Rzecz

Alan Dean Foster Wydawnictwo: Univ-Comp horror
The Thing
Robert P. Lipski
Univ-Comp
fantasy rzecz the thing alan dean foster horror Antarktyda literatura amerykańska
The Thing
horror
Robert P. Lipski

Troszeczkę nie rozumiem po co ta książka powstała. Ale do rzeczy.

O ile dobrze rozumiem najpierw powstała nowela "Frozen Hell" napisana przez John W. Campbella w 1938 roku. Nowela była adaptowana jako film pierwszy raz w 1951 roku jako "The thing from Another World". Drugi raz w 1972 roku jako Horror Express. Trzeci w 1982 roku jako The Thing w reżyserii Johna Carpentera....

Film był lepszy.

Ta książka przekonała mnie, że horror pisany może wywoływać strach. I póki co tylko ta.
Uwielbiam film z Kurtem Russellem i zabierając się za książkę spodziewałem się dostać to samo a dostałem podrasowaną wersję opowieści. Cosie są straszniejsze, historia bardziej zwięzła, kilka dodatkowych zwrotów akcji. Polecam z czystym sumieniem.

2021

"Rzecz" powstała w oparciu o nowelę Johna W.Campbella "Coś" i scenariusza Billa Lancastera do filmu Johna Carpentera z 1982 roku.

Antarktyda - stacja badawcza Stanów Zjednoczonych. Dwunastu mężczyzn zostaje sterroryzowanych przez niezidentyfikowane "coś", które dostało się do ich bazy w postaci psa. Tak zaczyna się koszmar na lodowym pustkowiu.

Prosta i surowa narracja...

Surowa i niezbyt lotna narracja podkreśla tylko klimat tej powieści, która jest chyba bardziej przerażająca niż film, ze względu właśnie na tą surowość.
ŚWIETNA atmosfera zagrożenia - nie wiadomo, kto jest kim... Poza tym zimno, mróz, pustka i bezradność.

Polecam!

Pierwsza książka którą tak wysoko oceniłem, a jednocześnie pierwsza którą tak bardzo chciałem przeczytać. :) Mimo, iż sam film widziałem kilka razy, nie mogłem się doczekać aż zabiorę się do czytania tego tytułu. Szczęśliwy traf sprawił, że dostałem tą książkę na urodziny, natomiast czas pozwolił dopiero 3 miesiące po jej otrzymaniu, zagłębić się w tej wspaniałej, a zarazem...

Świetna książka! Obowiązkowa pozycja dla fanów "The Thing" Johna Carpentera (trochę drażni mnie ten tytuł powieśći Fostera, jednak lepiej brzmi "Coś"). Klimaty odcięcia od cywilizacji to element, który najbardziej lubię w tego typu książkach. Atmosfera ciągłego napięcia, niepewność i beznadzieja sytuacji w której znalazła się grupa bohaterów oraz tytułowe "Coś"...

Kilkunastu członków ekipy badawczej na jednej ze stacji naukowych gdzieś blisko Bieguna południowego spotyka parszywy los. Nie dość, że panuje potężna zamieć i są odcięci od świata, to w dodatku przyjdzie im zmierzyć się z nieznanym czymś. Dla wielu ujmujący mróz, paraliżujący strach oraz otaczająca śnieżna biel będą ostatnimi towarzyszami ich ziemskiej wędrówki.

Jak już...

Dyskusje