Taka sobie sobota

Okładka książki Taka sobie sobota Irwin Shaw
Okładka książki Taka sobie sobota
Irwin Shaw Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Small Saturday
Wydawnictwo Literackie
1984-01-01
1984-01-01
83-08-01268-X
Anna Esden-Tempska

Książka Taka sobie sobota jest pierwszym moim spotkaniem z autorem Irwinem Shawem, którego nowelkę postanowiłem przeczytać. Dotychczas nie miałem do czynienia z jego twórczością i nie wiedziałem czego spodziewać się po niej. Jednak miałem nadzieje na ciekawą powieść obyczajową z satyrycznym przesłaniem. Opowieść o niskim młodzieńcu mającym na temat swojego wzrostu kompleksy, który chce poznać dziewczynę mierzącą metr siedemdziesiąt pięć centymetry wzrostu.

Książka o niskiego wzrostu młodzieńcu mającym własne kompleksy na temat posiadanego wzrostu i nie czujący się z tym dobrze. Mający nadzieje na poznanie dziewczyny swoich marzeń, ale o wzroście metr siedemdziesiąt pięć centymetrów, z którą chce umówić się w sobotę na wieczór. Jednak nie wszystko jest takie proste jak wydaje się i sam autor przedstawia nie tylko swoją opowieść związaną z Krzysztofem, lecz także ukazuje relacje pomiędzy bohaterami w osobnych obrazkach z życia postaci, mających swoje marzenia, pragnienia i dokonujących wyborów z jakimi spotykają się. Mają własne kłopoty, dylematy i zawirowania ze strony sercowej zgrabnie tutaj ukazane. Autor świetnie sobie radzi w krótkiej nowelce jaką dostałem od niego tworząc ciekawą warstwę obyczajową z pewną dozą satyry i lekkiego podania co spodobało mi się. Wątek z Krzysztofem i resztą postaci jest bardzo ciekawy i wciągający. Ukazują poszczególnych bohaterów nowelki tworzy obraz młodzieży z Ameryki podany w satyryczny sposób, nieraz z ironią i podszyte pewnym lekkim humorem. Scenki umawiania się bohatera ze znanymi z księgarni dziewczynami, które przychodzą kupować książki przedstawiono w sposób świetny i nieraz zabawny. Relacje pomiędzy postaciami są przedstawione w lekko, humorystycznie i przystępnie, że czyta się świetnie od samego początku. Bardzo dobrze wypada warstwa obyczajowa bez lukrowania jeśli chodzi o kwestie romansowe i relacje bohatera z dziewczynami. Autor stworzył satyryczny obrazek młodzieży mieszkającej w Ameryce, który okazał się bardzo dobry i wciągający od samego początku, przy którym bawiłem się świetnie.

Książka Taka sobie sobota okazał się nie tylko ciekawą lekturą, lecz również udanym spotkaniem z autorem, który w niewielkiej nowelce jaką dostałem w przyjazny sposób ukazał życie jakie prowadzą bohaterowie w satyrycznej formie. Problemy jakie ich spotykają i oczekiwania są konfrontowane z rzeczywistością. Poznając każdego z bohaterów i jego losy w nowelce dostajemy obraz życia jakie toczy się pośród młodzieży. Niezwykle barwnego, najeżonego problemami i wyborami. Sylwetki każdego z nich autor nakreślił pod względem psychologicznym w kilku zdaniach tworząc ciekawych bohaterów, których można polubić od razu i poczuć nić sympatii do nich. Przy czym nie dostajemy papierowych postaci, ale mających swoją głębie i niekiedy odcienie szarości w sobie. Dlatego podczas czytania wydają się nam interesujące. Wydarzenia zostały poprowadzone bardzo dobrze, szybko i przyjemnie do przodu. Płynie się przez wszystko bez problemu i wciągają przygody bohaterów. Akcja została poprowadzona żwawo do przodu i dlatego nie można nudzić się w czasie czytania. Sięgając po krótką nowelkę wydaną u nas nie spodziewałem się, ze dostanę tak przyjemną, ciepłą i niezwykle klimatyczną opowieść obyczajową dziejącą się w jednym dniu w sobotę. Napisana została z pewną dozą satyry, ironii, humoru, przystępnie, lekko i przyjemnie. Dlatego bawiłem się przy niej świetnie i miło spędziłem z nią czas. Książka Taka sobie sobota jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością autora, po którego sięgnąłem z ciekawości i nie zawiodłem się. Fabuła wciągnęła mnie od początku i do samego końca trzymała w swoim szponach zapewniając miłą lekturę. Dobrze bawiąc się podczas czytania i satyryczny wydźwięk również miło wypada. Książka okazała się świetnym wyborem do pierwszego spotkania z autorem. Taka sobie sobota jest dowodem na przypadkowe spotkanie, które okazało się na tyle dobre, a nawet świetne, że chętnie sięgnę po inne książki autora jak nadarzy się okazja.

