rozwińzwiń

Badania dotyczące zasad moralności

Okładka książki Badania dotyczące zasad moralności David Hume
Okładka książki Badania dotyczące zasad moralności
David Hume Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Wielkie dzieła filozoficzne filozofia, etyka
147 str. 2 godz. 27 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Wielkie dzieła filozoficzne
Tytuł oryginału:
Enquiry concerning human understanding
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
147
Czas czytania
2 godz. 27 min.
Język:
polski
ISBN:
8374350792
Tłumacz:
Tomasz Tesznar, Michał Filipczuk
Tagi:
esej etyka
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1576
1576

Na półkach: ,

Szanuje Hume'a, kolejna spoko ksiązka, polecam i pozdrawiam!!

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Szanuje Hume'a, kolejna spoko ksiązka, polecam i pozdrawiam!!

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Pokaż mimo to

avatar
374
192

Na półkach: ,

Badania Hume'a są po prostu dobrze napisaną książką o etyce. Szkot na podstawie zasady użyteczności i swego rodzaju etyki cnót (dokładniej podziału na cnoty społeczne i osobiste) formułuje szeroko pojęte zasady moralności.
Możemy tu dostrzec podejście społeczne do etyki (bez społeczeństwa po prostu jej nie ma),jak i zalążki utylitaryzmu (gdyż na zasadzie użyteczności wzorował się Jeremy Bentham). Jakkolwiek osobiście taka etyka mnie nie przekonuje i niektóre argumenty są dosyć naciągane, to sądzę że książka ta nadal ma swoją wartość. Jest ona bardzo "zdrowo rozsądkowa" i sądzę że kryteria oceny etycznej Hume'a ("odległość ", brak emocji przy ocenie czy potrzeba znajomości faktów) są podstawą jakiejkolwiek wyważonej interpretacji zjawisk moralnych.
Jest to wartościową lektura i dobry wstęp przed rozpoczęciem przygody z etyką utlitarystyczną.

Badania Hume'a są po prostu dobrze napisaną książką o etyce. Szkot na podstawie zasady użyteczności i swego rodzaju etyki cnót (dokładniej podziału na cnoty społeczne i osobiste) formułuje szeroko pojęte zasady moralności.
Możemy tu dostrzec podejście społeczne do etyki (bez społeczeństwa po prostu jej nie ma),jak i zalążki utylitaryzmu (gdyż na zasadzie użyteczności...

więcej Pokaż mimo to

avatar
183
183

Na półkach:

Jak epistemologia Hume'a w "Badaniach dotyczących rozumu ludzkiego" sprawiła, że okrzyknąłem go pierwszym chronologicznie filozofem w historii, do którego drużyny mógłbym się zapisać, tak jego etyka od początku weszła w ostrą polemikę z moimi poglądami na pewne kwestie, które wypracowałem sobie już w bardzo młodych latach. Filozofia moralna Szkota zajmuje stanowisko skrajnie społeczne, rozpatrując człowieka - niejako w zgodzie z duchem empiryzmu - tylko i wyłącznie jako funkcjonującego wśród innych ludzi. Dochodzi na tej ścieżce do konkluzji, że cnotliwym czy też moralnym jest to, co użyteczne - przede wszystkim użyteczne dla ogółu. Krążąc w rejonach takiego pro-społecznego, pozytywnego, utylitarystycznego, pro-altruistycznego rozumowania, staje - i to bardzo wprost - przy okazji na stanowisku opozycyjnym do tego, które twierdzi, iż każdy czyn każdego człowieka jest samolubny, to jest mający na celu szeroko rozumianą korzyść tego człowieka, nawet jeśli się takim zgoła nie wydaje (również temu człowiekowi). Czyli do mojego stanowiska.

Argumenty Hume'a nie zbiły mojego przekonania, są doprawdy dobre, ale niewystarczające i chciałbym wrócić Szkota na ziemię z zaświatów, by podjąć z nim dyskusję przy kieliszku dobrego alkoholu (dosłownie; jakkolwiek przy lekturze tej książki nie przyklaskuję już mu ochoczo, lecz ciągle z nim polemizują, tak jest ona jeszcze jednym dowodem tego, że Hume musiał być wspaniałym człowiekiem na gruncie prywatnym). Zastanawiam się tylko, czy filozof faktycznie był tak pewien, że egoizm nie jest cechą immanentnie przypisaną istocie ludzkiej, czy jest utrzymywanie tego stanowisko li tylko konsekwentnym trwaniem przy innym, z którego Hume niejako sam się tutaj wyspowiadał: "Po cóż przetrząsać zakamarki natury, które wydzielają tylko trujące wyziewy? (...) Szkodliwe dla ogółu prawdy, jeśli takowe w ogóle istnieją, ustąpią miejsca błędom ozdrowieńczym i pożytecznym." Przedłożenie użyteczności nad prawdą. Czy Szkot spostrzegł totalną władzę egoizmu, lecz uznał za szkodliwe przekonywać o niej, więc zaczął ją atakować? Zaprzecza temu zaraz, ale ziarno wątpliwości zostało zasiane.

Tu dochodzę do kolejnej kwestii - jakkolwiek w pewnych "subtelnościach" na szczycie nie zgadzamy się, tak z pewnego punktu widzenia etykę Hume'a uważam za świetną, a na pewnym poziomie rozumowania, po przyjęciu pewnych założeń, które i tak się przyjmuje, żeby normalnie funkcjonować na świecie - mądrą, pożyteczną i jak najbardziej zgodną z prawdą. Nie zaspokaja ona mojego "niezdrowego" pragnienia poznania ludzkiej natury bez względu na trujące wyziewy, ale gdyby wszyscy ludzie ją dokładnie przeczytali i wzięli sobie do serca, to świat byłby nieskończenie lepszym miejscem.

7.5/10

Jak epistemologia Hume'a w "Badaniach dotyczących rozumu ludzkiego" sprawiła, że okrzyknąłem go pierwszym chronologicznie filozofem w historii, do którego drużyny mógłbym się zapisać, tak jego etyka od początku weszła w ostrą polemikę z moimi poglądami na pewne kwestie, które wypracowałem sobie już w bardzo młodych latach. Filozofia moralna Szkota zajmuje stanowisko...

więcej Pokaż mimo to

avatar
51
21

Na półkach:

david hujm :O

david hujm :O

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
340
188

Na półkach:

Ta książka jest bliska mej duszy bo odnajduje w niej Schopenhauera.

Ta książka jest bliska mej duszy bo odnajduje w niej Schopenhauera.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    104
  • Przeczytane
    32
  • Filozofia
    10
  • Posiadam
    2
  • ♠Filozofia
    1
  • 2021
    1
  • Przeczytane w fragmentach
    1
  • Posiadam Popularnonaukowe
    1
  • Humanistyka
    1
  • Psychologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Badania dotyczące zasad moralności


Podobne książki

Przeczytaj także