Tajemny świat labiryntów

L'universe secret du labyrinthe
83-86098-02-3
popularnonaukowa
Isadora

Wśród dawnych obrazów przechowywanych w nieładzie w najgłębszych otchłaniach pamięci ludzkiej,najbardziej fascynującym i poruszającym wyobraźnię jest labirynt.Od prehistorycznych czasów można znaleźć jego rysunek wyryty w nadbrzeżnych kamieniach od Wysp Kanaryjskich po Bałtyk.Dla jakich dziwnych przyczyn labirynt obiegł świat dookoła? Już sama etymologia tego słowa jest zagadką.Co się zaś...

Już sama etymologia tego słowa jest zagadką.Co się zaś tyczy samego rysunku,to czy nie jest on przypadkiem wspomnieniem jakiegoś instrumentu nawigacyjnego? Czy ma coś wspólnego z jakąś starożytną wędrówką po świecie lub czy symbolizuje podróż duszy do innego świata?
Praktycznie rzecz biorąc,aż do dziś nie pojawiło się żadne popularyzatorskie dzieło poświęcone tej niepokojącej tajemnicy.Teraz mamy je przed sobą.

źródło opisu: okładka

Isadora | 2011-03-06

Książka niniejsza dotyczy jednego z najbardziej tajemniczych i najstarszych symboli,jakie od zarania ludzkości przewijają się przez jej dzieje.
Motyw labiryntu - bo o nim mowa - towarzyszy człowiekowi od czasów prehistorycznych niezmiennie go fascynując i pobudzając jego wyobraźnię,skłaniając do poszukiwania jego genezy i znaczenia.
Okryty nimbem tajemnicy pojawia się w murach pałacu w Knossos,nad brzegami Nilu,w średniowiecznych katedrach i na celtyckich krzyżach,za każdym razem budząc ogromne emocje i generując mnóstwo pytań.
Autor,podróżując śladem labiryntu w czasie i przestrzeni,szuka odpowiedzi na pytania dotyczące jego symbolizmu.
Czy oznacza nieskończoność? Czy jest może metaforą poszukiwania prawdy,wędrówki człowieka przez życie ku nieuchronności śmierci? Czy też może symbolizuje mistyczną podróż duszy do innego świata?
Dlaczego tak często pojawia się w starożytnych obrzędach inicjacyjnych i we wnętrzach gotyckich świątyni?
Skąd wziął się jego uniwersalizm,dzięki któremu...

Gra_ce | 2012-06-01

Może chwilami naciągane w stawianiu hipotez i wiązaniu odległych faktów, ale czytało mi się świetnie. Niby nie kryminał, ale aura opowieści taka właśnie tajemnicza i spiskowa. Przy tym napisana stylem człowieka poważnego i wykształonego...

fredzo | 2016-11-03
Kinga | 2014-01-22