Kaprysy i zygzaki

Okładka książki Kaprysy i zygzaki Théophile Gautier
Okładka książki Kaprysy i zygzaki
Théophile Gautier Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Światowa literatura piękna
Proza Światowa
Caprices et zigzags
Państwowy Instytut Wydawniczy
2023-04-28
2023-04-28
9788381965682
Mateusz Kwaterko

Okładka książki Literatura na Świecie nr 3-4/2022 (608-609) Guy Debord, Jakub Ekier, Théophile Gautier, Monika Gromala, Durs Grünbein, Heinrich Heine, Dorota Jarecka, Andrzej Kopacki, Łukasz Krajewski, Reiner Kunze, Mateusz Kwaterko, Paweł Mościcki, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Antoni Zając
Literatura na ... Guy Debord, Jakub E...
Okładka książki Poems for Notre Dame Edward Estlin Cummings, Théophile Gautier, Osip Mandelstam, Osip Mandelstam, Eileen Myles, Marie Ponsot, Richard Wright
Poems for Notr... Edward Estlin Cummi...
Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura francuska Guillaume Apollinaire, Honoré de Balzac, Jacques Cazotte, Anatole France, Théophile Gautier, Prosper Mérimée, Charles Nodier, Jules Barbey d'Aurevilly, Guy de Maupassant, Gérard de Nerval, Auguste de Villiers de L'Isle-Adam
Opowieści nies... Guillaume Apollinai...

„Obaj, drogi Fritzu, wyznajemy tę samą doktrynę w kwestii podróży: starannie omijamy wszelkie zabytki oraz, jak się to zwykło określać, miejskie w s p a n i a ł o ś c i.” ~ „Kaprysy i zygzaki”, Théophile Gautier, tł. Mateusz Kwaterko, Państwowy Instytut Wydawniczy, 2023, s. 133-134.

„Kaprysy i zygzaki” Théophile’a Gautiera to zbiór dziewiętnastowiecznych esejów dotyczących „podróży” Autora. Odwiedza on między innymi takie miejsca jak: Belgia, Londyn, okolice Paryża, Indie czy Chiny. W przypadku tych dwóch ostatnich krajów „podróż” jako słowo jest bardzo umowne. Otóż Gautier swoją opowieść o Chinach snuje poprzez wizytę na pewnym statku, a o Indiach, poprzez odwiedzenie hinduskiego pawilonu podczas Światowej Wystawy w Londynie z 1851 roku.

Najistotniejszym faktem jest, iż „Kaprysy i zygzaki” nie mają w sobie nic z typowej literatury podróżniczej. Gautier dzieli się przede wszystkim swoimi wrażeniami, a dopiero przy okazji odmalowuje [zwykle fragment] jakiegoś miejsca. Chyba, że chodzi o opis obrzydlistw z „Wyprawy poza rogatki” – tam opis jest zbyt wierny [fabryka nawozów z ludzkich odchodów, ubojnia koni, itd.].

Przy tym wszystkim Gautier jest ekscentryczny i ma dość specyficzne [miejscami wręcz „chamskie”] poczucie humoru. Potrafi nakreślić jakąś postać za pomocą ciętego języka, i nie wiem, czy takie kąśliwe uwagi są tylko żartem, czy autentycznym podejściem Autora do ludzi [biorę oczywiście pod uwagę czas powstania tekstów].

Jeszcze kwestia techniczna: w moim egzemplarzu zabrakło kilku stron. Tuż obok strony 384 wylądowała 393. Pisałem w tej sprawie z Wydawcą, ale nikt przede mną podobnego problemu nie zgłosił – więc może to tylko wada mojej książki [a jeśli tak, to trafił mi się biały kruk😉]. Polecam sprawdzić w księgarni przed zakupem, czy są owe – brakujące u mnie – strony.

Książkę do recenzji otrzymałem od Wydawcy w ramach współpracy barterowej.

Dłuższa recenzja tutaj: https://karols.pl/kaprysy-i-zygzaki-theophile-gautier-recenzja/

Théophile Gautier wyruszył w podróż po świecie i z dużym poczuciem humoru podzielił się z czytelnikami obserwacjami z wojaży. Niespotykana, osobliwa, może nawet dziwna jest ta peregrynacja, ale ma swój urok. Wiele przemyśleń autora odzwierciedla jego wnikliwe oko, a przemyślenia stanowią podwaliny do czytelniczych refleksji, porównań czy sądów.

✍️„Anglicy odznaczają się licznymi talentami, są energiczni i pomysłowi; potrafią kuć żelazo, podporządkować sobie parę, wyginać materię na wszystkie strony, tworzyć przerażająco potężne maszyny, bywają też wybitnymi poetami, ale sztuka, w ścisłym tego słowa znaczeniu, nie jest ich domena; brakuje im zmysłu formy”.

✍️„Kaprys to wola i życie; za kilka lat widocznie doczekamy się żywych maszyn!”.

✍️„Walki zwierząt to rozrywka znacznie zdrowsza i mniej otępiająca od widowisk teatralnych, które oddziałując na wyobraźnie, maca niedojrzałe, podatne na wpływ umysły niemoralnymi maksymami i groźnymi rozumowaniami…”.

