Lotta w Weimarze

Lotte in Weimar
powieść niemiecka, 20w, klasyka
klasyka
Renata

W powieści "Lotta w Weimarze" Mann podejmuje po raz kolejny nurtujący go od początków twórczości problem sensu ludzkiego istnienia, spraw życia i śmierci, ich wzajemnego związku; przedstawia na tym tle sprawę powołania artysty, rangi i ważności sztuki; wreszcie rozważa problem tragizmu narodowego losu niemieckiego i jego historycznego uwarunkowania. W tym celu posługuje się osobą Goethego,...

W tym celu posługuje się osobą Goethego, który był zawsze wzorem, miarą i inspiratorem twórczości Manna.

Bohater Lotty w Weimarze, Goethe, ma w związku z tym funkcję potrójną: jest mannowskim wizerunkiem wielkiego weimarczyka (któremu Mann poświęcił już kilka wcześniejszych studiów i tutaj stara się dać pełną charakterystykę jego osoby i twórczości); jest reprezentantem artysty w ogóle, wypowiadającym się na temat sztuki, jej stosunku do życia; jest arbitrem, a zarazem porte-parole autora w kwestii niemieckiej. Fabuła powieści, bardzo zresztą nikła, jest artystycznym przetworzeniem materiału autentycznego, zebranego z największym pietyzmem.

Jej punktem wyjścia jest rzeczywista wizyta w Weimarze Charlotty Kestner, z domu Buff, pierwowzoru Lotty z "Wertera", w kilkadziesiąt lat po wydarzeniach w Wetzlar. Jest rok 1816, a więc okres, który poprzedził wydarzenia ważne dla historii Niemiec i Europy.

Daje to postaciom powieści asumpt do wielu refleksji i wypowiedzi dotyczących spraw politycznych. Szczególnie ważne są myśli Goethego na temat narodzin przesadnego niemieckiego nacjonalizmu (w związku z Ludenem) oraz stosunku panujących niemieckich do narodu (w związku z Fryderykiem II).

źródło opisu: http://pl.shvoong.com/books/1738230-lotta-weimarze/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

magdalena | 2016-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2016

Goethe oczyma Manna. Powieść jest bardzo dopracowana stylistycznie i artystycznie. Mann pisze piękne powieści, można się nimi zachwycać. Ta książka jednak ma mały minus, nie czyta się jej wyjątkowo lekko. Wymaga maksymalnego skupienia. Być może wybrałam zły moment na jej czytanie i stąd nie dostrzegłam w pełni jej uroku?

Antuan_Duanel | 2015-01-06
Przeczytana: 22 listopada 2014

Książka z którą mam ogromny problem. Wyczuwa się tu jakąś potencję, jakiś wysoki poziom, wielką kulturę i subtelności języka (co jest zresztą znakiem firmowym Thomasa Manna). Czuje się też, że to nietuzinkowy obraz Goethego - artysty, który przez ponad dwa już stulecia uchodzi za świętość, archetypiczny obraz niemieckiej kultury literackiej i zachodniego humanizmu.
A jednak jest w tej powieści coś, co - w moim odczuciu - nie pozwala jej postawić w jednym rzędzie z innymi, o wiele lepszymi dziełami Manna (także z dosadnymi, krótszymi formami). Jest to jakaś rozwlekłość, jakaś improwizacja pisarska, sposób przedstawiania treści i dialogów wymykający się realizmowi, ale nie dający w zamian innego atrakcyjnego substytutu (np. w postaci barwnej oprawy formalnej). Ta książka to taki słowotok, który nie zawsze jest w stanie przyciągnąć uwagę odbiorcy. To improwizacja pozbawiona polotu, ubrana w sztywne ramy skostniałej literackiej formy.
Podczas lektury wyczuwa się, że powieści...

Alicja | 2017-02-20
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Może jest to arcydzieło, ale dla mnie ta powieść jest zbyt nudna, bez żadnej akcji i polotu. Chciałam ją przeczytać, ponieważ wcześniej zaintrygował mnie dramat Goethego "Cierpienia młodego Wertera". Mann był pod wyraźnym wpływem Goethego i spodziewałam się, że powieść "Lotta w Weimarze" będzie poniekąd kontynuacją dramatu Goethego. Jest to w zasadzie powieść o bohaterce "Cierpień...", ale te długie dyskusje i monologi o wszystkim i o niczym nie są dla mnie zbyt interesujące. Myślałam, że powieść napisana przecież ponad 150 lat po dramacie Goethego będzie bardziej przystępna dla czytelnika (bynajmniej dla mnie) XXI wieku.

Michał | 2013-08-07
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 czerwca 2013

„Lotta w Weimarze” nie jest łatwą lekturą, ale ci którzy poświęcą jej swój czas, zakończą jej lekturę z zarówno z poczuciem ulgi, jak i satysfakcji. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zmusza ona do sięgnięcia po dodatkowe informacje. Jest po trochu książką z przesłaniem pedagogicznym, po części z problemem do przedyskutowania. Opowiada o Wolfgangu Goethe, o ludziach wśród których żyje i środowisku Weimarskim jego epoki. Okazją do snucia opowieści o nim jest przyjazd Charlotty Kestner – pierwowzoru Lotty z „Cierpień młodego Wertera”.

Książka ta stawia pytania o istotą geniuszu. Czy geniusz jest pomazańcem bożym, czy też człowiekiem, który dzięki szczęśliwemu biegowi losu wykorzystuje swoją pozycję - nie zawsze do szczytnych celów. Czy też może jest synem narodu, szczytowym osiągnięciem pewnego ducha (epoki, narodu itp.). Jak to często bywa w twórczości T. Manna jest książką o duchu niemieckim, o tym czy ma on prawo do przewodnictwa innym narodom. Dyskurs tego dzieła przeszyty jest...

meduzek | 2016-11-18
Przeczytana: styczeń 2016

Książka jest bardzo dobrze napisana, ma ciekawie ułożoną treść, ale jest przy tym niezwykle nudna.

Gabrielle | 2013-05-27

Bardzo ciężka powieść, ale daje naprawdę dużo satysfakcji! Dłuższą recenzję można przeczytać u mnie na blogu: http://lareinederetro.blogspot.com/2013/04/cierpienia-modego-wertera-po-latach.html

quietsappho | 2017-05-06
Angst | 2017-02-14