jagarkar

Z opinii znawcy literatury dziecięcej i młodzieżowej: Barbara Kosmowska, mistrzyni psychologicznych portretów, opowiada o materii ludzkiego życia, w którym rzeczy ważne splatają się z błahymi, o heroizmie codzienności. Choroba brata, pierwsza miłość, rozwód rodziców wymuszają na młodziutkiej bohaterce rewizję własnej postawy, skłaniają do stawiania pytań. Czytelnik znajdzie tu subtelną...

Z opinii znawcy literatury dziecięcej i młodzieżowej:

Czytelnik znajdzie tu subtelną diagnozę dylematów młodości. To jedna z tych książek, o których pamięta się długo po odłożeniu na półkę. Niepokoi, skłania do refleksji, stawia ważne pytania, wymaga dopowiedzenia własnym życiem.

Grzegorz Leszczyński

źródło opisu: Wydawnictwo Literatura, 2012

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/

Historia opowiada o 14-letniej Alicji która przeżywa rozwód rodziców, chorobę swojego młodszego brata, pierwszą miłość spotyka ją...książka spodobała się mi i błyskawicznie przeczytana została
Pełna emocji,życiowych problemów wzruszyła mnie, chwyciła za serce ciekawa, psychologiczna książka wciągnęła od początku do końca przeżywałam z bohaterką zmartwienia, troski co działo się w jej życiu
Piękna, wzruszająca zaskoczyła mnie!!!

Alieonora | 2011-10-24
Przeczytana: 16 października 2011

Ta historia tak mnie wzruszyła, że świat mój cały wnet przemieniła

Historia piękna i delikatna niczym opowieść z różyczki płatka

Mały Fryderyk był bardzo chory - a mały – jeszcze nie chodził do szkoły

Alicję – siostrę ukochaną miał , przybiegała do niego, gdy tylko chciał

Alę przygody miłosne nie omijały, czasami z nienacka się zjawiały

Ala z Robertem się przechadzała na dźwięk imienia omal nie drżała.

Chłopak typem był muzyka, co gdy problem – to nie znika

Wspaniałym dla Ali był nauczycielem, nad gitarą godzin spędzili wiele.

Lecz radość wszystkich długo nie trwała, i kłopot rodzina ta dostała

Zmartwieni rodzice zdrowiem swego syna oddali go do szpitala – to ci biedaczyna

Ala nazwała jaszczurką brata, a było to dawno – gdy miał dwa lata

Tak się przyjął, tak już zostało - Fryderyka jaszczurką nazywano

Ala do szpitala, do małego gada przychodziła codziennie, nawet gdy pada

Chłopiec pięciolatek chociaż mały jeszcze w kołdrze szpitalnej leżał bezpiecznie

Zadziwiał Alicję ,...

Profesorek | 2015-03-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 28 lutego 2015

Książka napisana na bardzo utartych schematach, bardzo słabym, takim "szkolnym" stylem, dosłownie gdybym czytał książkę napisaną przez nastolatkę z gimnazjum. Słabo opisywana fabuła, niespecjalnie wciąga. Jednym słowem, powiem potocznie - kicha.

Na pewno ma za zadanie nieść ze sobą jakieś wartości. Ale tak jak mówię - bardzo zły styl pisarski.

Kanarek | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Piękna i wzruszająca. Czytanie kończyłam pod biurkiem w pracy. Błąd bo jak ukryć łzy? I jak wytłumaczyć się właśnie wchodzącemu szefowi?
Książki Pani Barbary i te dla młodzieży i te dla dorosłych mają w sobie coś takiego, że nie można przejść obok nich obojętnie.
Poruszają ważne i trudne tematy. Wzruszają, powodują złość. Bo jak pogodzić się ze śmiercią? Z jednej strony złoszczą, smucą a z drugiej strony oswajają.
Byłam ostatnio na filmie "Moje córki krowy", który również porusza tę samą tematykę.
Śmierć naszych bliskich. Ciężka i dla nich i dla nas. I film i książka pomagają nam może nie oswoić się ze śmiercią, nie pogodzić ale przygotować na to co nieuchronne.
Powolne odchodzenie naszych bliskich jest często ostatnią szansą na pożegnanie się z nimi, powiedzenie, że się ich kocha, bo jakoś do tej pory nie było na to czasu. Życie nas cięzko doświadcza ale jednocześnie daje nam szansę.
Ja tę książkę traktuję bardzo osobiście. Dziękuję Pani Barbaro :)

silverraven | 2010-10-20
Na półkach: Nastolatki, Przeczytane

"Pozłacana rybka" to świetna książka - wzruszająca i ciepła, mimo poruszanej w niej tematyki. Kojarzy mi się z książką "Oskar i pani Róża".

