Jestem Numerem Cztery

Tłumaczenie: Urszula Szczepańska
Cykl: Dziedzictwa Planety Lorien (tom 1)
Wydawnictwo: G+J
I am number four
adela

Troje zginęło, jestem Numerem Cztery. Przybyło nas tu dziewięcioro. Wyglądamy tak jak wy. Mówimy jak wy. Żyjemy pośród was. Ale nie jesteśmy wami. Umiemy robić rzeczy, o jakich wy możecie tylko pomarzyć. Posiadamy moce, o jakich wy możecie tylko pomarzyć. Jesteśmy silniejsi i szybsi niż cokolwiek, co zdarzyło wam się widzieć. Jesteśmy superbohaterami, jakich wielbicie i oglądacie w filmach i...

Troje zginęło, jestem Numerem Cztery.
Przybyło nas tu dziewięcioro. Wyglądamy tak jak wy. Mówimy jak wy. Żyjemy pośród was. Ale nie jesteśmy wami. Umiemy robić rzeczy, o jakich wy możecie tylko pomarzyć. Posiadamy moce, o jakich wy możecie tylko pomarzyć. Jesteśmy silniejsi i szybsi niż cokolwiek, co zdarzyło wam się widzieć. Jesteśmy superbohaterami, jakich wielbicie i oglądacie w filmach i komiksach – ale my jesteśmy prawdziwi.

Naszym zadaniem było dorastać, szkolić się, zdobyć siłę i zjednoczyć się, by pokonać ich w walce. Ale oni wykryli nas pierwsi i zaczęli nas tropić. Teraz my wszyscy uciekamy. Spędzamy życie w ukryciu, w miejscach, do których nikt by nie zajrzał, wtapiając się w otoczenie. Żyjemy pośród was, o czym wy nie wiecie.

Lecz oni wiedzą.
Dopadli Numer Jeden w Malezji.
Numer Dwa w Anglii.
I Numer Trzy w Kenii.
Zabili tę trójkę.
Ja jestem Numerem Cztery.
Jestem następny w kolejce.

źródło opisu: Wydawnictwo G+J Gruner + Jahr Polska, 2011

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/szukam.html

Kiedyś widziałam film, chyba nie był tragiczny, ponadto wszystko co pamiętam z ekranizacji pokryła mgła i kurz, jakieś strzępy wydarzeń przechodziły mi przez głowę, nastolatek z supermocami i nic poza tym. Chyba właśnie przez tą niepamięć wróciła mi chęć na tę historię, ale w postaci papierowej.

Po lekturze muszę stwierdzić, że książka była fajna. Nie super, nie do luftu, ale po prostu fajna. Pomysł na kosmitów, którzy po zagładzie swojej planety szukają schronienia na Ziemi przypomniał mi czasy, kiedy to moim ulubionym serialem były Tajemnice Smallville, dawniej naprawdę lubiłam tego typu tematy, nie żebym była jakimś fanatykiem i wypatrywała Ufo na każdym kroku, ale zawsze wierzyłam (i chyba nadal wierzę), że gdzieś daleko w kosmosie istnieją inne cywilizacje i bardzo lubiłam obracać się w tym temacie. Teraz wciąż to do mnie w pewnym stopniu wraca, wciąż jest interesujące (może nie tak bardzo jak kiedyś, ale jednak), dlatego wchłonęłam tę książkę z przyjemnością i pewnie...

Aria | 2012-02-04
Przeczytana: 18 października 2010

Książka jest o wiele lepsza od filmu, więc nie radzę go oglądać. Wiele rzeczy jest poprzekręcanych.

| 2013-12-25
Przeczytana: październik 2012

Jeśli zechcę poczytać o szkolnych problemach nastolatków, to sięgnę po książkę o nastolatkach (co prawdopodobnie nigdy się nie zdarzy). Sięgając po "Jestem numerem cztery" miałam nadzieję na science-fiction i zawiodłam się sromotnie i niecnie! Styl chaotyczny, niespójny, historia nieciekawa, bohaterowie płascy i nierzeczywiści...przebrnęłam, bo nie lubię rzucać czytanych książek w kąt, ale z ledwością i skończyłam czytać z wielkim niesmakiem w umysłowości mojej.

Rada: dać sobie spokój. Poważnie.

Merythia | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

Filmu nie oglądałam, więc nie miałam porównania i kompletnie nie wiedziałam czego się po tej książce spodziewać.
Z tego też powodu, gdy w trakcie czytania trzech pierwszych stron uświadomiłam sobie, że ta powieść to tzw. literatura młodzieżowa, na którą w większości przypadków mam alergię spowodowaną bezbrzeżną wręcz głupotą i naiwnością, jaką często serwują nam autorzy takowych dzieł, a na domiar złego główny bohater to czternastolatek obdarzony magicznymi, niesamowitymi, super-hiper-czadowymi umiejętnościami, spodziewałam się ciężkiej przeprawy i zwyczajnej straty czasu.

