I żółwie łapie się na lasso

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Miniatury Morskie, Dziwy Morza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
popularnonaukowa
hunter

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl/

Przemek | 2017-10-06
Przeczytana: 05 października 2017

Bardzo fajna książeczka o żółwiach morskich. Szkoda, że tak wiekowa, ale i tak po polsku trudno znaleźć cokolwiek bardziej kompetentnego o tych zwierzętach.

Wiek książeczki objawia się szczególnie w podejściu do ochrony tych wymierających gadów. Szeroko omawiane jest poławianie żółwi szylkretowych dla szylkretu (z barbarzyńskimi metodami zdejmowania płytek szylkretu przez zawieszenie żywego żółwia nad ogniem i przypiekanie aż się zaczną luzować), czy praktyki połowu żółwia zielonego, który następnie jest przez np. kultury indian traktowany jak "żywa spiżarnia" na zasadzie: wycinamy kawałek mięsa z żywego żółwia, zjadamy, a żółw niech sobie pływa i żyje na uwięzi aż znowu zgłodniejemy.

Omawiane są oczywiście gatunki (szczególnie żółwia skórzastego, szylkretowego, zielonego, ale też trochę karetty, oliwkowego i zatokowego--nie ma żółwia australijskiego). Można nabrać rozeznania w zakresie ciężaru ciała, rozmiarów tych zwierząt. Można też nabrać wiedzy o tym jak żółwie składają jaja...

potak | 2015-12-01
Przeczytana: 06 grudnia 2015