Bóg nie jest urojeniem. Złudzenie Dawkinsa.

Tłumaczenie: Jerzy Wolak
Wydawnictwo: Wiara i Nauka
The Dawkins delusion?
978-83-7318-949-2
religia
sneer

Książka Alistera McGratha to napisana ze swadą godną prawdziwego oksfordczyka, z iście angielskim sarkazmem i nade wszystko z ogromnym poczuciem humoru polemika z publikacją Richarda Dawkinsa BÓG UROJONY. Autor obala, jedną po drugiej, wysunięte przez Dawkinsa tezy mające przemawiać za nieistnieniem Boga dając prawdziwy popis rzetelnej wiedzy (zarówno z zakresu nauk przyrodniczych, jak i humanistycznych), erudycji i rozsądku, który zwycięża w tym starciu. Do polskiego czytelnika posłowie napisał abp. Józef Życiński.

źródło opisu: http://merlin.pl/Bog-nie-jest-urojeniem-Zludzenie-...(?)

źródło okładki: http://merlin.pl/Bog-nie-jest-urojeniem-Zludzenie-...»

Josef Papug | 2011-04-07

Erudycja i swada w przekonywaniu siebie samego. Jeżeli wierzysz, może ci się wydawać, że pokonałeś diabła. Dla niewierzącego - to smutny pokaz zamknietego umysłu i argumentów zjadających własny ogon.

Nina | 2013-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2013

Ktoś może zbulwersować się tym, co napiszę, ale ja nie widziałam w tym dziele zbyt wielu argumentów. Autorzy faktycznie obalali tezy Dawkinsa (tzn. pisali, że się z nimi nie zgadzają), ale nie stosowali szerokiej kontrargumentacji. Posługiwali się raczej przykładami, przytaczali zdania różnych naukowców, filozofów, etc. Co prawda użyli sporo literatury (nie ocenię jej jakości, ponieważ jej nie znam), ale nie wydaje mi się to znowuż tak wiele, jak oczekiwałam po opisie książki.

Jeśli chodzi o język książki, to nie mogę uczepić się niczego. Jest to krótkie dzieło pisane przystępnie, nikt nie powinien mieć problemów z przyswojeniem go sobie. Jedyne czego mi brakuje to ta swada i sarkazm obiecane w opisie. Za wiele tam tego nie znalazłam. Utwór jest przemyślany, ma przejrzysty układ i konkretny cel. Moim zdaniem nie spełnia go, tak jak Bóg Urojony nie spełnia celu założonego przez Dawkinsa. Niemniej warto sięgnąć, żeby zobaczyć co pisze „druga strona” i znaleźć też pokrewną temu...

Monika | 2013-10-18
Przeczytana: 18 października 2013

Uważam, że Dawkins nie zasługuje na polemizowanie z nim. Z tego prostego powodu, że książka Bóg urojony, nie jest ani merytorycznie uporządkowana (choć może stwarzać takie pozory), ani naukowo cenna. Co więcej Bóg Urojony to książka popularnonaukowa, uważam, że jest to wystarczający powód by nie brać jej na poważnie.

Niemniej jednak, państwo McGrath zdecydowali się wejść w polemikę z Dawkinsem, moim zdaniem niesłusznie i niepotrzebnie (jeśli chcemy być traktowani poważnie, to wchodźmy w polemikę z poważnymi autorami). To fakt, że Dawkins po premierze Boga Urojonego sam stał się jakimś ateistycznym bożyszczem, cytowanym i szanowanym (bardziej niż sobie na to zasłużył) w środowiskach wielu ludzi.
Zarzut pod adresem McGrathów, jest banalny... Chcą polemizować z 400 stronami Dawkinsa, pisząc książkę 100 stronicową. Jest to zarzut, który usłyszałam z ust mojego kolegi, filozofa, a który z miejsca wydał mi się śmieszny. Otóż, nie sztuką jest rozwlec tematykę książki na 400 stron,...

Tomasz Kwasik | 2014-06-07

Książka ta jest wielopłaszczyznową merytoryczną i metodologiczną analizą obecnego problemu konfrontacji nauki i wiary, a także próbą odpowiedzi na najbardziej jaskrawe zarzuty współczesnych myślicieli, którzy uwierzyli bez zastrzeżeń w moc nowożytnej nauki.

Łukasz | 2013-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2013

Autorzy chyba nie zrozumieli książki Dawkinsa. "Obalanie" jego twierdzeń to po prostu nie zgadzanie się z nimi (często źle interpretowanymi), bez żadnych racjonalnych argumentów. Wygląda to jak krytyka napisana na siłę, bo "przecież wierzymy w Boga"

Jonasz | 2013-02-07

Bardzo słaba krytyka Dawkinsa. Mam wrażenie że autor nie za bardzo rozumie co Dawkins napisał

McMaciek | 2015-08-03

Moim pierwszym zarzutem jest to, że książka jest za krótka.
Alister McGrath pisze bardzo przystępnym językiem, jednak język ten jest naszpikowany naukowymi zwrotami, które trzeba sprawdzać, żeby zrozumieć, co autor miał na myśli.
Jednak polecam przeczytać, ponieważ zarzuty McGratha wobec Dawkinsa są trafne i wypunktowane. Na dodatek autor celnie krytykuje metody Dawkinsa. Jeżeli ktoś czytał "Boga Urojonego" i był nim zachwycony, to powinien przeczytać i tą książkę i pomyśleć nad swoim zachwytem. Gwarantuję, że po przeczytaniu książki nikt już nie będzie zachwycony Dawkinsem.

Atana | 2012-08-09

W mojej bibliotece (laickiej, żeby nie było) ta książka wydawana była w komplecie razem z Bogiem urojonym Dawkinsa:) Skoro była w domu to przeczytałam i zgadzam się z pozostałymi opiniami, że jest po prostu słaba.

Groszek12 | 2014-01-07

Jaki wstyd.
Ta jedna gwiazdka, to tylko dlatego, że to minimalna ocena, dla tej książki powinni stworzyć specjalną kategorię - bez żadnej gwiazdki ;)

Tichany | 2015-12-13

Po bardzo przekonującej lekturze "Boga urojonego" R. Dawkinsa pomyślałam, że warto byłoby zobaczyć, co mają do powiedzenia w kwestii istnienia/nieistnienia siły wyższej antagoniści autora. Liczyłam na merytoryczne argumenty i się przeliczyłam. Zamiast nich znalazłam demagogię oraz jadowite komentarze pod adresem Dawkinsa i jego sympatyków... Ciężko, obrażając kogoś, przekonać go do istnienia Boga ._.