Fundusz

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Fabryka Sensacji". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Buchmann
Powieść polska -- 21 w.,
Ag2S

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych dochodzi do niespotykanych dotąd spadków, które doprowadziły do ruiny inwestorów, przedsiębiorców i gospodarkę. Piotr Mylczek, młody pracownik Ministerstwa Finansów zostaje zaangażowany do specjalnego zespołu, który ma wyjaśnić przyczyny zamieszania. Podczas pracy odkrywa, że doszło do olbrzymich manipulacji, w które mogą być zamieszane spółki notowane na GPW. Odsunięty od sprawy, postanawia za wszelką cenę dowiedzieć się, kto stoi za spadkami na GPW, manipulacjami szefa KNF i tajemnicą FOZZ. Nie wie, że równolegle rozgrywa się inna bitwa, która może doprowadzić do rozpadu Unii Europejskiej i wojny w Europie.

źródło opisu: Wydawnictwo Buchmann, 2013

źródło okładki: http://www.buchmann.com.pl

sinnerinc | 2017-08-27
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Fundusz leżał na mojej półce już jakiś czas, ale do tej pory nie sięgałem po lekturę, mimo, że parę razy mocno kusiło. Ale w końcu okres wakacyjny i powieść pojechała ze mną na urlop.

Oczywiście przede wszystkim do książki przykuł temat przewodni - czyli temat funduszy FOZZ. W tle przejawia się także konflikt militarny i polityczny. Jednak jak na mój gust to trochę zostało to wszystko uproszczone.
Niestety nie wiem wystarczająco na temat aspektów finansowych poruszanych w książce, ale sądzę, że też trochę rzeczy zostało albo uproszconych albo przerysowanych. Podobnie przy technicznych aspektach poruszanych w książce - typu komisarz, który w kilka chwil wychwytuje w komputerze jakieś nieprawidłowości na bardzo zaawansowanym poziomie.

Mimo to lektura jest naprawdę przyjemna - czyta się ją dość gładko, chętnie sięga się do kolejnych rozdziałów. Już w opisie czytamy o Piotrze Mylczku - można by pomyśleć, że to będzie główny bohater całej książki. Ale szczerze powiedziawszy - ja nie...

shapeofmyheart1 | 2013-09-11

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony czyta się ją bardzo dobrze, pomimo różnych zawiłości finansowych, które dla mnie były dość wymagające, bo nie są to rzeczy, na których się znam i były momenty, że rzeczywiście trzeba było porządnie się skupić. Ale jednak czytało się ją dobrze.
Postacie, które przewijają się przez kartki powieści też dobrze skonstruowane, wyraziste i charakterystyczne, pomimo, moim zdaniem zbytniej ich liczby.
Autorka przedstawia świat, o którym czasem czytamy w różnych tygodnikach, czy gazetach, ale jednak jest to jakaśtam abstrakcja, tutaj, w powieści Petlińskiej wszystko to opisane jest tak realnie, że skłania do przemyśleń. Dla mnie, może trochę naciągany jest w tym wszystkim wątek potencjalnego konfliktu ogólnoeuropejskiego i w konsekwencji rozłamu UE. Według mnie to zbyt naciągana teoria.
Podobało mi się też sprawne połączenie wątków politycznych, finansowych i obyczajowych w jedną całość. Wszystko to wzajemnie na siebie się...

Luu | 2015-05-02
Przeczytana: 01 maja 2015

Książka miejscami przypomina przewodnik po Warszawie - wymienia kolejne ulice, dzielnice i nazwy budynków przemierzanych przez bohaterów. Opisuje historie pałaców i siedzib państwowych instytucji. Wiele słów, mnóstwo ogólników, a wartość dla czytelnika z tego zerowa.
Jeśli chodzi o akcję - strasznie postrzępiona, powolnie prowadzona, pełna ignorancji i niezamierzonej groteski... Ciężko mi wskazać jakikolwiek pozytyw.
Lekturę mogę polecić jedynie osobom poszukującym punktu odniesienia, który pomoże odróżnić książkę przeciętną od naprawdę złej.

Marek | 2016-05-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 28 maja 2016

Dużo, szybko zmieniających się wątków... inaczej można by napisać "wartka akcja". Dla mnie jednak za wartka, pogubiłem się mniej więcej w połowie. Nie oceniam walorów literackich, bo się na tym nie znam. Mogę jedynie stwierdzić, co "książka ze mną robiła" jak ją czytałem(jak radził oceniać pewien wielki pisarz jego dzieła).
Podczas czytania więc czułem się lekko zdezorientowany szybkością zmian i szybkością wprowadzania nowych postaci, czasem zdziwiony niektórymi opisami i porównaniami, ogólnie czasem trochę znużony, bo książka mogłaby być krótsza, cały ten świat finansjery i elit rządzących wydawał się nieco przerysowany.
Podsumowując, książkę można przeczytać, jest w niej sporo rozrywki i zwrotów akcji, jednakże trzeba czytać z uwagą, żeby nie pogubić się w tym kto jest kto i o co chodzi.

Sqbi | 2013-11-14
Przeczytana: 09 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zdecydowanie zawiodłem się na tej książce. Wolno się rozkręca, wiele wątków wydaje się mocno naciąganych i czyta się to raczej kiepsko. Dla mnie ekonomia, giełda, ekonomia, to codzienność - niestety w książce znajduje się wiele błędów i nieprawdziwych informacji. Na poziomie zwykłego czytelnika nie ma to większego znaczenia, bo to tylko tło dla wydarzeń, ale mi bardzo przeszkadzało. Zdecydowanie chwalę autorkę za pomysł, ale nie został do końca wykorzystany. (mały spoiler) Jak się patrzy na pomoc UE dla Grecji, to kwota z FOZZ, która ma być podzielona między wybranymi krajami jest śmieszna - wydaje się, że autorce brakuje wyobraźni w zakresie realiów makroekonomii. Nie chcę wyliczać błędów, bo nie ma to większego znaczenia. Książki nie polecam, a fanom klimatów Grisham odradzam.

mim_m | 2016-04-18
Przeczytana: marzec 2016

Opowieść o tym, co by było, gdyby jednak znalazły się pieniądze z FOZZ :) Świetny pomysł, niezły język. Szwankuje trochę spójność akcji, postaci przydałoby się nieco rozbudować, jednak chętnie obejrzałabym film nakręcony na motywach tej książki. Hallo, Holiłud, słyszycie mnie? :)

marek52k | 2017-03-01
Przeczytana: 25 lutego 2017

Pomysł szalony, ale dość ciekawy. Uwagę mam jedną, zasadniczą. Książka zawiera za dużo dydaktyki ekonomicznej. Ci co się znają, są znudzeni nadmiarem definicji i objaśnień , a reszta i tak z tego nic nie rozumie. Książkę oceniam nisko. W ekonomii i finansach mamy sporo sensacji prawie każdego dnia. NIe wystarczy zatem wziąć na warsztat ciekawy temat i zasugerować inne rozwiązanie.

marta_1234 | 2014-04-13

Ta ksiażka mnie całkowicie pochłonęła i wciągnęła. Wartka akcja, niespodziewane wydarzenia i zakończenie, którego się kompletnie niespodziewałam. Plus jeszcze za niejednoznacznych bohaterów.

Krzysiekpl | 2013-07-24

Przyznam że nie powaliła mnie jakoś, jednak dobrze się czyta, jest trochę zaskoczeń i koniec przemyślany, nie nudny.

Marcin N | 2013-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Książki nie udało mi się zmęczyć. Na 200 stronie utknąłem i tak już pozostatanie...
Ogólnie nie polecam.