Filip Szalony

Wydawnictwo: Telbit

Fil, uczeń ostatniej klasy gimnazjum, zakłada się z nauczycielem języka polskiego o to, że w ciągu roku napisze książkę. Jego wybujała wyobraźnia, poczucie humoru i skłonność do fantazjowania wpędzają go w nieustanne kłopoty. Miewa tysiące pomysłów na godzinę, wciąż balansuje na granicy prawdy i kłamstwa. Tłem jest nie mniej zwariowana rodzina Fila: wścibska siostra, kochliwy starszy brat,...

Tłem jest nie mniej zwariowana rodzina Fila: wścibska siostra, kochliwy starszy brat, wuj entomolog, dziadek, rodzice oraz koledzy i nauczyciele. Dom Filipa przypomina menażerię - wciąż przewijają się przezeń rozmaite zwierzęta...

Jedno jest przy okazji pewne. Książka zawiera zręcznie wpleciony poradnik pisania powieści. Znajdujące się w niej warsztatowe uwagi wspierają początkujących pisarzy.

Zatem - jeśli sami chcecie napisać powieść, a nie bardzo wiecie jak - lepiej trafić nie mogliście!

źródło opisu: okładka

Loumee | 2011-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 03 maja 2011

No i na ile ja mam to ocenić?

Ogółem, to mniej więcej wiem, czego spodziewać się po wydawnictwie TELBIT - lekkich czytadeł, często typowych "dzienników" pisanych w pierwszej osobie. Tak też było i tym razem.

Kiedy dowiedziałam się, o czym jest ta książka, bardzo mnie to zainteresowało. Sama bardzo chciałabym "coś" napisać. Niby męczą mnie pomysły, ale nie wiem, jak je zrealizować.

Potraktowałam więc tę książkę jako "poradnik". I między tymi wszystkimi nudnymi sytuacjami w życia Filipa szukałam wskazówek. Było ich kilka:

1. Jeśli chce się pisać, trzeba ćwiczyć. Wyrabiać swój styl itd. Bohater książki opisywał swoją rodzinę - ciekawy pomysł.

2. Jeśli nie masz światu nic do przekazania, nie trać czasu. Po co pisać kolejną nudną historyjkę o tym samym, nieciekawym już motywie. Jeśli chce się kogoś zainteresować, trzeba być kreatywnym.

3. Kreatywność w powieści to nie tylko dobrze wykreowane postacie i sceneria. Im lepiej dopracowana fabuła i wątki poboczne, tym ciekawszy...

Cyzia_Szalona | 2014-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Pierwszy raz spotkałam się z tak ciekawą, a zarazem niedocenioną książką. Pomysłowy Fil już od początku nas zaskakuje. Jego lekko zwariowana rodzina, oraz prawdziwy zwierzyniec to jeden z wielu barwnych jak wiosenne kwiaty lub motyle wątków. Autor jednak zostawił wiele spraw bez odpowiedzi: Czy Nelson polubi Victorię? Czy Fil i Mila będą razem? Czy interes ze skoczkami się rozwinie? I najważniejsze: Co będzie z testamentem? Na szczęście sprawa wyjaśni się w kolejnych częściach.
Jedyne, co mi się nie podobało, to historia "Dziesięciu Śmiertelnych Głupców" Opisana na końcu. Moim zdaniem była nudna, ale twierdzę tak tylko dla tego, że nie jestem fanką tego typu rzeczy.

Cała książka zasługuje na miejsce na Półce Ulubionych Książek, a moja ocena to 9,9/10

To na tyle w tej recenzji :)

Crimelpoint | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Książka ta w ogóle mnie nie zachwyciła, co więcej powieść ta kompletnie nie przypadła mi do gustu.
Pomysł na fabułę był ciekawy, jednak na tym wszystkie plusy się kończą. Już od samego początku nie polubiłam stylu autora- był dla mnie ciężki. Opisy a nawet imiona sprawiły, że chciałam kilka razy odłożyć tę pozycję i do niej nie wracać. Jednak przemogłam się i dobrnęłam do końca. Im dalej czytałam tym mniej było w niej samego motywu pisania książki przez bohatera, a co do porad dotyczących pisania- kompletnie ich nie zauważyłam. Dla mnie ich po prostu nie było, nic nowego się nie dowiedziałam.
Niezbyt polubiłam bohaterów. Często mnie irytowali, a nie mieli nic takiego, by warto ich zapamiętać.
Sama akcja strasznie się wlecze, a końcówka była przewidywalna.

WirtualnaKsiążka | 2013-12-10
Przeczytana: 2011 rok

Zdarzają się książki, które lubimy od samego początku, które wciągają i bawią, które zostają w pamięci na długi czas. Tak właśnie było z Filipem Szalonym, z którym zaprzyjaźniłam się od pierwszej strony publikacji.
Główny bohater założył się ze swoją polonistką, że napisze książkę w ciągu roku.
Oczywiście jego nauczycielce wydawało się to mało prawdopodobne, tym bardziej, że Filip miewał skomplikowaną wyobraźnię i mnóstwo pomysłów, które nie zawsze okazywały się być dobre.
Do odważnych świat należy, więc co szkodziło młodemu bohaterowi spróbować?
Nie jest to oczywiście niesamowite dzieło. Lektura jest prosta i lekka, ale uważam, że pożyteczna.
Wielu młodych ludzi zastanawia się, co zrobić aby napisać książkę. I w tej publikacji są właśnie wplecione takie rady. Oczywiście nadające się na sam początek, ale od czegoś trzeba zacząć.
Zauważyłam, że książka nie ma nadzwyczajnych recenzji, wielu uważa tę powieść za nudną. Moje zdanie jest zupełnie inne.
Takiego drugiego Filipa nie ma...

Polaris | 2012-08-10
Przeczytana: 2008 rok

Bardzo przyjemnie się ją czyta. Chyba trochę niedoceniona.

Więcej: http://krotkie-recenzje.blogspot.com/2012/08/filip-szalony.html

Marzena P | 2013-12-27
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Ponosi Was czasem energia? Lubicie bujać w obłokach i wymyślać niestworzone historie? Mylicie prawdę z fałszem? Macie zamiar spisać swoje pomysły na papierze? Jeśli tak, to ta książka powinna Wam się spodobać.
Filip Szalony to gimnazjalista z wybujałą wyobraźnią i niekontrolowaną kreatywnością. Nigdy nie wiadomo czy mówi szczerze, czy akurat kłamie. Więc rozumie się samo przez się, że ma tylu wielbicieli, co wrogów. Jego życie to pasmo wpadek, kłopotów, zabawnych sytuacji i wymyślanych historii. W kolejce czeka napisanie powieści, udowodnienie istnienia UFO oraz stworzenie wynalazku. Czy Filip sprosta tak... trudnym zadaniom? Się zobaczy.

To jest jedna z tych książek, która, owszem, jest ciekawa, ale nie zachwyca. Powieść do przeczytania i do zapomnienia. Historia Filipa i jego szalonej rodzinki jest po prostu przeciętna.

Muszę powiedzieć jednak, że jeśli macie w planach napisać... książkę, czy opowiadanie, a jesteście dopiero raczkującymi pisarzami, to ta powieść może Wam się...

Ania | 2014-08-16

Sięgnęłam po tę książkę, bo bardzo lubiłam język polski w szkole i zainteresował mnie wątek związany z zakładem, poza tym miałam nadzieję, że poznam kilka ciekawych zasad dotyczących pisania książki. Zakończenie mnie zaskoczyło, ale niestety negatywnie, bo w pisaniu książki nie pomoże mi lektura tej książki, jednak jest dość ciekawa i jest w niej kilka śmiesznych momentów.

Atrament | 2015-06-11
Przeczytana: 2014 rok

Nie nastawiałam się w stosunku do tej książki wyjątkowo optymistycznie, więc nie zrobił na mnie większego wrażenia fakt, że mi się zwyczajnie nie spodobała. Ot, kolejna polska książka. Może nawet ciut dziwna. W miarę podobał mi się jednak pomysł pisania książki o pisaniu książki o pisaniu książki, itd. Aczkolwiek chyba nic więcej.

Wiktoria | 2014-02-04

Lekka książka na długie zimowe wieczory. Nienudząca,chwilami zabawna,niewymagająca poświęcenia dużej ilości uwagi,z niebanalnymi postaciami.
A co najważniejsze...-Ma kilka luster.

figa1992 | 2011-05-30

Zdecydowanie nie to, czego szukałam... Wprawdzie czytałam to dawno, ale wydaje mi się, że jeśli wtedy nie przypadło mi do gustu, to teraz tym bardziej byłabym rozczarowana.