Zakon Krańca Świata t. 1

Cykl: Zakon Krańca Świata (tom 1) | Seria: Bestsellery polskiej fantastyki
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Casthaluth

Świat, w którym nastąpił koniec świata. A nawet dwanaście różnych końców świata. Raj, do którego trafili wyznawcy dwunastu religii jest rajem tylko dla nielicznych wybrańców. Reszta może liczyć wyłącznie na siebie. Lars Bergerson jest wędrującym pomiędzy wymiarami Grabieżcą u szczytu sławy i możliwości. Szczęście nieustannie mu sprzyja – aż do spotkania z tajemniczą Miriam. Nagle staje się...

Raj, do którego trafili wyznawcy dwunastu religii jest rajem tylko dla nielicznych wybrańców. Reszta może liczyć wyłącznie na siebie. Lars Bergerson jest wędrującym pomiędzy wymiarami Grabieżcą u szczytu sławy i możliwości. Szczęście nieustannie mu sprzyja – aż do spotkania z tajemniczą Miriam. Nagle staje się arcywrogiem wielu potężnych i mściwych osób. Złośliwy los ciągle krzyżuje jego i ich ścieżki.

Ale od tego nie może przecież zależeć przyszłość świata… Może. I zależy. Tak jak i jego ostateczny koniec.

Świat, który odrzuca swą bezwzględnością i fascynuje z ogromną siłą. Długo nie będziecie ani chcieli, ani mogli go opuścić.

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2011

źródło okładki: www.fabryka.pl

Hersus | 2014-02-27
Przeczytana: luty 2014

Każdy z nas, chociaż raz zastanawiał się jak będzie wyglądał koniec świata. Dla jednych pewniakiem jest nagła zmiana klimatu, dla innego wojna atomowa, bardziej ekscentryczne osoby myślą o ataku kosmitów natomiast bardziej religijni o Aniele Zagłady. Co jednak byście powiedzieli gdyby nie nadszedł jeden koniec świata a dwanaście? I to w tej samej chwili. Mało prawdopodobny scenariusz, ale właśnie z jego powodu sięgnąłem po tom pierwszy „Zakonu Krańca Świata” Maji Lidii Kossakowskiej. Twórczość jej zauroczyła mnie chyba najbardziej po przeczytaniu „Siewcy wiatru”. Autorka na niesamowity talent do kreowania świata jednakże po przeczytaniu tej książki jestem trochę rozdarty. Zastanawiacie się pewnie, czemu? Dowiecie się tego z pozostałej części recenzji. Teraz powiem, co nieco fabule.

W noc Jesiennego Przesilenia nastała wielka zmiana. Dwunastu przywódców sekt otoczonych mrowiem swoich wyznawców zrobiło coś niezwykłego. Zesłało na ludzi wiele końców świata. Każdy zesłał taki, jaki...

| 2010-12-18
Przeczytana: 15 grudnia 2010

Mam mieszane uczucia, co do twórczości M. L. Kossakowskiej... Wyobraźnie kobieta ma niesamowitą, potrafi stworzyć niezły, tajemniczy świat, ale mam wrażenie, że te wszystkie dialogi, rozterki bohaterów są strasznie sztuczne i wymuszane. Pewnie wielu się ze mną nie zgodzi. Ja jednak uważam tak, jak napisałem.
Co do samej książki to warto ją przeczytać. Świat po totalnej apokalipsie to "moje klimaty" i nieźle mi się czytało. Nie dłuży się, czasem nawet wzbudzi jakieś żywsze emocje. Niemniej książkę uważam za średnią i niczym się w zasadzie nie wyróżniającą od innych pozycji tego typu.

| 2017-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Do fantastyki zawsze podchodziłam sceptycznie, nie każda przypadała mi do gustu,ale muszę przyznać, ze Pani Kossakowska pozytywnie mnie zaskoczyła. 😊 Czasami warto zrobić odskocznie od morderstw, krwi i przemocy. W każdym razie bardzo spodobało mi się wędrowanie pomiędzy wymiarami.☺

Ewelina Kwaśniewska | 2010-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czytając tę książkę miałam setki momentów, kiedy chciałam ją zwyczajnie rzucić w kąt. Szczególnie na początku. Z czasem jednak akcja zaczęła mnie wciągać a nawet byłam skłonna polubić sarkastycznego Berga, któremu jednak do ostatniej strony chciałam przyłożyć.

