Diable sprawy

Seria: Klasyka Powieści
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Les Diaboliques
opowiadania, Francja, klasyka,

"Les Diaboliques" to opowiadania dziwne i niesamowite, przepojone zmysłowością - dziś powiedzielibyśmy seksem, napisane przez autora, który sam był postacią niezwykłą i ekscentryczną, nawet w Paryżu drugiej połowy XIX w. Napięcie emocjonalne tych "małych kawałków piekła" opiera się na namiętnym wręcz podważaniu norm obyczajowych, moralnych i religijnych, przy zachowaniu pięknej i sugestywnej formy. Dzisiaj owe płomienne opisy żądzy i libido oczarowują, czasem bawią, lecz nie drażnią, bowiem bije z nich prawda artystyczna i psychologiczna. A skądinąd ciekawe, jak owa walka libertynizmu z konserwatyzmem prezentuje się na tle sporów obyczajowych dzisiejszej Polski.

gwiazdka | 2014-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2014

Jedna z nielicznych książek, która pokonała mnie swoją nawet nie objętością, bo niewielka, ale bezgraniczną nudą. Do tego stopnia, że po dwóch trzecich zmagań odłożyłam zniechęcona na lepsze czasy, które może nigdy dla tej książeczki nie nadejdą. Sześć niewielkich opowiadań, trzy przeczytane, czwarte przemęczone, piąte zaczęte. Nadmiar formy nad treścią, treść bowiem może i gdzieś jest, ale trzeba jej poszukiwać za ogromnymi dygresjami, wprowadzeniami, opisami, dla tej właściwej opowieści zostają jakieś marne resztki miejsca. A niestety, nic szokującego czy wartego wielkiej uwagi nie ma autor nam do powiedzenia- całość zestarzała się i zdezaktualizowała. Jedyne co pozostało godnego polecenia w książce to piękny język.

Dociekliwy_Kotek | 2013-04-29
Przeczytana: kwiecień 2013

Nigdy nie przestanie mnie zadziwiać fenomen relatywnie cieniutkich książeczek (w tym wypadku grubo poniżej 300), które męczą czytelnika bardziej niż opasłe tomiszcze, a niewątpliwie "Diable sprawy" można do takich ewenementów zaliczyć.
Nie wątpię, że dwieście lat temu naiwniutkie opowiadanka d'Aurevilly'ego mogły szokować i budzić emocje inne zgoła od tych, które towarzyszyły mi przy lekturze (irytacja, znudzenie, zniecierpliwienie). Najczęściej ich fabuła jest prosta: ktoś z kimś w jakichś okolicznościach schodzi się lub rozstaje i nie ma w tym nic bulwersującego. Dzielny autor te prościutkie opowiadanka ubiera jednak w szatę tak obszerną, tak przeładowaną ozdobami i tak egzotyczną, że jeśli nawet diabeł maczał palce w powstaniu tych dziecinnych fabuł, to czytelnik pokutuje za kaprys czytania tychże samą koniecznością brnięcia przez te iście bizantyjskie opisy.
Nie twierdzę, że takie pisarstwo, choć trącące myszką, nie ma swojego uroku i zgodzi się ze mną każdy, kto czytał...

Kasia | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Kobiety fatalne w wersji z lat siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku, czyli baba (wzdrygam się na samą myśl) nadal pozostaje zagadką, kreaturą-demonem z innego świata, której nie sposób zrozumieć, sprowadzającą na złą drogę i doprowadzającą do szaleństwa wszystkich tych biedaków.

rozbojniczka | 2016-09-01

cóż, gdyby nie to, że odczuwam wrogość w stosunku do sfer, w których się rozgrywają te historie, uznałabym te opowieści za rzeczywiście dobre, ponieważ literacko są rzeczywiście dobre (2 na spróbowanie)

Nutinka | 2013-09-20
Na półkach: Przeczytane, Wymienię