Zakon Krańca Świata t. 1

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Casthaluth

Świat, w którym nastąpił koniec świata. A nawet dwanaście różnych końców świata. Raj, do którego trafili wyznawcy dwunastu religii jest rajem tylko dla nielicznych wybrańców. Reszta może liczyć wyłącznie na siebie. Lars Bergerson jest wędrującym pomiędzy wymiarami Grabieżcą u szczytu sławy i możliwości. Szczęście nieustannie mu sprzyja – aż do spotkania z tajemniczą Miriam. Nagle staje się...

Raj, do którego trafili wyznawcy dwunastu religii jest rajem tylko dla nielicznych wybrańców. Reszta może liczyć wyłącznie na siebie. Lars Bergerson jest wędrującym pomiędzy wymiarami Grabieżcą u szczytu sławy i możliwości. Szczęście nieustannie mu sprzyja – aż do spotkania z tajemniczą Miriam. Nagle staje się arcywrogiem wielu potężnych i mściwych osób. Złośliwy los ciągle krzyżuje jego i ich ścieżki.

Ale od tego nie może przecież zależeć przyszłość świata… Może. I zależy. Tak jak i jego ostateczny koniec.

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2011

źródło okładki: www.fabrykaslow.pl

san3107 | 2017-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Do fantastyki zawsze podchodziłam sceptycznie, nie każda przypadała mi do gustu,ale muszę przyznać, ze Pani Kossakowska pozytywnie mnie zaskoczyła. 😊 Czasami warto zrobić odskocznie od morderstw, krwi i przemocy. W każdym razie bardzo spodobało mi się wędrowanie pomiędzy wymiarami.☺

Kammaell | 2016-05-15
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Wbrew najbardziej popularnym opiniom na stronie, osobiście książkę czytało mi się bardzo dobrze. Jest napisana lekkim językiem i nie wymaga poświęcania szczególnej uwagi podczas czytania - to prawda, choć nie uznałbym tego ani za wadę, ani za zaletę - czasami po prostu dobrze poczytać coś lekkiego. Natomiast sam świat stworzony przez autorkę pochłonął mnie do reszty, niesamowite pomysły, zwroty akcji i oryginalna koncepcja. Polecam wszystkim, którzy czytają książki dla czystej przyjemności, okiem czytelnika - nie zaś krytyka literackiego.

Tofix | 2011-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2011

Kossakowska dostała ode mnie na sam początek kredyt zaufania i przyznam że spłaciła go z nawiązką. Jak zwykle wykreowany świat zdaje się być czymś naturalnym, a fakt umiejętności skoków między wymiarami czy istnienia ...oryginalnych istot (nie będę spoilerował) przyjmuje się tak po prostu, mimo że wszystko oglądane z zewnątrz wydaje się pokręcone jak sen ćpuna to w samej powieści nic nie zgrzyta. Jedyny minus to brak porządnego wprowadzenia, dłuższy czas na początku nie wiemy co tu się w ogóle dzieje i trudno to wszystko poskładać do kupy. Ale to buduje też klimat. Sama akcja jest ciekawa i kilka razy się ostro zdziwiłem tym co przeczytałem na następnej stronie... Humoru nie brak, ostrzejszych scen też nie. Polecam wszystkim którzy lubią mistyczne opowieści Kossakowskiej - a tu mocno czuć charakterystyczny styl.

Kaingorn | 2014-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2014

Książkę dostałem na urodziny, była to moja pierwsza styczność z Kossakowską. Dosłownie 10 minut temu skończyłem czytać ten tomik. Zaczynało się dość powoli, jakoś na początku nie specjalnie mnie wciągnęło. Ale z czasem akcja nabrała dobrego tempa i ciężko było mi odłożyć książkę na później. Według mnie Berg to sarkastyczny gnojek, nastawiony negatywnie na prawie wszystko - ale właśnie dzięki temu jest bohaterem innym i ciekawym, można go naprawdę polubić. Nie zamierzam spoilerować, ani nie wiadomo jak koloryzować swojej opinii. Dla mnie książka była bardzo dobra, a styl Kossakowskiej prosty i trafiający w moje gusta. Po weekendzie (sesja na uczelni), zabieram się za tom drugi, który już czeka na półce :)

Skellen | 2016-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2016

Czasami, szczególnie gdy czyta się dużo poważnej literatury - i mam tu namyśli gatunek i zawartość - warto czasami dla odskoczni przeczytać coś lżejszego, co nie znaczy bezwartościowego. Po prostu rozrywkowego, fikcyjnego, fantastycznego, co oderwie od zmartwień realnego świata i rzeczywistych problemów.
Taką rolę niewątpliwie spełnia pierwszy tom książki Zakon Krańca Świata autorstwa Mai Lidii Kossakowskiej.
Dobre fantasy, które jak wszystkie książki tej pani, czyta się błyskawicznie. Akcja jak zwykle wciągająca. Bohaterowie interesująco zarysowani. Intryga rozwija się dynamicznie, lecz stopniowo, wciągając czytelnika niczym bagno, aż w konsekwencji zderza się ów z okładką na końcu książki i prosi o więcej. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba czekać, gdyż tom drugi jest i czeka na eksplorację.
Idzie lato. Dni są długie i gorące. Leżak na kawałku zielonej, zacienionej trawy, coś zimnego pod ręką do picia i można oddać się lekturze. Polecam.