Cassiel | 2011-09-06
Przeczytana: 06 września 2011

Kochani! Dzisiaj chcę zaprezentować Wam książkę Barbary Kosmowskiej, pt. ,,Pozłacana rybka''. Po okładce nie możemy wywnioskować co może spotkać nas w środku, jednak po przeczytaniu zobaczycie, że ten wiatrak coś oznacza, a rybka nie zawsze spełnia marzenia.. Barbara Kosmowska jest mistrzynią psychologicznych portretów, opowiada o materii ludzkiego życia, w którym rzeczy ważne splatają się z błahymi. Tak naprawdę po książkę sięgnęłam ze względu na opis, a raczej, żeby przeczytać coś co spotyka nas na co dzień. Trafiłam w dziesiątkę, bo książka okazała się rewelacyjna..

Główna bohaterka teraz normalna spokojna dziewczyna, kiedyś rozpieszczona jedynaczka. Zmieniła się, kiedy jej tata wyprowadził się z domu, a rodzice się rozwiedli. Alicja przyjeżdża na wakacje do babci, gdzie pstryka fotki i jest w tym coraz lepsza i najważniejsze, oczekuje przyjazdu Roberta. Chłopiec wręcza jej bransoletkę z jaszczurką. Kiedy dziewczyna wraca do domu, słyszy od rodziców straszną wiadomość, jej na...

Książkoholiczka | 2012-10-21
Przeczytana: 21 października 2012

Książka Barbary Kosmowskiej pt. „Pozłacana rybka” to ciepła i wzruszająca opowieść o czternastoletniej Alicji. Alicja żyje jak większość jej rówieśników. Jednakże nie zawsze wszystko jest idealne. Pewnego dnia dziewczyna dowiaduje się o rozwodzie rodziców. Myśli, że ich małżeństwo da się jeszcze uratować , a wtedy wszystko będzie jak dawniej. Niestety, myliła się. Wkrótce ojciec przedstawił jej Klaudię. Alicja obwinia ją za rozpad rodziny. Nie lubi jej. Po pewnym czasie dowiaduje się, że będzie miała brata, którego mamą jest Klaudia. Alicja nie cieszy się z tego powodu. Wszystko układa się nie po jej myśli. Na jej drodze same nieszczęścia: poważna choroba brata, rozpad przyjaźni, a mama bardziej interesuje się Astrid Lindgren, o której pisze książkę, niż własną córką. Czy Alicja poradzi sobie z przeciwnościami losu? Czy może nie da im rady? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej książce. Polecam!

Karolina | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Powieść o tym jak często mylimy się w stosunkach do drugiej osoby i w sytuacjach trudnych poznajemy prawdziwych przyjaciół. Ciężkie chwile wzloty i upadki, kończą się happy endem, choć czasami ze łzami w oczach :). Świetnie napisana.

TINA1912 | 2015-03-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka bardzo wzruszająca, piękna i ciepła. Niestety, mimo przewidywanego happy endu, kończy się tragicznie. Koniecznie trzeba przeczytać!

pyszczek55 | 2014-09-01
Przeczytana: 01 września 2014

Jest to powieść Wydawnictwa Literatura. Jest jedną z wielu, które do tej pory czytałam, i które mnie wzruszyły aż do łez. Rzadko zdarza mi się płakać podczas czytania, chyba, że książka jest bardzo dobra, i ta właśnie taka jest. Mój egzemplarz jest w twardej oprawie. Czcionka jest duża, a język lekki, więc z wielką przyjemnością się ją czyta. Rozdziały są krótkie, co moim zdaniem jest bardzo praktyczne. Każdy tytuł rozdziału ma swoje jakieś symboliczne znaczenie. Między rozdziałami przewijają się "Listy do samej siebie", w których główna bohaterka pisze co tak na prawdę czuje. Opisy zjawisk, przyrody czy choćby miejsc są tak obszerne, że wyobraźnia działa mimowolnie. Wielkim zaskoczeniem i plusem według mnie jest fakt, że dialog prowadzony przez Alicję i jej młodszego brata Fryderyka, jest tak napisany, że czytelnik może sobie wyobrazić,że na prawdę rozmawia z małym dzieckiem. Litery w wyrazach są zmiękczane, przekręcane itp. Jest to powieść o losach nastolatki, którą doświadcza...