Podobnie jest z...

Maciej | 2014-12-07
Przeczytana: 14 września 2014

Lektura ciekawa, wysoki kunszt literacki autora i to tyle z ogólników rozsiewanych przez tzw. klucze programowe. (o wielu można tak powiedzieć, a już na pewno napisać)

Realizm tej krótkiej książki przytłacza wyidealizowany obraz Warszawy sprzed wojny. Idealizowany ofiarą i heroizmem zdarzeń wiekopomnych tkwiących nieustannie w istocie i w największej głębi zarazem, naszej dumy narodowej. Smuci fakt pro-proletariackich sformułowań, czy raczej zboczeń autora w tekście. Niemniej jednak jakkolwiek o słusznej wartości dowodowej, ciężko nie patrzeć na te niektóre tylko słowa przez pryzmat tego co socjalizm zostawił Polsce i Warszawie, a z czego do dziś, te dwa filary naszej dumy narodowej, nie podniosły się.

Nie smuci tak bardzo fakt, że tamta Warszawa przeminęła, lecz, że tamci ludzie odeszli i, że nie wrócą z cienia hitleryzmu i stalinizmu, a smuci to, bo to rzecz wiadoma, że to Oni tę Warszawę i tę Polskę tworzyli. Jest jednak nadzieja, że to co w pamięci przetrwało w czyn się...

Mikołaj | 2011-12-14
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 13 grudnia 2011

Jeżeli chodzi o Słonimskiego jestem bezkrytyczny. Zachwycam się snutymi przez niego opowieściami i jestem całkowicie urzeczony sposobem prowadzenia przez niego narracji. Autor przybliża nam całkowicie subiektywny ale przez to wspaniały świat. Świat, zupełnie inny od naszego, świat po trosze bajkowy ale nie pozbawiony krytyki i ironii, świat którego już nie ma. Serdecznie polecam.

dear-mr-darcy | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017