Mateuszek

Okładka książki Mateuszek Elvira Lindo
Okładka książki Mateuszek
Elvira Lindo Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Mateuszek (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Mateuszek (tom 1)
Nasza Księgarnia

Hiszpańska odpowiedź na Mikołajka. Warto zapoznać się.

Hiszpańska odpowiedź na Mikołajka. Warto zapoznać się.

Marna podróba dobrej książki.

Marna podróba dobrej książki.

Troszeczkę słabsza pozycja od serii o słynnym Mikołajku, ale równie ciekawa i zabawna. Uważam, że naukowe dywagacje na temat tej pozycji są nie na miejscu. Jest to seria pisana nie nasze polskie realia, więc pewne sytuacje czy zachowania mogą być dla naszego kręgu kulturowego niezrozumiałe, co nie znaczy że należy je zaraz krytykować. Odrobinę zrozumienia i otwarcia się na innych życzyłabym co poniektórym.
Generalnie interesująca pozycja. Polecam na poprawę humoru.

Ksiazka najwyzej przecietna, lepiej przeczytac Mikolajka drugi raz niz ta pozycje, az sie boje pomyslec ze ludzie dali tej pozycji "wybitna" ocene.Myslalem ze mam wybujala fantazje ale tu sie chowam.

SUUUUUUUUUUPEEEEEEEEEEEEERRRRRRRRRRRRRRRR!!!!!!!!!!!! <3 ;* POLECCCCCAAAAAMMMMMMMM!!!!!!!!!!!! ;) ;* ŚWIETNE NA POPRAWĘ HUMORU!!!!!!!!! ;* <3 KOCHAM SŁUCHAĆ PRZYGÓD MATEUSZKA!!!! ;);* <3

Książka opowiadająca o przygodach ośmioletniego chłopca, Mateuszka Garcia Moreno, mieszkającego w Carabanchel. Przezywany jest Okularnikiem z racji tego, iż od piątego roku życia nosi okulary. Chłopiec opowiada o swoich przygodach, które przeżywa razem z kolegami lub z dziadkiem. Historie są całkiem ciekawe, czasami nawet zabawne, lecz niestety styl w jakim są opowiedziane, w zamierzeniu gawędziarski, jest uciążliwy. Gadatliwość narratora jest po prostu męcząca. Sprawę ratuje ironiczny i dość krytyczny stosunek do siebie głównego bohatera, lecz momenty w których nazywa młodszego brata Głupkiem rażą. Przeszkadzają, ponieważ ma być to książka dla młodego czytelnika. Nie wiem ilu rodziców zaakceptowałoby fakt, że ich starsze dziecko tytułuje w ten sposób swoje młodsze rodzeństwo. Poza tym niektóre „numery” ocierają się o wandalizm, a kiedy są wspierane przez rodziców lub dziadka, to nie są dobrym przykładem dla czytelnika.

Książka jest śmieszna i czasami głupkowata. Jest też dziwna, kiedy Głupek smarka. Polecam ją dla ludzi, którzy lubią śmieszne i dziwne rzeczy.

Przyznam, że książka mnie zaskoczyła. Literatura dziecięca, która opisuję mamę, która obecnie uznana by była za "toksyczną" :) i świat nie jest idealny - straszenie nożem zakażonym HIV. No sama nie wiem coś mnie w tej historii niepokoi ;)

Chyba nawet bardziej lubiłam od Mikołajka, ale to było kilkanaście lat temu...

Chyba nawet bardziej lubiłam od Mikołajka, ale to było kilkanaście lat temu...

Najukochańsza powieść z dzieciństwa. Wciąż do niej wracam. Moim zdaniem jest idealna dla współczesnych dzieci, bo w przeciwieństwie do np. "Mikołajka" pokazuje znane dzieciom realia. A z postacią Mateuszka wciąż się identyfikuję.

• Dzieciństwo
  • Dla dzieci