Filozofia kultury

Tłumaczenie: Wojciech Kunicki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Eidos". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Philosophische Kultur
filozofia, esej
popularnonaukowa
hunter

Przedstawiony tom esejów niemieckiego filozofa i socjologa Georga Simmla (1958-1918) jest próbą ukazania wszechstronności i nowatorstwa tego myśliciela, który z niezrównanym wyczuciem podejmował zarówno wielki zagadnienia filozoficzne, jak i kwestie codziennego życia. Znajdziemy tu – z jednej strony – oryginalne rozważania na temat kultury, losu, jednostki i społeczeństwa, z drugiej – zaskakujące odkrywczością – teorie dotyczące mody, stylu, płci, pieniądza i towarzyskości. Teksty te wprowadzają w szerokie spektrum zainteresowań autora oraz ukazują daleki od szablonowości i sztucznych kategoryzacji sposób traktowania podejmowanych przez niego tematów.
Książka przybliża polskiemu czytelnikowi szczególny styl myślenia tego mistrza interdyscyplinarności, styl, który łączy subtelny wywód – prowadzony na dużym poziomie ogólności – z namacalną obecnością żywego konkretu.

źródło opisu: www.wuj.pl

źródło okładki: www.wuj.pl

| 2012-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2012

Eseje są tą formą, do której każdy może sięgnąć, nie zanudziwszy się. Nawet nieznajomość autora nie jest jakąś wielką przeszkodą. Zbiór tych eseji wydaje się być dobrze dobrany, jest ciekawy i co najważniejsze - łatwy w odbiorze. Nie są one także długie, więc można przeczytać, zastanowić się i przejść dalej. Rzekłabym, że troszkę przypominają eseje prof. Kołakowskiego. Myślę, że warto - a już na pewno polecam tym, którzy interesują się filozofią sam w sobie czy filozofią kultury.

karolinaflora | 2013-01-09
Przeczytana: 03 stycznia 2013