Saper

Tłumaczenie: Jarosław Włodarczyk
Cykl: John Stratton (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Operative
terroryzm, siły specjalne

John Stratton zamierza pomścić śmierć żony nieżyjącego chrześniaka Jacka. Zaprzyjaźniony agent amerykański Seaton ostrzega go, że morderców ochrania CIA. Ponadto Stratton musi stoczyć walkę z amerykańskim systemem sprawiedliwości, który chce odesłać chłopca do rodziny zastępczej. Na szczęście Stratton ma sprzymierzeńca w pięknej Vicky, wychowawczyni z pogotowia opiekuńczego... Duncan Falconer to były funkcjonariusz elitarnej brytyjskiej jednostki specjalnej Special Boat Service oraz 14. Kompanii Zwiadowczej północnoirlandzkiego ściśle tajnego oddziału specjalnego SAS. Jest autorem należącego do literatury faktu bestsellera First Into Action, dokumentującego rzeczywiste akcje bojowe SBS. Wydawnictwo Dolnośląskie opublikowało powieści Uprowadzenie i Zakładnik.

Andrew Vysotsky | 2010-12-15
Przeczytana: 26 września 2010

Najczęściej, gdy zachodzę do biblioteki, szukam czegoś nowego. To tak jak w ciastkarni; szukanie nowych smaków. Zdarzają się jednak dni, kiedy poszukuję czegoś „w stylu”. Są takie książki, które niczym nie zaskakują, nie prowokują do wzniosłych przemyśleń ani moralnych dylematów, ale gwarantują dobrą rozrywkę. Takiej właśnie książki szukałem, gdy sięgnąłem po powieść Duncana Falconera Saper (The Operative) w tłumaczeniu Jarosława Włodarczyka.

Na początek kilka słów o tytule. Nie wiem skąd ta moda poniektórych polskich tłumaczy, a może wydawców, na nadawanie dziwacznych tytułów polskim edycjom znanych powieści. Saper nie jest moim zdaniem najlepszym tłumaczeniem słowa the operative, które w tym konkretnie znaczeniu pięknie się tłumaczy na polski jako operator. Saper jest słowem znanym powszechnie i oznacza żołnierza oczywistej dla wszystkich specjalności, działającego przede wszystkim w ramach jawnych jednostek wojska, policji lub innych służb, którego umiejętności są powszechnie...

sparrow94 | 2014-01-18
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Niezwykle szybko czyta się tę książkę, nie da sie oderwać od niej. Zawsze chciałem przeczytać coś o tematyce "żołnierskiej". Głowny bohater świetny. Sprawia wrazenie, jakby człowiek nie widział w zyciu jeszcze wielu wielu rzeczy, obejrzałem mnostwo filmow o takiej tematyce a jednak "Saper" pokazał coś nowego. Polecam oczywiscie i na pewno przeczytam jeszcze coś Falconera

| 2012-05-28
Przeczytana: 28 maja 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jedna z najlepszych książek jaką miałam okazję przeczytać. Dopracowana akcja, świetnie połączone z sobą losy bohaterów i oczywiście genialna kreacja głównej postaci. To wszystko sprawiło, że książka "Saper" była dla mnie prawdziwą ucztą - niestety krótką. Ale od początku.

Wprowadzenie na okładce książki bardzo mnie zaintrygowało - John Stratton herosem samotnie walczącym w imię dobra sześcioletniego chłopca, który stracił rodziców. Z ogromnymi oczekiwaniami wzięłam się za lekturę. Nie powiem, łzy popłynęły podczas zapoznawania się ze szczegółami śmierci rodziców Josha, chociaż trochę zaskoczył mnie motyw zabójstwa jego matki. Szczerze wątpię, by ktoś - nawet albański bandzior - zabijał kobietę na ulicy za to, że nie działa jej samochód. Cóż, może moje przeświadczenie bierze się stąd, że nigdy nie byłam w Los Angeles.
Elementem, który mnie zachwycił, były oczywiście umiejętności Strattona w posługiwaniu się materiałami wybuchowymi i ich tworzeniu. Aż chce się mieć kogoś takiego po...

marqo | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016