Miriam z Czajnika - biedna, naiwna dziewczyna, która chwyciła się myśli, że zostanie pozyskiwaczką, jak ostatniej deski ratunku. Ma talent, którego nie umie kontrolować. Była wychowywana w sekcie, gdzie uważano, że jest opętana przez demony. Jej nieżyciowość ciąży Bergowi, który czuje się za Nią odpowiedzialny po tym, jak kilka razy uratował jej życie. Miriam podziwia Berga. Jest dla Niej ucieleśnieniem marzeń, mistrzem. Jednocześnie permanentnie działa mu na nerwy i wydaje się zesłana po to, by ściągać na Niego kłopoty.

Lars Bergenson, Berg, Końska Czacha - Grabieżca, pozyskiwacz, jeden z najlepszych w swoim fachu. Ostrożny, nieufny, ale lubi ryzyko. Po tym jak utracił żonę przywykł do niezależności i samotności. Nie lubi,...

ira | 2013-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Zlepek różnych, wykorzystanych już nie raz wątków z różnych powieści. Absolutnie nic nowego, nic świeżego, styl przeciętny, akcja przeciętna, bohaterowie przeciętni...
Jesli nie trafię nigdzie na tom drugi, nie będę płakała, w sumie wczoraj skończyłam to czytać, a już nie pamiętam szczegółów.
A nie - jeden pamiętam. Prawie sto lat po wielkiej katastrofie, która zmieniła oblicze świata, główny bohater co chwilę wykrzykuje: "Jezu" i "Boże Święty". Bez komentarza. :/

Chrisstofferr | 2017-03-01
Przeczytana: 01 marca 2017

Poznajcie Larsa "Końską Czaszkę" Bergersona, najlepszego Grabieżcę chyba w historii...
Grabieżca jest osobą która zbiera pryzy... dokładnie rzecz biorąc to wykrada je Mistrzom Blasku...
A Mistrzowie Blasku są kimś na wzór bogów... bądź totalitarnych oprawców, despotów którzy siłą rządzą swymi "wybranymi" poddanymi...
Maja Lidia Kossakowska zabiera nas w opowieść o postapokaliptycznym świecie gdzie ludzkość wróciła prawie do stanu neandertalczyków... wszelkiego rodzaju technika to zasługa Grabieżców którzy dzięki między-wymiarowym podróżom mogą przywrócić część straconych dóbr ludzkości...
Berg jest właśnie jednym z nich... i w momencie gdy był na abordażu natrafił na Miriam - utalentowaną dziewczynę z "Czajnika"... dziewczyny wychowanej praktycznie w sekcie... i od tego momentu zaczęły się jego problemy.... ale za to poznajemy Tancerzy... Pasterzy i inne ciekawe osobistości tego świata

Kammaell | 2016-05-15
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Wbrew najbardziej popularnym opiniom na stronie, osobiście książkę czytało mi się bardzo dobrze. Jest napisana lekkim językiem i nie wymaga poświęcania szczególnej uwagi podczas czytania - to prawda, choć nie uznałbym tego ani za wadę, ani za zaletę - czasami po prostu dobrze poczytać coś lekkiego. Natomiast sam świat stworzony przez autorkę pochłonął mnie do reszty, niesamowite pomysły, zwroty akcji i oryginalna koncepcja. Polecam wszystkim, którzy czytają książki dla czystej przyjemności, okiem czytelnika - nie zaś krytyka literackiego.

stormbringer | 2012-09-09
Przeczytana: sierpień 2012

Dawno nie czytałam czegoś napisanego w tak nudny i prostacki sposób. Przypomina mi to "blogową" twórczość nastolatków, którzy nie potrafią pisać (a chcą) lecz mają całkiem niezłe pomysły.
Biorąc pod uwagę piania i zachwalanie twórczości pani Kossakowskiej - lektura bardzo rozczarowuje.

Nuriel | 2011-07-27

Ta książka wyleczyła mnie z Kossakowskiej.

Tofix | 2011-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2011

Kossakowska dostała ode mnie na sam początek kredyt zaufania i przyznam że spłaciła go z nawiązką. Jak zwykle wykreowany świat zdaje się być czymś naturalnym, a fakt umiejętności skoków między wymiarami czy istnienia ...oryginalnych istot (nie będę spoilerował) przyjmuje się tak po prostu, mimo że wszystko oglądane z zewnątrz wydaje się pokręcone jak sen ćpuna to w samej powieści nic nie zgrzyta. Jedyny minus to brak porządnego wprowadzenia, dłuższy czas na początku nie wiemy co tu się w ogóle dzieje i trudno to wszystko poskładać do kupy. Ale to buduje też klimat. Sama akcja jest ciekawa i kilka razy się ostro zdziwiłem tym co przeczytałem na następnej stronie... Humoru nie brak, ostrzejszych scen też nie. Polecam wszystkim którzy lubią mistyczne opowieści Kossakowskiej - a tu mocno czuć charakterystyczny styl.