Utracona

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
A Lost Lady
monotema

"Utracona" to jedna z powieści Willi Cather opisujących schyłek epoki pionierskiej w Stanach Zjednoczonych. Zamyka się okres heroicznej ekspansji cywilizacyjnej i jest to zarazem czas rozpadu dotychczasowej moralności. Miarianna Forrester, bohaterka powieści, jej losy, są symbolem wielkości i czaru dawnej epoki i zarazem jej upadku. W. Cather, pisarka, której powieści należą do amerykańskiej...

W. Cather, pisarka, której powieści należą do amerykańskiej literatury klasycznej i osiągają kilkudziesięciotysięczne nakłady, ma umiejętność celnego określania - przy oszczędnych środkach wyrazu - ludzi i sytuacji, maluje postacie swoich bohaterów delikatną kreską, tworząc rysunek jak na starym sztychu.

nulla | 2016-09-30
Przeczytana: 22 września 2016

Nie zachwyciła mnie ta pozycja, chociaż w sumie nie ma się do czego przyczepić. Utracona to historia pięknej kobiety, która była żoną znacznie starszego, mężczyzny z pozycją i pieniędzmi, który najpierw się zestarzał, potem stracił pieniądze, a potem zachorował. Marianna, kiedy ją poznajemy, jest pięknym motylem, czarującym subtelnością i seksapilem, dla wielu "zwykłych" mieszkańców prowincjonalnego miasteczka stanowi uosobienie czaru i lepszego świata. Pod wpływem wydarzeń życiowych przechodzi jednak parę przeobrażeń i okazuje się, że piękno nie trwa wiecznie.

Tyraf | 2015-09-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 17 września 2015

Z początku może być nieco toporna, ale z upływem stron coraz bardziej wciąga. Postać Marianna oglądana oczami Neila może wprawić czytelnika w zakłopotanie. Była dla mnie równie zachwycająca co i odrzucająca. Książka jest króciutka wiec i szybko się ją czyta, a szkoda bo chętnie przejrzałbym więcej stron poświęconych Pani Forrester. Piękna i nieco smutna historia o czasie, o tym jak przemija i co zabiera ze sobą oraz o utraconych ideałach dostrzeganych w ludzi. Polecam.

adela | 2014-12-07
Przeczytana: 2014 rok

Szybko się czyta.
Utracona niewinność, utracona młodość, utracona godność.
Wyidealizowany obraz dzieciństwa Niela, którego personifikacją jest Marianna Forrester, ginie razem reputacją najpiękniejszej kobiety w Sweet Water.

Ajednacz | 2018-06-13
marijestmoja | 2018-04-27