Wicherek | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016

To co najbardziej kocham w twórczości pani Mai to fakt, że czytając jej książki, oczyma wyobraźni widzę pięknie wykreowane światy, mimo braku jakiegokolwiek ich opisu. Autorka nie narzuca nam swojej wizji, pozwala natomiast samemu stworzyć świat na podstawie wykreowanych bohaterów i ich losów. A z każdym słowem pisarki, ten świat staje się coraz bardziej ponury i enigmatyczny. Z każdym rozdziałem czytelnika otacza coraz większy mrok i niepewność.
W książce zachwycać może również pięknie wykreowana sylwetka Berga. Mężczyzna budzi sympatię czytelnika, mimo że nie jest bohaterem bez skazy.
Na pochwałę zasługuje również fakt, że autorka potrafiła ukazać brutalność tego świata bez zbędnych przekleństw.
Niestety fabuła może nieco rozczarować. Jest niezwykle chaotyczna. Momentami pędzi, a czasami wlecze się niemiłosiernie.
Książka z pewnością jest nietuzinkowa i godna polecenia miłośnikom gatunku.

Bruinen | 2016-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Spodziewałem się czegoś innego po prologu, choć należy przyznać, że świat wykreowany przez autorkę godny zaoferowania. Niestety akcja książki rozkręca się bardzo wolno i w sumie tom jest obszernym wstępem do historii, a przynajmniej takie odniosłem wrażenie. Pierwsza część poświęcona jest właściwie przedstawieniu świata i bohaterów.
Z tego powodu do drugiego tomu nie podejdę od razu po skończonej lekturze.

Katarina | 2014-11-05

Łatwiej mi książkę skrytykować niż pochwalić, ale w tym przypadku będę się musiała wysilić. Po Kossakowskiej spodziewałam się wysokiego poziomu i oczywiście się nie zawiodłam. Nasz bohater jest super ciekawą postacią, wielowymiarową. Może być wkurzony i zmartwiony i opiekuńczy w jednym czasie. Ogólnie dysponuje całą gamą uczuć, którymi dzieli się z czytelnikiem. Lubię takie postacie. No i podoba mi się jego nazwisko i to że inne postacie zwracając się do niego, używają skróconej wersji tego nazwiska. Berg...achhh. No i co mam więcej powiedzieć? Cała książka przypadła mi do gustu i wielki ukłon dla autorki za wymyślenie tak ciekawego i spójnego świata po apokalipsie. Choć po chwilowym zastanowieniu, "spójny" nie wydaje mi się odpowiednim słowem dla miejsca gdzie utalentowani wybrańcy śmigają po różnych wymiarach. Ale niech zostanie. Na koniec dorzucę jeszcze, że uwielbiam poczucie humoru wplecione w książkę. Myślę, że dogadałabym się z naszym bohaterem.Polecam każdemu!

książek: 2055
Alderamin | 2016-10-13

Przeczytać jedną książkę Kossakowskiej, to jak przeczytać wszystkie. Gdybym dorwała "Zakon" wcześniej - przed "Sforą", "Upiorem", "Takeshim" - zapewne ocena byłaby wyższa, zwłaszcza, że "Zakon" jest jeszcze pozbawiony głównych wad autorki. Ale widząc po raz kolejny ten schemat, kolejny zabity potencjał barwnego uniwersum, po prostu mam dość. Mam nieodparte wrażenie, że "Siewca" pochłonął większą część talentu Kossakowskiej, a reszta jej książek to tylko jego nieudolne podróbki. W każdym razie - na drugą część "Zakonu" jakoś nie mam ochoty...

Bartek M | 2015-11-03

Pomysł przedstawionego świata jest lekko mówiąc niekonwencjonalny. Na początku ciężko się przestawić, bo tutaj nic nie działa tak jak w znanej nam rzeczywistości. Lekka i przyjemna fantastyka. Szybko się czyta. Trochę absurdalnych pomysłów. Coś zdecydowanie nowego po wszystkich znanych smokach, elfach, magikach czy nawet aniołach. Polecam.