Badania dotyczące zasad moralności

Enquiry concerning human understanding
esej, etyka,
filozofia i etyka
hunter

Spór dotyczący ogólnych podstaw moralności; tego, czy wywodzą się one z rozumu, czy też z uczucia; czy wiedzę o nich zdobywamy dzięki łańcuchowi rozumowania i indukcji, czy też dzięki bezpośredniemu uczuciu i subtelniejszemu od nich zmysłowi wewnętrznemu; czy podobnie jak w przypadku wszystkich głębokich sądów dotyczących prawdy i fałszu, również i te powinny być takie same dla każdej rozumnej obdarzonej inteligencja istoty; czy też, tak jak percepcje piękna i brzydoty, są one ufundowane wyłącznie w konkretnej strukturze i konstytucji rodzaju ludzkiego.

jestemlisek | 2015-03-14
lex_luthor | 2014-10-11