"Kaprysy i zygzaki" to zbiór beletryzowanych tekstów Théophile'a Gautiera (1811-1872),przedstawiciela francuskiego romantyzmu, prekursora parnasizmu.
Zbiór tekstów podróżniczych lub nawiązujących do konwencji „podróży", a zarazem wariacje na strunie gatunku. W każdym z tych wspaniale napisanych tekstów widać próbę odświeżenia gatunku, za każdym razem mamy do czynienia z oryginalnymi środkami i strategiami do tego wiodącymi. Gautier, opisując podróże konsekwentnie wywraca konwencję, choćby poprzez ustawiczne sięganie po środki parodii, ironii i autoironii. Oprócz samego konceptu, humoru, pięknego, finezyjnego języka łączącego lekki ton felietonu z najwyższym literackim kunsztem, jednym z głównych walorów tej książki jest też okres jej powstawania.
Polecam waszej uwadze 📖✍️👌.

✍️„Anglicy odznaczają się...

Théophile Gautier nie przekonał mnie do swojej koncepcji podróży w czasach późnej nowożytności. Niczego nie zmieniło intrygujące posłowie Mateusza Kwaterko, który stara się wyjaśnić wyjątkowość formy i treści tekstów o miejscach bliskich oraz dalekich, faktycznie i metaforycznie odwiedzonych przez autora. Théophile Gautier bywa w Belgii, Holandii, a także w Anglii, skąd ucieka w świat rozważań o Chinach oraz Indiach. Młodemu podróżnikowi doby romantyzmu towarzyszy specyficzne poczucie humoru. Niekiedy trudno odgadnąć, czy w danej chwili bywa przytłoczony, czy też rozbawiony sytuacjami z udziałem napotkanych ludzi w odwiedzanych zakątkach Europy. Nie jest ekscentryczny, lecz pretensjonalny, co czuć w każdym tekście, w którym nie powstrzymuje się przed kategoryczną oceną danego człowieka bądź miejsca, mimo że nie dysponuje szczegółową wiedzą o przyczynach zaistniałego stanu rzeczy. W prozie Théophila Gautiera punktem odniesienia do rozważań o kwestiach błahych i wzniosłych pozostaje Francja, która urasta do rangi centrum nowożytnego świata. Wszystko, co znajduje się poza jej granicami, przypomina terra incognita. O ile „Kaprysy i Zygzaki” stanowią warty uwagi obraz nowożytnej Europy oczami jej mieszkańca, o tyle wciąż zadaje sobie pytanie o cel napisania tekstów podróżniczych, gdyż nie odnajduję w nich nowatorstwa, jakie niosą dzieła Heinricha Heine, Aleksandra Puszkina, Tarasa Szewczenki, czy też innych twórców doby romantyzmu, o których wspomniano w rozważaniach Théophila Gautiera. Warto sięgnąć po tę książce ze względu na jej walory edukacyjne, a także możliwość konfrontacji własnych wyobrażeń o XIX – wiecznej Europie z tym, co utrwalił świadek rewolucji przemysłowej, kolonializmu, bogacenia się europejskich metropolii kosztem eksploatowanych obszarów zamorskich i wielu innych zdarzeń, jakie nie pozostały bez wpływu na późniejsze losy całego świata.

2018

PopKulturowy Kociołek:

Mamy tutaj do czynienia ze zbiorem prozy/beletryzowanych opowiadań podróżniczych (opublikowanych pierwotnie w latach 1836–1851),w których autor zabiera czytelnika w najróżniejsze rejony świata. W dwunastu rozdziałach będziemy mieli okazję „odwiedzić” między innymi Belgię, Wielką Brytanię, Chiny, Indie czy Francję. Tytułowi bardzo daleko jednak do „typowej” książki podróżniczej.

W bardzo dużym uproszczeniu autor serwuje tu odbiorcy garść różnych (czasem osobliwych) obserwacji czy przemyśleń, których na próżno szukać w innych dziełach „podróżniczych”. Demaskuje i rozprawia się on tutaj również z wieloma stereotypami kojarzonymi z tego typu literaturą. Książka jest pod wieloma względami bardzo „ekscentryczna” (w pozytywnym znaczeniu) i naprawdę potrafi przyciągnąć uwagę.

Na uwagę zasługuje tutaj również niezwykły styl autora. Opisy Gautiera są bowiem mieszanką malarsko-fotograficznego artyzmu z wnikliwą obserwacją. Czytając o kolejnych eskapadach, zanurzamy się w jego opisie krajobrazów, zmieniających się scenerii i dopuszczamy do głosu naszą wyobraźnię. Ma to niestety również czasem swoje negatywne oblicze. Niektóre fragmenty książki są bowiem bardzo „specyficzne” (trochę przydługie) i części czytelników mogą się one wydawać zwyczajnie nudne....

PopKulturowy Kociołek:

• #Europa Zachodnia
  • BIBLIOTEKA POCKETBOOK INKPAD
  • PROZA ŚWIATOWA
  • LITERATURA PIĘKNA
  • !XIXw
  • LEGIMI

Dodaj cytat z książki Kaprysy i zygzaki