Dlatego muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczona. Choć nie jest to literatura wysokich lotów i nie zawiera w sobie niczego specjalne odkrywczego, to czyta się ją bardzo szybko i, o dziwo, przyjemnie. Jest co prawda parę nie do końca logicznych poczynań bohaterów i zbiegów okoliczności wprowadzonych przez autora, żeby móc dalej pociągnąć wątek, ale można na to przymknąć oko. Wciągająca fabuła, choć...

AngelFire | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

"Kiedy jedno z nas zostaje wytropione i zabite,wokół prawej kostki tych,którzy jeszcze żyją pojawia się blizna"

Kiedy na Lorien napadli Mogadorczycy dziewiątka dzieci z niezwykłymi mocami,i ich opiekunowie zostali wysłani na Ziemię.To był ich jedyny ratunek.

"Teraz stawka była wyższa.Wytropili numer trzy,gdziekolwiek ona lub on był i Numer Trzy już nie żył."

"Troje zginęła,już nie żyje.Została nas szóstka.Ścigają nas i nie ustaną dopóki nie zabiją wszystkich.Jestem Numerem cztery.Wiem,że jestem następny.

Numer Cztery podróżuje razem ze swoim opiekunem Henrim.Tak wiele razy zmieniali miejsce pobytu aby przetrwać ale po przeprowadzce do Ohio wszystko się zmienia.

Czwórka pod nowym imieniem John zaczyna od początku.Pierwszy dzień w szkole,nowi wrogowie,nowi przyjaciele i niezwykła dziewczyna imieniem Sara.DO tego dochodzą ujawniające się zdolności,które mają być jego siłą.Najpierw potrzeba czasu aby je opanować.

To normalne życie burzy zagrożenie ze strony Mogadorczyków,którzy...

Asia | 2011-09-01

Książka dość fajna , połączenie fantasy- typu przybysze z innego świata, z miłością. Zakochanie to nietypowe ,bo ziemianki z cudzoziemcem, skazane na rozterki, problemy i utrudnienia w przeżywaniu tej miłości. Pokazane również, przyjaźń, oddanie, wola walki z przeciwnościami losu. Książka warta przeczytania ze względu na nowe doświadczenia oraz nie wiadomo może gdzieś istnieje planeta Lorien ?

annaroza | 2016-09-13
Przeczytana: 25 września 2016

Po prostu świetna. Wcześniej przeczytałam dwie z "Zaginionych kartotek" i "Drogę dziewiątego", więc z grubsza wiedziałam co może być w tym tomie. Jednak wiedza o wydarzeniach nie zepsuła mi przyjemności czytania. Choć wydaje mi się, że w porównaniu do innych części w tej trochę mało się dzieje.

Die_Toten_Maus | 2016-01-07
Na półkach: 2016, Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Co byś czuł gdybyś wiedział, że następną osobą, która zginie, jesteś ty? Jesteś kosmitą, choć wyglądasz jak każdy inny ziemianin i od 10 lat się ukrywasz. Ty i ośmioro innych dzieci zostaliście wysłani - wraz ze swoimi opiekunami (po jednym na dziecko) - na obcą planetę, bo lud wasz wierzył, że przeżyjecie i odbudujecie swój dom. Ale cały czas ktoś na was poluje...
Dzięki zaklęciu dziewiątka - już nastolatków - wydaje się w miarę bezpieczna. Do puki są osobno, można ich zabić tylko w odpowiedniej kolejności. Jedynka, dwójka i trojka już nie żyją, a czwórka... Czwórką jest bohater tego tomu. Ze swoim opiekunem wiecznie ucieka. Miał tuziny tożsamości, mieszkał - wydaje się - już wszędzie na terenie USA. Po śmierci trójki znów się przeprowadza, choć na Florydzie mieszkało mu się dobrze. Tym razem lądują w Ohio, a tu John (bo takie tym razem przybrał imię) zaczyna prowadzić trochę inne życie i wprowadzi w nie sporo zamieszania.
Trochę dziwnie się czuję, nie dodając tej książki do...

Tinkerbelle | 2013-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Ocena może niska, ale pomysł naprawdę fajny. Z tego powodu nie ma co skreślać tej książki, czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Fakt jest wiele elementów powieści, które sprawiają, że jest "czytalna" przez nastolatki (z resztą taki chyba jest czytelnik docelowy). Młody bohater, nastoletnia miłość itd itp. Ocena "może być", ale nie żałuję że po nią sięgnęłam.

Adrian Jeżak | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Pomimo iż książkę czyta się dobrze i jest ona niezbyt długa, wydaje się być przegadana pierwszoosobową opowiastką. Sceny walki skrócone i szybko opowiedziane, natomiast wszystkie wydarzenia odnoszące się do przeszłości rodzimej planety oraz nabywania zdolności przez bohatera dłużą się niemiłosiernie. Warta przeczytania, jednak nie spodziewajcie się po tej ksiażce nieprzespanych nocy z powodu silne potrzeby czytania.
Zachęcam,
Adrian Jeżak