Tajny agent

Okładka książki Tajny agent Alex Berenson
Okładka książki Tajny agent
Alex Berenson Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: John Wells (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
John Wells (tom 5)
Secret Soldier
Hachette Polska
2012-01-01
2012-01-01
Magdalena Grala-Kowalska
CIA Arabia Saudyjska islam spisek

Mój pierwszy kontakt z Johnem Wellsem i mimo niskich ocen jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Mimo oklepanego scenariusza, dobry Amerykanin ściga złych muzułmanów - terrorystów, czyta się bardzo przyjemnie. Jak dla mnie, wartością dodaną są wątki historyczno polityczne, które pozwalają zrozumieć specyfikę krajów arabskich i źródeł konfliktów. Bardzo duży plus.

Tyle,zła dziś robię ci bandyci z Państwa Islamskiego.Tyle ludzi,przez nich traci życie.Żeby było,jasne.To książka,nie autentyczna.Nie opisuje ona prawdziwych wydarzeń.
Ale,wypisz wymaluj są one podobne do tego co się dzieje w Syrii i Iraku.
Z tym,że mamy tu Bahrajn,Arabię Saudyjską ,Jamajkę.Oraz USA.
Akcja,no właśnie.Co do akcji to,mam mieszane uczucia.Z jednej strony,owszem dzieje się dużo.Z drugiej otrzymałem.Wiele wątków pobocznych,czytelnik i czytelniczka może być nie co zaskoczona/zaskoczony.Że,nagle dostaje naukową wiedzę o Arabii Saudyjskiej.
Książka,dla mnie jest dobra.I tylko dobra.Gdyby nie ta,encyklopedyczna wiedza.Była by wyższa.

Ale,wypisz wymaluj są one podobne do tego co się dzieje w Syrii i Iraku.
Z tym,że mamy tu Bahrajn,Arabię Saudyjską ,Jamajkę.Oraz USA.
Akcja,no właśnie.Co do akcji to,mam mieszane uczucia.Z jednej...

Długo odkładałem tą książkę po kupnie na później , potem zorientowałem się że główny bohater występował już we wcześniejszych książkach co jeszcze bardziej mnie zniechęciło aż w końcu się zabrałem za „Tajnego agenta”.
Od pierwszego rozdziału wiedziałem że będzie dobrze .Książka mnie wciągnęła bardziej niż się spodziewałem a to że nie czytałem wcześniejszych powieści z agentem J. Wellsem wcale mi nie przeszkadzało bo autor zadbał o przekazanie wszystkich potrzebnych faktów z wcześniejszych poczynań „agenta”.
Całość czyta się dobrze , autor pisze mądrze, bez udziwnień , bez wygłupów i nudy co jeszcze bardziej wciąga w świat terroryzmu religijnego , samobójców – zamachowców , stosunków na linii Arabia Saudyjska – Stany Zjednoczone – reszta świata.
„Tajny agent " oczywiście jest fikcją literacką ale bardzo dobrze obrazuje problem zamachów w imię religii , bezsensownej przemocy czy okrucieństwa ataków terrorystycznych na ludność cywilną.
Dowiadujemy się dużo ciekawych rzeczy o islamie , życiu w sercu Arabii i władzy w krajach Bliskiego Wschodu.
Ogólnie książka jest dobra , wyższa ocena to przesada.

Książka ,,Tajny Agent” Alexa Brensona, jest kolejną powieścią o kolejnym agencie rodem z CIA, ratującym (oczywiście skutecznie) świat przed zagładą. Akcja rozgrywa się w na Bliskim Wschodzie, Stanach Zjednoczonych, na Jamajce, w Europie i w ogóle na całym świecie. Problemy arabskiej królewskiej rodziny panującej Saudów, podejmuje się rozwiązać były agent(oczywiście tajny) niejaki John Wells. Robi to w zgodzie z powiedzeniem – nie chcę ale muszę. Nieodłączny wątek romansowy, a właściwie dwa, jeden z happy endem(to ten z agentem),drugi bez, ale za to bardziej romantyczny – bohater zginął zanim wyznał miłość, bo agent (ten tajny) od pierwszego romansu, nie zdołał go ocalić, czego potem bardzo żałuje. Finał nie jest zaskakujący, aczkolwiek trochę pokrętny: (szczególnie w kontekście recenzji gazety ,,Chicago Sun- Times” że autor należy do najlepszych pisarzy gatunku powieści szpiegowskiej naszych czasów) świat ocalony, źli bohaterowie zginęli, ale nie wszyscy(kilku dobrych też),Ameryka górą, a tajny agent CIA w ramionach ukochanej odpoczywa, pewnie przed kolejnym ratowaniem amerykańskiego stylu życia i reszty świata – i w tej właśnie kolejności.
Bryłka.

• Szukam
  • 2015
  • @ Islam etc.
  • Posiadam nieczytana

Dodaj cytat z książki Tajny agent