zegar, dzieje
krosciucha

Historia kalendarza i zegara – to dzieje ludzkiego postępu. Od prymitywnych obserwacji następstwa dnia i nocy – w miarę rosnących potrzeb wynikających z rozwoju rolnictwa, komunikacji, nauki i techniki – udoskonalały się metody rachuby i pomiaru czasu. Dziś czas odmierza nam już nie pozorny bieg Słońca na sklepieniu niebieskim, lecz drgania atomów w sieci krystalicznej. W ślad za wzrostem dokładności zegarów idzie coraz precyzyjniejsza ich konstrukcja i coraz większa miniaturyzacja. Zegar jest jednak nie tylko wiernym towarzyszem i pomocnikiem człowieka – od najdawniejszych czasów był dziełem sztuki, stanowiąc ozdobę gmachów publicznych, pałaców, klejnot noszony na ręce lub szyi. Wszystkie te aspekty składają się na „Dzieje zegara”.

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1977

źródło okładki: www.conrada11.pl