Niewielka książeczka-wspomnienie.Przeczytałam mając lat naście,bo -pamiętam-byłam chora,odcięta od źródła czyli biblioteki publicznej,to skorzystałam z biblioteczki domowej.Nigdy nie odkryłam,czym kierowali się moi rodzice,kupując książki(o ile można tak było powiedzieć,bo było to w czasach,że nawet książki"rzucali"),ale czasem odkrywałam tam,takie perełki jak "Była sobie sobota".Lektura na godzinkę,ale pamiętam,że bardzo mi się podobała.
Pozdrawiam!

Lekka i przyjemna nowela idealna na dłuższą podróż metrem/tramwajem (najlepiej w sobotę). Opowiada o księgarzu, który pewnego dnia postanowił uwieść wyższą od siebie kobietę. Tytułowa sobota mija na telefonicznych poszukiwaniach odpowiedniej wybranki, co od razu pozwala nastawić się na nieoczekiwane zwroty akcji. Shaw szczególnie celnie przedstawia prywatne życie każdej z kobiet, o którym główny bohater nie ma zielonego pojęcia.

Widzę, że świat ani troszkę się nie zmienił. Krótkie opowiadanie ukazuje Krzysztofa, który budząc się rano ma jedną myśl: "przespać się z kobietą, która obowiązkowo będzie wyższa od niego". Dzień spędza na telefonowaniu i umawianiu się z kobietami.
Genialne przedstawienie społeczeństwa amerykańskiego drugiej połowy XX wieku, ale także bardzo trafnego obrazu jeśli chodzi o naszą współczesność. Czytając tę książeczkę można odnieść wrażenie, że lata mijają, a ludzie pozostają ciągle tacy sami.

Taka sobie lekturka, dość interesująca moim zdaniem,dość przyzwoicie napisana.To co ten mały szachraj wygadywał przez telefon żeby umówić się z wysoką dziewczyną oceniam jako większy problem niż jego niski wzrost.Nie brak w tym jednak finezji i dużej dozy humoru. Epizod z Pauliną Anderson ubawił mnie do łez a panna Toye bardzo konkretna w odpowiedzi zgorszyła nawet naszego małego kłamczuszka.Są też inne sytuacje, inne dziewczyny i myślę, że nasz bohater sam w skrytości spodziewał się większej porażki, więc werbalne zdolności i urok osobisty Krzysztofa Bagshota miały też niebagatelne znaczenie.Nudny byłby widok ulic, szkolnych korytarzy, biur,urzędów, zjazdów rodzinnych i każda z osób stosowne 175cm. Niech zostanie tak jak jest przecież to kwestia gustu i upodobań.

Krótka historyjka-obrazek z życia kilku młodych osób z amerykańskiej middle-class lat 60-tych lub 70-tych. Fabuła obraca się wokół jednego dnia (konkretnie tytułowej soboty) z życia Krzysztofa Bagshot, pracownika jednej z księgarni należących do sieci księgarni jego ojca. Krzysztof to mężczyzna niskiego wzrostu, którego marzeniem jest umówienie się z piękną kobietą, która byłaby wyższa od niego i miała co najmniej 175 cm wzrostu. Rzeczonego dnia Krzysztof otwiera swoją księgarnię, wyjmuje notes, gdzie ma wpisane telefony pięknych i długonogich klientek swojej księgarni i rozpoczyna telefoniczne poszukiwania kobiety, która umówiłaby się z nim na kolację w sobotni wieczór. Nie jest to może perła literatury, ale całkiem przyjemnie się to czyta, zwłaszcza, że jest krótkie, także nawet jak się Wam książka nie spodoba, to nie będziecie raczej żałować tych niecałych dwóch godzin na czytanie.

Dość nudna satyrka na Amerykańską młodzież i światek nowojorski. Styl dość miałki, choć rysujący się obraz NY jest przepiękny - niczym z filmów Allena czy rodem z filmu - 3 etiud filmowych - "Opowieści Nowojorskie".

Opis miasta przedstawiony poprzez zaprezentowanie różnorodnych kobiecych sylwetek. Która z nich w końcu umówi się z głównym bohaterem?

Ultrakrótka a mimo to przezabawna.

Ultrakrótka a mimo to przezabawna.

Do przeczytania w godzinę, zabawne, życiowe. W takich nowelkach Shaw też był jak widać mistrzem!

zabawne

zabawne

• 2016
  • 5 (bardzo dobre)
  • Szukam
  • Little Alice👣
  • Obyczajowe
  • POSIADAM

Dodaj cytat z książki Taka sobie sobota