Najemnik

Okładka książki Najemnik
Duncan Falconer Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: John Stratton (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
John Stratton (tom 5)
Tytuł oryginału:
Mercenary
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania:
2011-02-10
Data 1. wyd. pol.:
2011-02-10
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324589708
Tłumacz:
Bartłomiej Madejski
Tagi:
sensacja
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
811
138

Na półkach: , , ,

"Kurica nie ptica – polsza nie zagranica" – to fonetyczna wersja znanego rosyjskiego przysłowia. Różnie można je interpretować nadając mu mniej lub bardziej sympatyczne zabarwienie ale w ustach cara – bodajże Aleksandra I a także jego różnej maści następców uzyskiwało ono rangę niemalże oficjalnej wykładni polityki zewnętrznej Rosji. Do dziś zresztą znaczna część rosyjskiego establishmentu upiera się, że kura to jednak nie ptak i rości sobie z tego tytułu prawa do ingerowania w sprawy sąsiadów. Na drugiej półkuli nie brakuje z kolei zwolenników tezy, że Kwezal to nie ptak (choćby dlatego, że nie śpiewa) więc jankeski porządek powinien święcić triumfy na terenie od Alaski do Ziemi Ognistej a już do Kanału Panamskiego to bez dwóch zdań. Wracając do kwezala. Legenda głosi, że ptak ten był duchowym przewodnikiem wodza indian Kiczu znanego jako Tecun Uman. Po jego śmierci w bitwie z konkwistadorami, ptak usiadł na zwłokach wojownika, jego pióra zabarwiły się na czerwono a on sam zamilkł z żalu i padł. Od tej pory nikt już nie słyszał jego śpiewu. Przez wielu uważany za najpiękniejszego ptaka na świecie, schwytany w niewolę wkrótce umiera. Tecun Uman jest narodowym bohaterem a kwezal od odzyskania niepodległości w I poł. XIX wieku jest symbolem Gwatemali, kraju którego historia jest typowa dla większości państw Ameryki Środkowej. Tam właśnie toczy się akcja piątej z kolei – wydanej w Polsce – powieści Duncana Falconera. Głównym bohaterem niezmiennie pozostaje John Stratton agent elitarnej brytyjskiej jednostki Special Boat Service. Skąd Brytyjczyk w Gwatemali w czasach zimnej wojny w oficjalnej operacji amerykańskiego rządu? Ano było trochę tak jak w słynnym Radio Erewań, ani operacja była do końca oficjalna, ani nie do końca amerykańskiego rządu, a w przypadku niepowodzenia akcji nie zginęliby amerykańscy chłopcy tylko jacyś „najemnicy z Europy”.
Działania CIA w Ameryce Środkowej do dziś stanowią jedną z brudniejszych i mroczniejszych kart amerykańskiej „walki o demokrację i powstrzymanie komunizmu”. Z jednej strony brutalne skrajnie prawicowe junty wojskowe, z drugiej mozaika ruchów rewolucyjnych od teologii wyzwolenia po maoistowskich partyzantów a w środku to co zwykle, rzezie ludności cywilnej, bezwzględna rywalizacja wywiadów, rabunkowa eksploatacja dóbr naturalnych i stojąca za tym wszystkim forsa wielkich koncernów i „małych” cynicznych kombinatorów.
Stratton otrzymał proste zadanie. Dostarczyć przesyłkę, zadbać aby adresat wiedział co z nią począć a następnie opuścić kraj. Robota góra na dwa dni. Został dłużej a po dwudziestu latach „wrócił” aby uregulować swoje prywatne rachunki. Nie przebaczył i nie zapomniał. Ani upływ czasu, ani odległość ani zajmowane stanowisko – nic nie jest w stanie przeszkodzić mu w misji, której kluczowym elementem są pióra z ogona kwezala - ptaka, który umiera w niewoli.
Tak autor jak i bohater jego książek znów są w wysokiej formie. Wiedzę o operacjach specjalnych Falconer posiadł samemu w nich uczestnicząc a jeśli dołożyć do tego sprawną narrację, wartką akcję i bohatera, którego można tak po prostu polubić to pozostaje dobrze bawić się przy lekturze. Śmiało można polecić ją nie tylko fanom tego typu literatury.

"Kurica nie ptica – polsza nie zagranica" – to fonetyczna wersja znanego rosyjskiego przysłowia. Różnie można je interpretować nadając mu mniej lub bardziej sympatyczne zabarwienie ale w ustach cara – bodajże Aleksandra I a także jego różnej maści następców uzyskiwało ono rangę niemalże oficjalnej wykładni polityki zewnętrznej Rosji. Do dziś zresztą znaczna część...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    35
  • Posiadam
    15
  • Ulubione
    2
  • Moja biblioteczka
    1
  • Historia - bo lubię :)
    1
  • Literatura obca / powieści
    1
  • Kryminał/Sensacja
    1
  • Falconer
    1
  • O tematyce obozowej/wojenne/powojenne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Najemnik


Podobne książki

Przeczytaj także