Czarny młyn

Okładka książki Czarny młyn
Marcin Szczygielski Wydawnictwo: Stentor literatura dziecięca
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Stentor
Data wydania:
2011-02-08
Data 1. wyd. pol.:
2011-02-08
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361245643
Tagi:
powieść młodzieżowa polska
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Szkieletnicy Marta Krzywicka, Marcin Szczygielski
Ocena 9,2
Szkieletnicy Marta Krzywicka, Ma...
Okładka książki Zagadki babci Sylwia Chutnik, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Ewa Winnicka
Ocena 7,8
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
337 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4055
404

Na półkach: , ,

To nie jest typowa bajka dla dzieci ani mimo wskazań powieść dla młodzieży, i wcale nie chodzi o to, że chciałbym się w niej czegoś więcej doszukiwać, tak po prostu jest. To bowiem całkiem udana filozoficzna przypowieść z ciekawym wątkiem fantastyczno-horrorowo-trilerowym. Na pewno jest to książka o dzieciach, gdyż to one są głównymi bohaterami, choć gdzie w tle mamy i dorosłych (w sposób szczególny Babkę, ale i innych), ale jest to opowieść o tym, jak dzieci które znalazły się w niesamowicie trudnej sytuacji, musiały bardzo szybko stać się dorosłymi i niejako w pewnym momencie zastąpić dorosłych, którzy otumanieni przez siły tkwiące w młynie stali się bezwolnymi maszynami wykonującymi mechaniczne czynności na rozkaz młyna. A wszystko to na tle tak naprawdę ważnej myśli, istotnego przesłania o umiejętności bycia razem i stawianiu czoła przeciwnościom z poczuciem troski i odpowiedzialności o i za innych, a nie myślenia tylko o sobie, jak również uczenia się i doceniania słabszych, nie zawsze może tak silnych jak my, często innych od nas. To książka o przyjaźni ale i o tolerancji, to książka o odwadze ale i o szacunku i zrozumieniu, że nie można oceniać kogoś tylko po zewnętrznej okładce i bez wglądu w to, kim jest w środku. Dziwne wydarzenia, które stają się udziałem bohaterów mimo, że swymi rozmiarami przekraczają ich możliwości poznawcze, jak również i nie dają im szans na pełne zrozumienie sytuacji, w której się znaleźli, wymagają od nich postaw i zachowań specyficznych dla dorosłych. Są dla nich lekcja jak mają się zachowywać w tym świecie. Worteks – tajemniczy wir, który wciąga i przyciąga, to metafora wielu destrukcyjnych zachowań w nas, które nas niszczą i ogołacają z tego, co mamy w sobie najcenniejszego, z miłości z ciepła, z poświecenia, bo żyjemy w egoistycznym świecie i troska o drugiego człowieka schodzi na plan dalszy. A przecież czasem niewiele trzeba, przełamania schematów i stereotypów, otwarcia się na nieznane i tajemnicę, czyli tak naprawdę przyjęcia człowieka w całym bogactwie tego, czego choć nie zawsze może rozumiemy, ale co jest istotą człowieczeństwa. To również zachęta do tego, by wstrzymać się z ocenami, bo są krzywdzące, zwłaszcza, jak osoby których nawet nie podejrzewalibyśmy, że mogą być takimi dzielnymi, dają nam taki przykład. Jest w tym również fascynacja powrotem do już utraconych wartości, rezygnacja z nowinek i współczesnych technologii na korzyść tego, co przez wieki było sprawdzone a co bezcenne: powrotu do świata wyobraźni budowanego przez czytane książki a nie gotowe obrazy, powrót do natury, która jak niespożyta siła przyciąga i zachwyca, to zgoda na pójście do świata, w którym wszystko jest po prostu proste, naturalne i normalne, ludzkie. Gdzieś po drodze zatraciliśmy się, Czarny Młyn nas ostrzega, i choć ponosimy ofiarę tego powrotu, to nie jest to ofiara bezsensowna lecz najlepsza z możliwych, i taka, która nas ma zmienić, zmienić na lepsze. Nawet jeśli tego nie rozumiemy, to tak jest.

To nie jest typowa bajka dla dzieci ani mimo wskazań powieść dla młodzieży, i wcale nie chodzi o to, że chciałbym się w niej czegoś więcej doszukiwać, tak po prostu jest. To bowiem całkiem udana filozoficzna przypowieść z ciekawym wątkiem fantastyczno-horrorowo-trilerowym. Na pewno jest to książka o dzieciach, gdyż to one są głównymi bohaterami, choć gdzie w tle mamy i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    702
  • Chcę przeczytać
    266
  • Posiadam
    90
  • Ulubione
    36
  • Z biblioteki
    11
  • Teraz czytam
    11
  • Chcę w prezencie
    11
  • Dla dzieci
    8
  • 2021
    7
  • Dla dzieci i młodzieży
    7

Cytaty

Więcej
Marcin Szczygielski Czarny młyn Zobacz więcej
Marcin Szczygielski Czarny młyn Zobacz więcej
Marcin Szczygielski Czarny młyn Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także