Panna de Maupin

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Mademoiselle de Maupin
powieść francuska, XIX wiek
Marek

Romans historyczny oparty na życiu francuskiej gwiazdy operowej Mademoiselle Maupin, która prowadziła bujne życie towarzyskie, często chodziła też w przebraniu mężczyzny.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

| 2014-06-17

Po "Pannie de Maupin" nie spodziewałam się wiele. Ot, kolejny romans historyczny, przyjemny przerywnik wakacyjny. Pierwsze strony powieści faktycznie mnie nie zadziwiły. Dużo romantycznych "trików" i szczerozłotego romantycznego kiczu: długie, podniosłe opisy okraszone licznymi odniesieniami do historii i kultury antycznej, hiperbolami i banalnymi porównaniami (usta zawsze są barwy malin, oczy koloru lazurowego, "nóżki" i "rączki" mają wymiary mikroskopijne). Jednak powieść napisana jest żywym i gładkim językiem (aż chce się czytać dalej!), a więc nie odstawiłam jej na półkę, tylko dla czystego sumienia kontynuowałam. Zaczął pojawiać się niesmak, spowodowany głównym bohaterem, a raczej jego stosunkiem do kobiet. Umiłowanie formy, gloryfikowanie urody jako najwyżej cnoty i zalety płci pięknej (co ciekawe - mężczyznom bohater odmawia jakichkolwiek zalet, czy to płynących z ducha, czy z materii), mizoginistyczne fragmenciki, wzbogacone subtelnymi, wątpliwej jakości komplementami -...

yootsuu | 2014-12-31
Przeczytana: 30 listopada 2014

jedno z największych zaskoczeń roku! nie spodziewałam się wiele po tej książce - ani nazwisko, ani tytuł nic mi nie mówiły, w dodatku słaba dostępność książki i przymus czytania w oryginale [później przeszłam na wersję polską] mnie zniechęcał. już pierwsze strony dają nadzieję na kilka miłych godzin.

historia jest ciekawa i wydaje się nawet trochę zbyt oryginalna jak na swoje czasy - kobieta, by poznać świat mężczyzn zanim za któregoś wyjdzie, postanawia udawać jednego z nich i poznać wszystkie sposoby, jakich można użyć, by uwieść kobietę, okłamać ją, zdobyć. po drodze napotyka na wiele oczywistych problemów - musi zacząć używać innego języka, opanować swoje kobiece obyczaje, ruchy, gesty, by nie wzbudzać podejrzeń. rozkochuje w sobie dwie osoby - mężczyznę oraz kobietę, co, biorąc pod uwagę jej płeć, jest źródłem wielu zabawnych opisów rozterek i przemyśleń bohaterów. :)

wszystko jest opisane w smaczny, bardzo współczesny sposób. spora dawka ironii, humoru, ciekawych wydarzeń,...

mariuszf8 | 2017-12-06
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione