Syndrom Fausta

Tłumaczenie: Jolanta Karbowska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Le syndrome de Faust: un essai sur la mentalité des allemands
etnopsychologia
almie

Niemiec żyje jednocześnie w niebie, na ziemi i w piekle. I to jest powodem jego dramatu, a zarazem wielkości. Nieustannie w zawieszeniu między absolutem, a sprawami przyziemnymi, zafascynowany tym, co abstrakcyjne, ale też intensywnie żyjący tym, co realne, rozdarty pomiędzy szlachetnością, która zdolna jest go popchnąć do rezygnacji z samego siebie, a żądzami, których nie potrafi poskromić, Niemiec odnajduje jedynie chwilowe ukojenia. Borykając się z życiem, potrafi jednak tam, gdzie inni się zatrzymają, otwierać nowe drogi, ujarzmiać materię i myśl. A kiedy tajemne moce spychają go znowu w sferę cienia, zmaga się tam ze skomplikowanymi problemami egzystencjalnymi.

[fragment wstępu]

źródło opisu: PIW, 1995